bool(false)

Praha letos a příští rok prodá na 4,4 tisíce bytů

Hlavní město bude  v privatizaci bytového fondu pokračovat i v příštích letech. Není přitom úplně jasné, kolik bytů je správné, aby město vlastnilo na zajištění funkcí obce, včetně sociálního bydlení. Další byty budou prodávat některé městské části.

Praha letos a příští rok prodá na 4,4 tisíce bytů. Ilustrační foto: Pixabay

Letos by měla Praha prodat 2400 bytů, příští rok pak další dva tisíce. V roce 2015 město prodalo 2100 bytů. Do budoucna chce zřídit firmu, která se o byty ve vlastnictví hlavního města bude starat.

Podle zprávy společnosti KPMG Praha k 31. 5. letošního roku vlastnila 9000 bytů, dalších 26 tisíc bylo ve správě městských částí. Celkový počet bytů v hlavním městě se přitom odhaduje na zhruba 610 tisíc.

Pro zajištění sociálních  funkcí města by tento počet, tedy 6,7 procenta z celkového množství, měl stačit. Obvykle se totiž uvádí, že město by mělo mít zhruba šest procent celkového počtu bytů, aby zvládlo zajistit požadavky na sociální bydlení. Uváděná čísla jsou však souhrnná a neukazují tak konkrétní situaci jednotlivých městských částí.

Podle studie KPMG například sedm, především nejmenších městských částí, má k dispozici pouze jeden, případně vůbec žádný městský byt. Další privatizaci bytů v nejbližší době tak lze očekávat pouze u 10 městských částí, dalších 47 o ní v letos ani příští rok  neuvažují.

S ohledem na prodej bytového fondu budou zajímavé především Prahy 2; 3 a 9. Jen Praha 3 letos v létě informovala o tom, že si do budoucna ponechá jen 1200 bytů a zbývajících zhruba 1300, které nyní vlastní, prodá.

Sdílet:
{{ comments.toggle_text }}

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Levné byty došly již i v Brně

Za první čtvrtletí letošního roku se v Brně prodalo jen 88 nových bytů, zájem byl především o dispozici 1+kk. Lidé vykoupili skoro všechny cenově dostupné byty v novostavbách a na trhu tak zůstávají jen ty dražší, …

Nejčtenější

Brigádníky nenaláká ani 150 korun na hodinu

Firmy už od konce dubna hledají brigádníky na nadcházející letní měsíce. Jenže zájem je malý, klesá. Lidé, kteří mají přece jen o brigády zájem, nedokáží zdaleka pokrýt všechna volná pracovní místa. Podle údajů …
Rolovat nahoru