Přebytek zahraničního obchodu se v prosinci meziměsíčně snížil

Prosincová bilance zahraničního obchodu podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu sice zůstala v plusu, nicméně ve výrazně nižším, než tomu bylo v listopadu (3,5 mld. Kč vs. listopadových 29,4 mld. Kč, pozn. aut.).
Negativně na prosincový výsledek tuzemského zahraničního obchodu dopadl obchod s elektrickou energií, a to v důsledku poklesu cen. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Prosincová data nicméně bývají tradičně ovlivněna vyššími vánočními dovozy. Po sezónním očištění dosáhl prosincový zahraniční obchod přebytku 17 miliard korun (meziročně vyšší o 8,5 mld. Kč). Pozitivně se na něm i nadále odrážel slabší nominální dovoz ropy a zemního plynu, který byl o sedm miliard korun méně záporný než rok předtím.

V tomto vývoji se projevuje pokles cen na světových komoditních trzích. Meziročně se zlepšila i bilance obchodu s elektrickými zařízeními (o 4,4 mld. Kč) a nižší byl také deficit obchodu s chemickými látkami (o 2,8 mld. Kč).

Negativně na prosincový výsledek zahraničního obchodu dopadl obchod s elektrickou energií, jehož přebytek byl o 9,2 miliardy korun nižší, a to v důsledku poklesu cen. Zároveň se zvětšil deficit obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji (meziročně o 2,2 mld. Kč). Vývoz po sezónním očištění meziměsíčně vzrostl o 1,6 procenta, dovoz o 4,2 procenta.

Za celý loňský rok vykázala bilance zahraničního obchodu přebytek ve výši 122,8 miliardy korun. V letošním roce očekáváme přebytek ve výši 145 miliard korun. Na straně exportů by se pozitivně mělo odrazit oživení domácí i zahraniční ekonomiky, zároveň však strana importů bude pod tlakem v důsledku oživené domácí poptávky a importně náročné investiční aktivity.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB