Pražská burza nejvýnosnější evropskou burzou letošního roku

Názor
Hlavní ukazatel pražské burzy vykazuje letos nejlepší výkonnost ze všech hlavních indexů burz evropských zemí. Jen šest burz v zemích Asie a Afriky letos zaznamenává vyšší celkové zhodnocení akcií, s nimiž se na nich obchoduje, než právě pražská burza.
Pražská burza je nejvýnosnější evropskou burzou roku 2021. Zdroj: Aktron, CC BY-SA 3.0, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Pražské burze pomáhá hlavně dramatické zvyšování úrokových sazeb v podání České národní banky (ČNB) a také nebývalý růst cen energií a emisních povolenek EU.

Hlavní index pražské burzy, PX, zhodnotil o 37,8 procenta. V přepočtu do dolarů tedy jde o sedmou nejlepší celkovou výkonnost (po zahrnutí dividend, pozn. aut.) mezi všemi primárními burzovními ukazateli světa. Česko je tak v TOP 10 jediným zástupcem skupiny ekonomicky vyspělých zemí, jak je definuje Mezinárodní měnový fond.

Pražské burze v globálním měřítku nadmíru svědčí to, že v jejím primárním indexu jsou silně zastoupeny bankovní tituly (Komerční banka, Erste Bank a Moneta) a také ČEZ. Bankovním akciím se totiž daří z důvodu zvyšování základní úrokové sazby v podání tuzemské centrální banky, které je razantní také právě z celosvětového hlediska.

PSALI JSME:
Investice v korunách přináší možnost diverzifikace, říká šéf pražské burzy

Vyšší úroky ČNB umožňují bankám dosahovat vyšších rozdílů mezi úroky na svých půjčkách a úroky na přijatých vkladech, tedy vyšších úrokových výnosů. Ty se pak promítají ve zvýšené ziskovosti, která znamená také vyšší výnos pro akcionáře bank.

Akcie ČEZ zase rostou z rekordního vzestupu ceny emisních povolenek EU. Ty tento měsíc pokořily historický rekord za tunu ekvivalentu oxidu uhličitého vypuštěnou do ovzduší. Povolenky si musí nakupovat například uhelné či v menší míře plynové elektrárny, aby mohly elektřinu vyrábět. Zdražování povolenek tedy znamená růst cen elektřiny, a tudíž také růst ziskovosti podniků typu ČEZ.

Lidé, kteří mají své peníze v akciích pražské burzy, se tedy poměrně vhodně zajišťují proti dvěma klíčovým výzvám letošního roku – jak zdražujícím energiím a rostoucím úrokům.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pražská burza se dostala mezi deset nejvýnosnějších burz světa

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB