Pohonné hmoty v příštím týdnu zlevní. Situace v Rudém moři se totiž již nezhoršuje

Názor
Ropa Brent v posledních třiceti dnech zdražila o 5,6 procenta, ale většina tohoto zdražení je již v cenách pohonných hmot zahrnuta. V posledních čtrnácti dnech ropa naopak zlevňuje, o více než čtyři procenta.
Klíčovým důvodem zlevnění ropy je fakt, že nedochází k výraznějšímu vystupňování krize v Rudém moři, kde jemenští povstalci útočí na obchodní plavidla, včetně ropných tankerů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

V příštích sedmi dnech by tedy měly mírně převažovat tlaky na zlevnění pohonných hmot v ČR. A to i vzhledem k tomu, že kurs koruny k dolaru je od poloviny loňského listopadu poměrně stabilizovaný. Klíčovým důvodem zlevnění ropy je fakt, že nedochází k výraznějšímu vystupňování krize v Rudém moři, kde jemenští povstalci útočí na obchodní plavidla, včetně ropných tankerů.

Ta tak zhusta musí obeplouvat Afriku, aby se vyhnula Rudému moři, čímž pádem nemohou využít Suezský průplav. Přeprava ropy se tak prodlužuje a prodražuje. Nicméně nyní se zdá, že současná míra obtíží v Rudém moři je již v ceně ropy zaceněna, pročež její cena v posledních dvou týdnech klesá.

V příštím týdnu by proto měly mírně zlevnit jak benzín, tak nafta u českých čerpacích stanic, a to v rozsahu 10 až 20 haléřů na litr.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Nevídané. Pohonné hmoty jsou v Česku levnější než v Polsku

Zavřít reklamu ×
  1. Tato vláda je velká záhada. Elektřinu zdražují a co tak zavést na pohonné hmoty daň z luxusu nebo uhlíkovou daň a zvýšit daň z pohonných hmot o 15 kč ve prospěch státu. Pořád lepší než škubat důchodce na valorizacích nebo pořád zdražovat elektřinu…..Silnice jsou přeplněny auty a zdražení pohonných hmot by uklidnilo situaci na věčně ucpaných silnicích.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB