Zahraniční obchod Česka se loni po dvou letech vrátil do přebytku

Názor
Saldo zahraničního obchodu České republiky se loni po dvou letech vrátilo do kladného pásma. Zahraniční obchod podle aktuálních údajů Českého statistického úřadu vykázal celoročně přebytek 122,8 miliardy korun, což je nominálně sedmý nejlepší výsledek historie České republiky od jejího vzniku roku 1993.
Na zlepšení salda zahraničního obchodu se loni podílel především pokles dovozu. Ten pramení ze skutečnosti, že se uklidnila energetická krize roku 2022, takže výrazně klesla jak cena plynu, tak ropy. Ilustrační foto: Gazprom

Tuzemský zahraniční obchod se tak dokázal rychle a celkem přesvědčivě vymanit z předloňského historicky rekordního propadu v rozsahu 204,8 miliardy korun. Na zlepšení salda zahraničního obchodu se loni podílel především pokles dovozu.

Ten pramení ze skutečnosti, že se uklidnila energetická krize roku 2022, takže výrazně klesla jak cena plynu, tak ropy. Česká republika je čistým dovozcem obou těchto klíčových surovin, takže jejich znatelné zlevnění samo o sobě značně zlepšuje bilanci tuzemského zahraničního obchodu.

PSALI JSME:
Přebytek zahraničního obchodu ČR je nejvyšší za tři roky, průmysl se ale propadá nečekaně hluboko

K návratu salda zahraničního obchodu do kladného pásma přispěl i jeho výsledek v samotném prosinci 2023, byť tento výsledek zaostal za očekáváním. Zahraniční obchod totiž vykázal přebytek jen 3,5 miliardy korun, zatímco se obecně čekal zhruba dvojnásobný přebytek.

Českému zahraničnímu obchodu loni v prosinci a ostatně ani po celý rok nesvědčil pokles cen elektřiny, jejímž je Česko čistým vývozcem. Pokles ceny elektřiny souvisí s uklidněním energetické krize roku 2022, která vyhnala její burzovní ceny v EU na historický rekord.

Čímž pádem pomohla zlepšovat saldo českého zahraničního obchodu. Předloni to však nezabránilo zmíněnému historickému schodku zahraničního obchodu, loni se zase prokázal mnohem větší dopad zlevnění ropy a plynu, než jaký mělo na výsledná čísla zahraničního obchodu zlevnění elektřiny.

PSALI JSME:
Zahraniční obchod pozitivně překvapil

V letošním roce by zahraniční obchod měl vykázat opět přebytek, a to zhruba 130 miliard korun. Zahraniční obchod by měl nadále těžit za zacelení zpřetrhaných mezinárodních dodavatelsko-odběratelských řetězců a souvisejícího obnovení plynulé výroby automobilů.

Pomoci by měl také pokles úrokových sazeb v klíčových exportních odbytištích, zejména v eurozóně. Rizikem však zůstává nepříznivá ekonomická kondice Německa.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Zahraniční obchod zpět v zelených číslech

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Praha opět mezi nejbohatšími regiony EU

Podle dat Eurostatu zveřejněných v tomto týdnu se Praha v roce 2022 umístila na 4. místě podle hrubého domácího produktu (HDP) na obyvatele v rámci řebříčku regionů Evropské unie. Tato čerstvá data jsou alespoň …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB