Praha letos a příští rok prodá na 4,4 tisíce bytů

Hlavní město bude  v privatizaci bytového fondu pokračovat i v příštích letech. Není přitom úplně jasné, kolik bytů je správné, aby město vlastnilo na zajištění funkcí obce, včetně sociálního bydlení. Další byty budou prodávat některé městské části.

Praha letos a příští rok prodá na 4,4 tisíce bytů. Ilustrační foto: Pixabay

Letos by měla Praha prodat 2400 bytů, příští rok pak další dva tisíce. V roce 2015 město prodalo 2100 bytů. Do budoucna chce zřídit firmu, která se o byty ve vlastnictví hlavního města bude starat.

Podle zprávy společnosti KPMG Praha k 31. 5. letošního roku vlastnila 9000 bytů, dalších 26 tisíc bylo ve správě městských částí. Celkový počet bytů v hlavním městě se přitom odhaduje na zhruba 610 tisíc.

Pro zajištění sociálních  funkcí města by tento počet, tedy 6,7 procenta z celkového množství, měl stačit. Obvykle se totiž uvádí, že město by mělo mít zhruba šest procent celkového počtu bytů, aby zvládlo zajistit požadavky na sociální bydlení. Uváděná čísla jsou však souhrnná a neukazují tak konkrétní situaci jednotlivých městských částí.

Podle studie KPMG například sedm, především nejmenších městských částí, má k dispozici pouze jeden, případně vůbec žádný městský byt. Další privatizaci bytů v nejbližší době tak lze očekávat pouze u 10 městských částí, dalších 47 o ní v letos ani příští rok  neuvažují.

S ohledem na prodej bytového fondu budou zajímavé především Prahy 2; 3 a 9. Jen Praha 3 letos v létě informovala o tom, že si do budoucna ponechá jen 1200 bytů a zbývajících zhruba 1300, které nyní vlastní, prodá.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na hausbótu ušetříte za pozemek i daně, ale…

Poradna
Chcete žít na vodě? Teď nemyslíme týden pod stanem při sjíždění řeky s partou kamarádů. Ale celoročně si na hausbótech, plovoucích domech nebo obytných lodích užívat romantiku pobytu v přírodě, kdy pod nohama cítíte pohupující se podlahu. Není to tak složité, jak by se suchozemcům mohlo zdát, ale pokud plánujete životní změnu už na příští rok, musíte začít s prvními kroky směrem k vodě právě teď.

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru