Pražská burza je v posledních dnech vlastně jen ČEZ

Názor
Americká inflace, asi nejsledovanější makroindikátor tohoto týdne, skončila mírně nad konsensem. To zklamalo investory, aspoň podle prvotní reakce, kteří spíše spekulovali lepší výsledek s výhledem na uvolněnější politiku Fedu, americké centrální banky. Jenže zveřejněná data jsou právě opačná. Otázkou je, jak to bude interpretováno.
V posledních dnech se na pražské burze točí vše kolem ČEZu. Ilustrační foto: FAEI.cz

Hlavní index tuzemské burzy PX dnes posílil o 0,88 procenta (1 410,37 b.). Evergreen ČEZ. Vlastně se v posledních dnech na pražské burze (BCPP) točí vše kolem ČEZu. Elegancí motýlího letu se odpoutal od hranice tisíce korun a stal se opět nejobchodovanější akcií s podílem přes tři čtvrtiny na celkovém objemu.

Jen v úterý posílil o vysokých 3,36 procenta na 1 047 korun. To znamená desátý růstový obchodní den v řadě. Od začátku roku si tak připsal zisk 35,97 procenta. Raketový růst pohání palivo možné restrukturalizace, která stále častěji rezonuje v éteru.

Moneta (+0,71 %, 84,60 Kč) a Philip Morris ČR (+0,35 %, 17 200 Kč) následovaly s velkým odstupem.

Oslabil Colt (-0,34 %, 586 Kč) a v závěru obchodování klesly ještě Kofola (-0,40 %, 252 Kč) a Erste (-0,19 %, 853,40 Kč).

Prvotní reakce zámořského indexu S&P 500 byla na vyšší než očekávaná inflační data negativní a index otevřel seanci asi 0,7 procenta v mínusu. Nicméně záhy se situace uklidnila a křivka zamířila opět nad nulu.

Evropský index STOXX Europe 600 byl do zveřejnění inflace u USA solidně v plusu. Po tomto reportu skokově oslabil a eliminoval všechny úterní zisky. Pak ale došlo opět k obratu, a nakonec, krátce před koncem úterního obchodování byl asi půl procenta v plusu blízko denních maximálních hodnot.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Na pražské burze se zelenalo, ČEZ nad tisícovkou

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB