Přebytek peněz na trhu způsobuje pokles jejich ceny

Podle posledních údajů ČNB z dubna letošního roku stouplo zadlužení domácností za předchozí měsíc o 5 miliard korun, a domácnosti tak mají celkem vypůjčeno 1,25 bilionu korun. Meziročně je to růst o 38 miliard. Zadlužení firem se po poklesu rovněž zvýšilo, celkem mají úvěry za 1,05 bilionu korun. Pro banky tedy dobré zprávy. Ale ne ty nejlepší.

Půjčky. Ilustrační foto: Pixabay

Nárůst půjček od domácností se podařil jen bezprecedentně nízkou úrokovou sazbou hypoték. V průměru banky půjčují za historicky rekordní minimum 2,05 procenta. U firem se však jen málo daří prolomit bariéru zdrženlivosti po zkušenosti z právě uplynulých krizových let. Nemluvě o tom, že podniky mají relativní dostatek vlastních zdrojů z neuskutečněných investic z onoho období.

Tím se dostáváme na opačný pól bankovní alchymie. Úspory domácností dosáhly podle červnových čísel 1,73 bilionu korun, tedy méně než před rokem, kdy to bylo 1,8 bilionu. Mezi úsporami a půjčkami domácností byla loni diference 600 miliard, nyní je to tom 480 miliard. Mohou za to nejen rekordně levné hypotéky, ale i běžné úvěry s úročením pod sedm procent a také dobré ceny nemovitostí zejména mimo velká města.

Přetrvávající přebytek peněz na trhu tak dál způsobuje pokles jejich ceny. K tomu se přidává minimální inflace, pokles výrobních cen a další jevy. Vydělávají na tom ti, kteří si u finančních domů půjčují, a prodělávají ti, kteří půjčují jim, tedy spořiví střadatelé. Úroková sazba na běžných účtech, jež v únoru klesla na rekordních 0,12 procenta, se zaťatými drápky stále drží na stejné úrovni.

Banky, které nevědí jak uplatnit peníze, jež u nich střadatelé uložili, tak u svých zisků tahají za záchrannou brzdu snižováním úroků. Letos však tempo u spořicích účtů zvolnily. Už jim nejde jen a jen o peníze, ale začínají si považovat svých klientů, kteří stále častěji neváhají přesouvat své peníze do vydatnějších úrokových studánek. A tak finanční domy u menších částek, zhruba do 300 tisíc korun, úroky drží.

O větší snaze po mobilitě úspor svědčí i další údaj ČNB. Na účty s výpovědní lhůtou domácnosti uložily v meziročním i meziměsíčním srovnání menší částky. Koncem dubna měly na vázaných vkladech uloženo 298,8 miliardy, což je o 4,9 miliardy korun míň než v březnu a o 29,3 miliardy míň než před rokem.

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Finance

Bohatých Číňanů je už více, než bohatých Američanů

Navzdory vleklé obchodní válce se Spojenými státy je čínská ekonomika stále silnější. A to navzdory klesající dynamice svého růstu. Nejnověji to dokumentují čísla švýcarské banky Credit Suisse. Vyplývá z nich totiž, …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru