
Provoz nemocnice a léčebny dlouhodobě nemocných se vrátil zpět Konventu po přibližně 70 letech. Dne 1. října nabyla účinnosti smlouva o koupi, která byla součástí reorganizačního plánu. Skončilo tak vleklé insolvenční řízení.
Nemocnice sv. Alžběty Na Slupi byla zřízena v 19. století, jako moderní špitál pro ženy, ve kterém se o pacientky kromě řeholných sester starali i lékaři, což v té době nebývalo zvykem. Areál s klášterem byl dokončen v roce 1735 podle návrhu stavitele Kiliána Ignáce Dienzenhofera a za přispění hraběnky Markéty Valdštejnové. V roce 1949 byla nemocnice znárodněna a v roce 1957 z ní odešly poslední řádové sestry. Po roce 1989 byl areál nemocnice a kláštera vrácen Konventu alžbětinek a od roku 1993 v něm provozovala zdravotní péči soukromá Nemocnice sv. Alžběty.
„Jsem rád, že po několika letech složitých jednání se podařilo v areálu zachovat nemocniční provoz a bude sloužit účelu, kterému již slouží tři staletí. Chtěli bychom rozvíjet nemocnici tak, aby poskytovala komplexní a konsolidovanou následnou péči o pacienty, a to nejen v oblasti lékařské, ale i psychické, sociální a duchovní,“ říká Karel Matyska, jednatel dceřiné společnosti konventu Sv. Alžběta na Slupi, která provoz nemocnice převzala.
Problémy nemocnice se naplno projevily v roce 2015, kdy náhle zemřel její tehdejší majitel Jan Zíval. Zdravotní zařízení v té době dlužilo desítky milionů korun dodavatelům i státu na odvodech a daních.
Hlavně kvůli tomu se nemocnice ocitla v insolvenci a v dubnu 2016 Městský soud v Praze rozhodl o úpadku.
S nejlepší nabídkou přišly alžbětinky
S řešením situace pomáhali advokáti PwC Legal v čele s Petrem Kinclem. Jako nejlepší řešení úpadku se ukázala restrukturalizace připravená Kinclem a jeho kolegy ve spolupráci s věřitelským výborem vedeným společností Česká zdravotnická. Reorganizační plán byl schválen letos v červnu. Na jeho základě koupila provoz nemocnice společnost Sv. Alžběta na Slupi, s tím, že z výtěžku prodeje budou zaplaceny dluhy věřitelů. Celková cena, která bude zaplacena během pěti let, se bude pohybovat mezi 45 a 50 miliony korun.
„Díky reorganizaci se podařilo zachovat provoz nemocnice a vyhnout se ukončení její činnosti, které by znamenalo mimo jiné nutnost vystěhovat kolem stovky dlouhodobě nemocných pacientů,“ říká associate partner PwC Legal Petr Kincl.
„Také uspokojení věřitelů je díky reorganizaci mnohem vyšší, než by bylo v případě konkurzu, neboť nemocnice vlastnila jen minimum majetku,“ podotýká partner advokátní kanceláře k.law Vít Kučera, která v transakci zastupovala nového provozovatele nemocnice.
O převzetí nemocnice se v průběhu insolvenčního řízení ucházelo několik investorů, včetně Světa zdraví ústeckého podnikatele Tomáše Horáčka. Ten ale následně skončil ve vazbě kvůli podezření z manipulování zakázek v jiných pražských nemocnicích a nabídku zrušil.
Už předtím se do hry o nemocnici vložil Konvent sester alžbětinek v Praze, jehož dceřiná společnost Sv. Alžběta na Slupi předložila vyšší nabídku než Svět zdraví a nakonec u věřitelů zvítězila. Areál i samotná společnost provozující nemocnici tak nyní jsou ve stejných rukou.