Praha vs. Bratislava. V české metropoli koupíte byt téměř o pětinu dráž

Praha je stále dražší než Bratislava. V hlavním městě ČR si sice více vyděláme, ale za vše tu také více zaplatíme. A právě na bydlení se to podepíše nejvíce. Svědčí o tom výsledky výzkumu JLL, který ceny bytů v obou metropolích porovnával.

Průměrná mzda v Česku a na Slovensku se přitom liší jen nepatrně. Zatímco v Praze si člověk na konci první poloviny roku 2018 vydělal průměrně 39 688 Kč hrubého za měsíc (tedy asi 1 525 eur), v Bratislavě získal za měsíc své práce 35 699 Kč hrubého (tedy zhruba 1 372 eur). Rozdíl mezi příjmy obyvatel obou hlavních měst je přibližně 4 tisíce korun, v Praze si tedy vyděláte o 11,1 % více.

Zásadní rozdíl, který je ale mezi oběma městy na první pohled vidět, je v cenách bydlení. Ty jsou totiž v Praze za první pololetí tohoto roku o více než 16 % dražší než v Bratislavě. Průměrná cena bytu (včetně zákonné výše DPH v každé zemi) v nabídce v Praze byla v první polovině tohoto roku 91 928 Kč za metr čtvereční (tedy asi 3 533 eur). Oproti tomu v Bratislavě byla za stejné období cena za m2 volného bytu 78 966 Kč (asi 3 035 eur). Ačkoliv průměrná hrubá mzda v Praze je vyšší pouze o 11,1 %, byty jsou v tomto porovnání v českém hlavním městě oproti Bratislavě dražší až o 16,4 %.

Ještě markantnější rozdíly můžeme pozorovat u cen nejluxusnějších bytů. Ty se nabízely v prvních šesti měsících tohoto roku v Bratislavě za 104 944 korun (tedy asi 4 033 eur) včetně DPH za metr čtvereční, v Praze to bylo dokonce 195 846 korun (tedy zhruba 7 527 eur) včetně DPH. Nemovitost (ve srovnání cen za metr čtvereční) v nejvyšší cenové kategorii tak zájemci mohli pořídit v Praze průměrně až o 87 % dráž. Velký rozdíl můžeme také vidět v tom, kolik bytů se prodává v předprodeji. Zatímco v Bratislavě je jejich podíl na všech prodaných bytech pouze 5 %, v Praze se takto prodá více než pětina všech bytů.

A co mají obě města společného? Pokud srovnáme aktuální ceny bytů v obou hlavních městech s cenami za stejné období v roce 2017, lze pozorovat nárůst cen v Praze oproti minulému roku o 9 %, v Bratislavě pak zhruba o 8 %. Dynamika růstu cen je tak v obou metropolích podobná. Stejné jsou i dispozice bytu, které nakupující nejvíce přitahují. Zájem roste o menší byty, nejvíce se jich v obou městech prodalo v dispozici 2+kk.

Příklad

Nejprodávanějším bytem v Praze je již zmíněná dispozice 2+kk. Pokud by příkladový byt měl 50 m2, koupili bychom takový byt v Praze dle průměrné ceny na m2 za 4 596 378 Kč včetně 15 % DPH (zhruba 176 648 eur). Na tento příkladový byt budeme muset mít našetřeno téměř 156 svých čistých měsíčních platů a dosáhneme na něj tedy za 13 let.

V případě, že by si člověk chtěl tento příkladový byt v Praze pořídit na hypotéku, musel by dle nových zavedených limitů pro hypotéky od ČNB (pokud uvažujeme LTV 80%, dobu splácení 25 let, fixaci na pět let a úrok ve výši 3 %) vydělávat alespoň 54 tisíc korun hrubého měsíčně.

„Očekáváme, že nově zavedené limity pro poskytování hypotečních úvěrů budou mít negativní vliv na počet prodaných bytů v nadcházejícím období. Ačkoliv je poptávka stále silná, bohužel tyto nové regulativy už jsou pro mnoho lidí za hranicí jejich možností,“ uvedla Blanka Vačkova, vedoucí oddělení průzkumu v JLL

×

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

A co vaše letošní dovolená?

Poradna
Jak to máte letos s dovolenou? Ne, to není provokativní narážka na to, že letní plány na cestu k moři tentokrát berou zasvé. Letošní dovolená může být specifická i z mnoha jiných důvodů. V mnoha firmách byla nuceně nařízena již v době karantény, od července si tu loňskou můžeme vybrat už podle sebe a pro nováčky v zaměstnání letní odpracované měsíce zakládají nárok na jejich první placené volné dny.
Rolovat nahoru