Pozitivní signály z robustní ekonomiky v USA a oživení v Číně

Názor
Ekonomická data v tomto týdnu pozitivně překvapovala. Německý ZEW index na začátku týdne ukázal výrazné zlepšení očekávání do budoucna. Čínská ekonomika potěšila silnějším růstem, když její hrubý domácí produkt (HDP) meziročně ve třetím čtvrtletí vzrostl o 4,9 procenta, zatímco konsensus přepokládal 4,5 procenta meziročně.
I přes silná ekonomická data z USA se v tomto týdnu americkému dolaru příliš nedařilo, což mohlo souviset s opadnutím rizikové averze, která vzrostla kvůli dění na Blízkém východě. Ilustrační foto: Pixabay.com

Pozvolné oživení čínské ekonomiky může představovat dobré zprávy v kontextu globální poptávky po průmyslovém zboží, a to hlavně pro Německo. Data z USA zase potvrdila vysoce robustní výkon tamní ekonomiky v letošním třetím čtvrtletí a pokračující napětí na trhu práce.

První zmíněné dokládají zářijové maloobchodní tržby, které meziměsíčně vzrostly o 0,7 procenta a o 0,6 procenta bez prodeje aut. Překvapivě silná data z USA však nevedla ke stupňování sázek na další zvýšení sazeb Fedu (centrální banka USA, pozn. red.).

To nepodpořila ani vyjádření představitelů americké centrální banky, jejichž pozornost nyní více směřuje na délku setrvání sazeb na současné úrovni.

PSALI JSME:
Inflace v USA v důsledku zdražení benzínu vzrostla

To odrážel i výrazný růst dolarových sazeb, které během týdne vzrostly o 15-35 bazických bodů dle splatnosti (od tří let a výše, pozn. aut.) a opět se tak přiblížily lokálním maximům, ze kterých v předchozích týdnech spadly. Ve srovnání eurové sazby vzrostly výrazně méně (o 5-15 b.b.).

I přes silná data z USA se americkému dolaru v tomto týdnu příliš nedařilo, což mohlo souviset s opadnutím rizikové averze, která vzrostla s ohledem na situaci na Blízkém východě. Dolar vůči euru v týdnu ztratil 0,7 procenta.

S výjimkou české koruny se však středoevropským měnám během týdne vůči euru dařilo. Zatímco tuzemská měna je v týdenním srovnání téměř beze změny, polský zlotý a maďarský forint posílily o 1,7 procenta, respektive 1,4 procenta. Korunové sazby přitom i vzhledem ke globálnímu vývoji vzrostly o 10-30 bazických bodů dle splatnosti.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Polský zlotý výrazně posiluje, proti euru i proti koruně

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Český průmysl zpět v depresi

Podle indexu nákupních manažerů v českém průmyslu (PMI) zveřejněného v tomto týdnu, se situace v dubnu v tomto našem největším odvětví opět zhoršila. Ani v březnu to nebyla žádná hitparáda, protože byl PMI hluboko …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB