Pracující důchodci a zvýšení penze

Názor
Výdělečná činnost v důchodu může mít pozitivní vliv na měsíční částku penze. Podmínkou je získání alespoň 360 dní pojištění a podání žádosti o zvýšení důchodu. Za každých 360 dní se zvyšuje důchod o 0,4 procenta výpočtového základu.
Přestože se z důvodu řádné lednové valorizace a mimořádné červnové a zářijové valorizace penzistům značně zvýšila měsíční částka důchodu, tak nadále nemusí mít daňové starosti. Ilustrační foto: Pixabay.com

Nárok na zvýšení důchodu vzniká pouze v případě, že je z příjmu důchodce odváděno sociální pojištění. Brigády na pracovní dohody s odměnou do limitu pro neplacení sociálního pojištění tedy nárok na zvýšení důchodu nezakládají.

Vzhledem k tomu, že předčasní důchodci nemohou mít příjem, ze kterého vzniká povinnost platit sociální pojištění, tak si nemohou prací zvýšit státní důchod, mohou totiž pracovat pouze na pracovní dohody s hrubou odměnou do limitu, což je například u dohody o provedení práce 10 000 korun a méně.

PSALI JSME:
Zvýšení důchodu od září. O kolik a pro koho?

Přestože se z důvodu řádné lednové valorizace a mimořádné červnové a zářijové valorizace penzistům značně zvýšila měsíční částka důchodu, tak nadále nemusí mít daňové starosti. Sociální pojištění a zdravotní pojištění se ze státního důchodu neplatí nikdy a daň z příjmu pouze z částky nad 36násobek minimální mzdy.

Dani z příjmu za rok 2022 tedy podléhají roční důchody nad 583 200 korun a takto vysoký roční důchod ani po výrazném zvýšení téměř žádný důchodce nepobírá.

Autorka je daňová poradkyně společnosti Mazars
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Důchodci letos výrazně porazí inflaci. Průměrná starobní penze vzroste o 4,4 procenta nad inflaci

Zavřít reklamu ×
  1. Je pravda, že vzhledem k tomu, že předčasní důchodci nemohou mít příjem, ze kterého vzniká povinnost platit sociální pojištění, tak si nemohou prací zvýšit státní důchod.
    >>> toto ale platí jen do doby dokud nedosahnou řádného důchodu. Pak si už mohou zase vydělávat bez omezení. <<<
    Je to tak, že???

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ČNB může za měsíc snížit svůj základní úrok

Tuzemská ekonomika v letošním druhém čtvrtletí vůbec nerostla. Vyplývá to z dalších zpřesněných údajů k jejímu vývoji, které minulý pátek zveřejnil Český statistický úřad. Podle statistiků tuzemské hospodářství od …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB