
Očekávání navíc mohla být ještě umocněna předchozím zveřejněním vysokého přebytku zahraničního obchodu. A obchodní bilance byla i v metodice platební bilance skutečně vysoko, když vykázala přebytek ve výši 41,9 miliardy korun, což je meziroční zlepšení o 23,4 mld. Kč. Saldo služeb kleslo jen mírně pod osm miliard korun, čímž nikterak významně nevybočilo z obvyklého vývoje.
To, co stáhlo přebytek běžného účtu výrazně níž, než se čekalo, byl odliv dividend. Deficit na důchodovém účtu se prohloubil na 47,5 mld. Kč. To je meziroční zhoršení o významných patnáct miliard korun, přičemž samotný odliv dividend z přímých investic dosáhl 46,8 mld. Kč.
Spíše než o signál úniku dividend, je to určitý signál o návratu k normálu. Už od první poloviny letošního roku byl odliv dividend velmi slabý.
Pro celý letošek tak díky tomu a díky slušnému vývoji bilance zahraničního obchodu ve druhé polovině roku skončí pravděpodobně běžný účet přebytkem poblíž 2,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP).
Co se kapitálového účtu týče, ten dosáhl díky převodům z rozpočtu EU v říjnu přebytku 5,3 miliardy korun. Na finančním účtu dosáhl příliv kapitálu 5,8 mld. Kč. Devizové rezervy byly navýšeny o 7,9 miliardy korun. Saldo chyb a opomenutí činí tentokrát relativně vysokých 18,8 mld. Kč, což dokládá nejistotu měsíčních údajů o vývoji přeshraničních finančních toků.
Říjnový výsledek platební bilance skončil výrazně pod odhady trhu. Ale s ohledem na vysokou nejistotu těchto dat, kvůli které řada analytiků na odhady měsíčních údajů z platební bilance rezignovala a také s ohledem na předchozí výsledky, které byly výrazně nad očekávání, by koruna na tato data neměla reagovat.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)