Povolování v Praze se takřka zastavilo. V červenci dostalo razítko jen osm nových bytů

Názor
Nová bytová výstavba v hlavním městě byla první prázdninový měsíc doslova paralyzovaná. Stavební úřady během července daly zelenou jen osmi novým bytům v bytových domech. Vyplývá to z dat zveřejněných Českým statistickým úřadem (ČSÚ). To je nejhorší červencový výsledek za posledních deset let.
Povolování v Praze se takřka zastavilo. V červenci dostalo razítko jen osm nových bytů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Osm povolených bytů za měsíc je negativní zprávou pro všechny, kteří v Praze hledají vlastní bydlení. Pokud nových bytů nezačne rychleji přibývat, bude se stále ztenčovat množina těch, kteří na nový byt v metropoli dosáhnou.

Paralyzovaná výstavba žene ceny vzhůru už několik let v řadě a za této situace se nedá čekat, že ceny začnou klesat. Jak vyplývá z Indexu dostupnosti bydlení, který pravidelně zpracováváme, na nový byt v metropoli potřebují lidé už teď více než 14 ročních hrubých platů.

Podle výpočtů na základě čísel ČSÚ by se stejným tempem jako dosud v metropoli za rok povolilo pouze 4039 nových bytů v bytových domech. Pokud bychom vzali v úvahu červencové tempo, bylo by to jen zoufalých 96 bytů. Praha, kde ceny kvůli nedostatku nové výstavby rok od roku rostou, přitom potřebuje minimálně deset tisíc nových jednotek ročně.

V žádné ze sousedních metropolí není tempo povolování tak pomalé, jako v Praze. Dlouhodobě se tu v průměru povolují jen tři byty na tisíc obyvatel. Investoři přitom mají v přípravě 116 tisíc bytů v celkem 752 projektech.

PSALI JSME:
Praha je opět nejlepším místem k životu v Česku, pro nové obyvatele však nemá dostatek bytů

To by pokrylo bydlení pro čtvrt milionu lidí. Nová výstavba navíc významně přisypává do státního rozpočtu. Za každý průměrný nový byt v Praze stát dostane na daních zhruba milion korun. V době, kdy je potřeba nastartovat ekonomiku, má rychlejší povolování o to větší význam.

Dobrou zprávou, která by mohla zvrátit negativní trend poslední doby, je, že v průběhu léta vláda schválila nový stavební zákon. Ten slibuje zrychlení povolování, zjednodušení byrokracie, digitalizaci a dodržování lhůt ze strany státu – oproti současnému stavu jednoznačný posun vpřed.

Zároveň ale došlo přijetím určitých kompromisů k deformaci původního progresivního návrhu. Stále proto doufáme, že se při schvalování v parlamentu a senátu ještě naskytne možnost vrátit se k původnímu záměru, který počítá například s variantou státních stavebních úřadů.

Velké problémy by také způsobilo, pokud by metropole měla přijít o Pražské stavební předpisy. Možnost vlastního systému územního plánování a stavebních předpisů by měla mít i další krajská města. Ta spolu s Prahou plní nadlokální funkce pro širší území a táhnou ekonomiku celé země.

Autor je hlavní analytik společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Místo desítek razítek jen jediné. Nový stavební zákon zkrátí povolování staveb o roky

×
  1. Takže máme nejhorší stavební zákon nejen v Evropě (157. místo na světě), byty nebudou a logicky nám klesne porodnost a s ní schopnost udržet důchodový a zdravotní systém. Máme široko daleko nejhorší stav dálnic a silnic, a to je ČR na 2.místě světa v produkci aut na počet obyvatel (po Slovensku). Naše politické „elity“ za posledních 30 let svobody brutálně selhaly, není daleko doba, kdy odejdou zahraniční investoři.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Čeští podnikatelé jsou optimističtí

Celková důvěra v českou ekonomiku v únoru překvapivě vzrostla. Zatímco nálada spotřebitelů se zhoršila, podnikatelé byli optimističtější. To je, vzhledem ke zhoršující se pandemické situaci, dobrá zpráva. Je vidět, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru