Pozor, končí platnost starších bankovek!

Už jsme o tom sice psali, ale důležité věci je třeba připomínat. Česká národní banka (ČNB) připomněla, že koncem června skončí platnost starších vzorů bankovek nominálních hodnot 100 Kč, 200 Kč, 500 Kč, 1000 Kč a 2000 Kč z let 1995 až 1999. V oběhu tak zůstane pouze novější podoba těchto bankovek, dvě varianty budou nadále platné pouze u pětitisícovky.
Jak od sebe neplatné a platné bankovky rozeznáte? Z oběhu stahované starší vzory bankovek jsou nejsnáze rozpoznatelné šířkou stříbřitého proužku (bankovka na snímku nahoře). Foto: FAEI.cz

Neplatné bankovky bude možné vyměnit až do 30. června 2024 na pokladnách všech úvěrových institucí provádějících pokladní operace a také na všech sedmi územních zastoupeních centrální banky. Od 1. července 2024 bude výměna probíhat pouze na pokladnách ČNB, avšak po neomezenou dobu.

Jak od sebe neplatné a platné bankovky rozeznáte? Z oběhu stahované starší vzory bankovek jsou nejsnáze rozpoznatelné šířkou stříbřitého proužku – ochranného prvku, který vertikálně protíná bankovku, uvedla centrální banka.

Tento proužek je u stahovaných bankovek úzký a jeho barva se při naklopení nemění, zatímco nejnovější vzory bankovek mají proužek širší, jenž při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou. Jednotlivé vzory od sebe dále odlišuje letopočet vyobrazený na lícní straně bankovky a některé další ochranné prvky.

PSALI JSME:
Nemáte pod matrací neplatné bankovky?

Zavřít reklamu ×
  1. Takhle rychlý konec je totální nesmysl a doba konce platnosti by měla být do konce roku,protože pokud přestanou platit do konce června,tak to lidem nepředstavitelně zkomplikuje život,protože je zcela jisté,že obchodníci budou lidem staré bankovky schválně vracet,aby potom musely všichni lidé běhat do banky a ten exot kterého to napadlo by měl dostat hodinovou výpověď,bez ohledu na to,jak vysokou funkci zastává,protože tohle je šílenost jaká tady dlouho nebyla.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB