Pražská burza je v posledních dnech vlastně jen ČEZ

Americká inflace, asi nejsledovanější makroindikátor tohoto týdne, skončila mírně nad konsensem. To zklamalo investory, aspoň podle prvotní reakce, kteří spíše spekulovali lepší výsledek s výhledem na uvolněnější politiku Fedu, americké centrální banky. Jenže zveřejněná data jsou právě opačná. Otázkou je, jak to bude interpretováno.
V posledních dnech se na pražské burze točí vše kolem ČEZu. Ilustrační foto: FAEI.cz

Hlavní index tuzemské burzy PX dnes posílil o 0,88 procenta (1 410,37 b.). Evergreen ČEZ. Vlastně se v posledních dnech na pražské burze (BCPP) točí vše kolem ČEZu. Elegancí motýlího letu se odpoutal od hranice tisíce korun a stal se opět nejobchodovanější akcií s podílem přes tři čtvrtiny na celkovém objemu.

Jen v úterý posílil o vysokých 3,36 procenta na 1 047 korun. To znamená desátý růstový obchodní den v řadě. Od začátku roku si tak připsal zisk 35,97 procenta. Raketový růst pohání palivo možné restrukturalizace, která stále častěji rezonuje v éteru.

Moneta (+0,71 %, 84,60 Kč) a Philip Morris ČR (+0,35 %, 17 200 Kč) následovaly s velkým odstupem.

Oslabil Colt (-0,34 %, 586 Kč) a v závěru obchodování klesly ještě Kofola (-0,40 %, 252 Kč) a Erste (-0,19 %, 853,40 Kč).

Prvotní reakce zámořského indexu S&P 500 byla na vyšší než očekávaná inflační data negativní a index otevřel seanci asi 0,7 procenta v mínusu. Nicméně záhy se situace uklidnila a křivka zamířila opět nad nulu.

Evropský index STOXX Europe 600 byl do zveřejnění inflace u USA solidně v plusu. Po tomto reportu skokově oslabil a eliminoval všechny úterní zisky. Pak ale došlo opět k obratu, a nakonec, krátce před koncem úterního obchodování byl asi půl procenta v plusu blízko denních maximálních hodnot.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB