Pozor na smlouvy s internetovými seznamkami. Můžete přijít o tisíce

Internetové seznamky jsou plné žen a mužů všeho věku, kteří věří, že si po síti najdou ideálního partnera, respektive partnerku. Seznamky lákají nové zákazníky, aby vyzkoušeli jejich služby na měsíc za snížení poplatek. Zájemci o nový vztah jsou pak nemile překvapení, když zjistí, že jim následující měsíc odešly z účtu nemalé peníze, protože sám nezrušil na seznamce svou registraci.

Při registraci seznamka obvykle požaduje číslo platební karty, aby z ní mohla strhávat peníze. Foto: Pixabay.com

Takzvané členství na zkoušku bývá spojeno s automatickým prodloužením smlouvy, kterému lze předejít jen včasným odhlášením služby. Zatímco zvýhodněný poplatek nebývá nijak vysoký, například okolo 150 korun, řádné členství už jde do tisíců. Smlouva může být navíc nastavena tak, že další členské období trvá třeba rok.

 „Lidé si obvykle myslí, že pokud své členství sami neprodlouží, po měsíci skončí. Ve skutečnosti je tomu ale naopak. Dokud členství nevypoví, smlouva se neustále automaticky prodlužuje a seznamka si samozřejmě účtuje nemalé poplatky. Klienti pak neuspějí ani s argumentem, že stránky nenavštěvují, a služby tím pádem vůbec nevyužívají,“ upozornil Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení spotřebitelské organizace dTest.

O tom, že se má smlouva po měsíci automaticky prodloužit, musí být zákazník informován ještě před provedením závazné registrace.  Jenže tato informace bývá často ukryta v obchodních podmínkách. „Ve spotřebitelských smlouvách to považujeme za nepřiměřené,“ dodal Zelený.

Pokud se ovšem chce zákazník internetové seznamky vyhnout problémům, raději by po podobných ustanoveních měl včas pátrat. Dozví se v nich rovněž, do kdy je nutné seznamce oznámit, že o další členství nestojí. Tím se vyhne automatickému prodloužení smlouvy.

Některé seznamky umožňují, aby zákazník smlouvu vypověděl i v době prodlouženého členství. Nevyplatí se tedy hned nad „zmizelými“ tisíci mávnout rukou a aspoň se pokusit získat část peněz zpět. Čím dříve, tím lépe.

„Například u společnosti be2 můžete výpověď podat téměř kdykoli, společnost Dateyard naproti tomu umožňuje smlouvu vypovědět vždy jen v krátké lhůtě před uplynutím členského období. Pamatujte přitom, že smazání profilu není výpovědí, tím se jen zbavujete možnosti využívat zaplacené služby,“ připomněl Lukáš Zelený.

Při registraci seznamka rovněž obvykle požaduje číslo platební karty. Následně si tedy může strhávat peníze z účtu zákazníka, aniž by potřebovala potvrzení s odesláním příslušné částky. Vymáhání peněz nazpátek tak může být velmi obtížné.

„Někteří uživatelé řeší celou situaci tak, že si jednoduše zruší svůj platební účet, aby z něj nemohly odcházet další platby, a o věc se dále nestarají. To ale nestačí. Pokud závazek trvá, má provozovatel seznamky právo nezaplacený poplatek za členství vymáhat a dlužná částka může v konečném důsledku narůst i o náklady soudního řízení a exekuce,“ varoval Zelený z organizace dTest.

Smlouvu je proto potřeba řádně ukončit, a to buď oznámením o nesouhlasu s automatickým prodloužením anebo výpovědí, pokud ji obchodní podmínky připouštějí. „Vzhledem k tomu, že internetové seznamky jsou často provozovány zahraničními společnostmi, bývá komunikace s nimi velmi obtížná. Veškerá oznámení zasílejte pro jistotu poštou na doručovací adresu uvedenou v obchodních podmínkách. Pro řešení sporů se společnostmi z jiných členských států Evropské unie, Islandu nebo Norska je možné využít také služeb Evropského spotřebitelského centra,“ dodal Zelený.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Češi citelně omezují své nákupy

Maloobchodní tržby se v červnu v Česku opět citelně propadly, meziročně o šest procent. Propad odráží klesající důvěru českých spotřebitelů v tuzemskou ekonomiku a ve vlastní finanční budoucnost.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB