Inflace v USA v důsledku zdražení benzínu vzrostla

Analýza
Inflace v USA v září dosáhla 3,7 procenta. Jde o třetí měsíc po sobě, kdy inflace měřená indexem spotřebitelských cen vzrostla, zatímco jádrová inflace klesla. K růstu inflace nejvíce přispěla cena benzínu, která se u amerických čerpacích stanic za uvedený měsíc zvýšila o 8,5 procenta.
K růstu inflace v USA nejvíce přispěla cena benzínu, která se u amerických čerpacích stanic za září zvýšila o 8,5 procenta. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Americká inflace je v současnosti nejdůležitějším ukazatelem sledovaným ekonomy a investory. Její výše má totiž nejvýznamnější dopad na rozhodování Fedu (americká centrální banka, pozn. red.) o výši úrokových sazeb v USA. A ty následně ovlivní stav světové ekonomiky a peněženky mnoha střadatelů.

V září dosáhla spotřebitelská inflace v USA meziroční úrovně 3,7 procenta (trh očekával meziroční nárůst o 3,6 %, pozn. aut.). Jde o třetí měsíc, kdy se meziroční inflace zvýšila, i když nepatrně. Na meziměsíční bázi inflace zpomalila ze srpnových 0,6 procenta na zářijových 0,4 procenta.

PSALI JSME:
Vyšší sazby Fedu přetrvají po delší dobu

Zdrojem růstu spotřebitelské inflace byly rostoucí ceny energií související s růstem světových cen ropy. Nejvýrazněji k růstu inflace přispěla cena benzínu, která se u amerických čerpacích stanic během měsíce zvýšila o 8,5 procenta.

Jádrová inflace mezitím klesla ze srpnových 4,3 procenta na 4,1 procenta.  Současně ceny služeb (bez nájemného) klesaly na meziroční bázi již devátý rok v řadě. Právě tento ukazatel Fed pozorně sleduje.

Zdá se tedy, že zpráva o inflaci nemusí být katalyzátorem dalšího zvyšování úrokových sazeb v USA. Inflace ve službách se meziměsíčně zvýšila, ale neočekává se, že by tento trend v příštích měsících pokračoval.

PSALI JSME:
Americká vláda hraje proti centrální bance

Inflace v USA v uplynulém roce prudce poklesla z nejvyšší hodnoty devět procenta meziročně. A navzdory současnému růstu je stále malá šance, že by se vymkla kontrole. Zejména proto, že jestřábí politika Fedu drží ekonomiku pevně na uzdě a v tuto chvíli může být recese větší obavou než další prudký nárůst inflace.

Nicméně vysoká inflace, a to i na úrovni 3-4 procenta meziročně, pokud se dlouhodobě udrží, může narušit způsob, jakým spotřebitelé přemýšlejí o penězích.  A dlouhodobě vysoké úrokové sazby mohou mít vážné ekonomické důsledky.

Autor je analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Dolar silnější v důsledku zveřejněných dat, koruna pod tlakem

Zavřít reklamu ×
  1. Až bude tady inflace 3.7 tak se toho dost lidí nedožije….Fialová vláda udělá cokoliv aby inflace byla kolem 10%.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Letošní změny ve financování bydlení

Letos v březnu Česká národní banka (ČNB) pokračovala ve snižování základní úrokové sazby o dalšího 0,5 procentního bodu na 5,75 procenta. Toto rozhodnutí bylo motivováno snahou stimulovat ekonomiku a zlepšit …

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Před pár dny jsme našim čtenářům nabídli pod titulkem „Splátky hypotéky mohou být už brzy srovnatelné s nájemným“ analýzu výkonné ředitelky developerské společnosti Central Group Michaely Tomáškové. Dnes přinášíme …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB