Pozitivní stránka hurikánové sezóny

Očekává se, že povětrnostní podmínky El Niño budou v zimě sílit. To s sebou obvykle přináší rozsáhlé poruchy počasí a zemědělských komodit, ale jednou ze světlých stránek je často slabší než průměrná sezóna hurikánů v Atlantiku. Ta trvá od června do listopadu a letos se očekává, že USA zasáhnou tři velké bouře (viz graf níže).
El Niño představuje každoroční hrozbu zejména pro americké trhy s benzínem, zkapalněným zemním plynem (LNG) a pojištěním. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jde o každoroční hrozbu zejména pro americké trhy s benzínem, zkapalněným zemním plynem (LNG) a pojištěním. Rafinerie a vývozci LNG jsou v drtivé většině soustředěni na exponovaném pobřeží Mexického zálivu. Pojišťovny sledují Floridu, ekonomiku státu s hodnotou 1,5 bilionu dolarů, která je svou velikostí podobná Španělsku nebo Mexiku.

K aktuální hrozbě dochází po vzácném tříletém období La Niña, které způsobilo aktivnější a nepředvídatelnější roční období. V roce 2020 bylo zaznamenáno rekordních 30 bouřek, v roce 2021 intenzivních 21, zatímco rok 2022 byl neobvykle zakončen v listopadu a mimo obvyklý vrchol od konce srpna do začátku října.

Pobřeží Louisianského zálivu představuje 40 procent rafinérské kapacity USA a v roce 2020 ho zasáhly hurikány 4. kategorie Laura a v roce 2021 Ida. Na pobřeží Mexického zálivu se nacházejí tři čtvrtiny amerických terminálů pro vývoz LNG, zatímco Florida je čtvrtým největším státem USA podle hrubého domácího produktu (HDP) a v loňském roce byla zasažena nejhůře.

Mezi deseti nejnákladnějšími globálními přírodními katastrofami podle pojištěných škod patří osm hurikánů v USA. V roce 2022 se Ian umístil na druhém místě s hodnotou 53 miliard dolarů.

Investoři se zaměřují na trhy s benzínem, LNG a pojišťovnami. Trh s benzínem je napjatý a vystavený jakémukoli narušení, přičemž jeho cenová přirážka k WTI (americká lehká ropa, pozn. red.) je více než 50% a více než dvojnásobná oproti dlouhodobému průměru, což odráží nízké zásoby a silnou spotřebu. Ceny leteckého paliva jsou rovněž pod tlakem vrcholící cestovní sezóny.

Zkapalněný zemní plyn byl velmi slabý, ale v poslední době vykazuje známky života. Spojené státy jsou druhým největším vývozcem LNG na světě a jejich objemy podle odhadů letos vzrostou o 15 procent. Největší světoví pojistitelé zaznamenali růst sazeb spolu se zvýšenou četností a závažností přírodních katastrof a dopadů klimatických změn.

Autor je stratég pro globální trhy společnosti eToro
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB