Přebytek peněz na trhu způsobuje pokles jejich ceny

Podle posledních údajů ČNB z dubna letošního roku stouplo zadlužení domácností za předchozí měsíc o 5 miliard korun, a domácnosti tak mají celkem vypůjčeno 1,25 bilionu korun. Meziročně je to růst o 38 miliard. Zadlužení firem se po poklesu rovněž zvýšilo, celkem mají úvěry za 1,05 bilionu korun. Pro banky tedy dobré zprávy. Ale ne ty nejlepší.

Půjčky. Ilustrační foto: Pixabay

Nárůst půjček od domácností se podařil jen bezprecedentně nízkou úrokovou sazbou hypoték. V průměru banky půjčují za historicky rekordní minimum 2,05 procenta. U firem se však jen málo daří prolomit bariéru zdrženlivosti po zkušenosti z právě uplynulých krizových let. Nemluvě o tom, že podniky mají relativní dostatek vlastních zdrojů z neuskutečněných investic z onoho období.

Tím se dostáváme na opačný pól bankovní alchymie. Úspory domácností dosáhly podle červnových čísel 1,73 bilionu korun, tedy méně než před rokem, kdy to bylo 1,8 bilionu. Mezi úsporami a půjčkami domácností byla loni diference 600 miliard, nyní je to tom 480 miliard. Mohou za to nejen rekordně levné hypotéky, ale i běžné úvěry s úročením pod sedm procent a také dobré ceny nemovitostí zejména mimo velká města.

Přetrvávající přebytek peněz na trhu tak dál způsobuje pokles jejich ceny. K tomu se přidává minimální inflace, pokles výrobních cen a další jevy. Vydělávají na tom ti, kteří si u finančních domů půjčují, a prodělávají ti, kteří půjčují jim, tedy spořiví střadatelé. Úroková sazba na běžných účtech, jež v únoru klesla na rekordních 0,12 procenta, se zaťatými drápky stále drží na stejné úrovni.

Banky, které nevědí jak uplatnit peníze, jež u nich střadatelé uložili, tak u svých zisků tahají za záchrannou brzdu snižováním úroků. Letos však tempo u spořicích účtů zvolnily. Už jim nejde jen a jen o peníze, ale začínají si považovat svých klientů, kteří stále častěji neváhají přesouvat své peníze do vydatnějších úrokových studánek. A tak finanční domy u menších částek, zhruba do 300 tisíc korun, úroky drží.

O větší snaze po mobilitě úspor svědčí i další údaj ČNB. Na účty s výpovědní lhůtou domácnosti uložily v meziročním i meziměsíčním srovnání menší částky. Koncem dubna měly na vázaných vkladech uloženo 298,8 miliardy, což je o 4,9 miliardy korun míň než v březnu a o 29,3 miliardy míň než před rokem.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Trhy tlačí na Fed, aby byl přísnější

Finanční a konkrétně akciové trhy jsou místem, kde se všechny informace světa scházejí na jednom místě a spoluvytvářejí konsensus, který následně určuje ceny komodit, finančních aktiv, nemovitostí apod. Ačkoli jsou …

Vyšší schodek veřejných financí než v roce 2022

Hospodaření veřejných rozpočtů za rok 2023, které v pondělí představil statistický úřad, nevypadá příliš povzbudivě. Za loňský rok se deficit hospodaření celých financí zvýšil, a to jak nominálně, tak dokonce i …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Letní tábory pro děti už stojí skoro stejně, jako dovolená u moře

Průzkum
Pobyt v chatce nebo ve stanu v českých luzích a hájích je mnohdy srovnatelný s cenou levnějších zájezdů k moři. Třetina rodičů očekává, že si letos za letní tábor pro své děti připlatí k moři. Každý pátý rodič počítá, že za svou dceru nebo syna zaplatí více než deset tisíc korun. Ukázalo šetření společnosti Provident Financial, který mají Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) k dispozici.