Praha letos a příští rok prodá na 4,4 tisíce bytů

Hlavní město bude  v privatizaci bytového fondu pokračovat i v příštích letech. Není přitom úplně jasné, kolik bytů je správné, aby město vlastnilo na zajištění funkcí obce, včetně sociálního bydlení. Další byty budou prodávat některé městské části.

Praha letos a příští rok prodá na 4,4 tisíce bytů. Ilustrační foto: Pixabay

Letos by měla Praha prodat 2400 bytů, příští rok pak další dva tisíce. V roce 2015 město prodalo 2100 bytů. Do budoucna chce zřídit firmu, která se o byty ve vlastnictví hlavního města bude starat.

Podle zprávy společnosti KPMG Praha k 31. 5. letošního roku vlastnila 9000 bytů, dalších 26 tisíc bylo ve správě městských částí. Celkový počet bytů v hlavním městě se přitom odhaduje na zhruba 610 tisíc.

Pro zajištění sociálních  funkcí města by tento počet, tedy 6,7 procenta z celkového množství, měl stačit. Obvykle se totiž uvádí, že město by mělo mít zhruba šest procent celkového počtu bytů, aby zvládlo zajistit požadavky na sociální bydlení. Uváděná čísla jsou však souhrnná a neukazují tak konkrétní situaci jednotlivých městských částí.

Podle studie KPMG například sedm, především nejmenších městských částí, má k dispozici pouze jeden, případně vůbec žádný městský byt. Další privatizaci bytů v nejbližší době tak lze očekávat pouze u 10 městských částí, dalších 47 o ní v letos ani příští rok  neuvažují.

S ohledem na prodej bytového fondu budou zajímavé především Prahy 2; 3 a 9. Jen Praha 3 letos v létě informovala o tom, že si do budoucna ponechá jen 1200 bytů a zbývajících zhruba 1300, které nyní vlastní, prodá.

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Realitní trh zamrzne, ceny bytů budou stagnovat

Přerušený kontakt klientů s makléři, nemožnost podepisovat osobně rezervační a kupní smlouvy, konec prohlídek bytů. Přísná opatření v souvislosti s celosvětovou pandemií koronaviru zásadně dopadají také na prodej …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru