Přechodem na euro či úplný bezhotovostní styk můžeme citelně zchudnout

Názor
Koronavirus sice zabíjí, ale také resuscituje. Související ekonomická krize totiž oživuje hned dva mýty týkající se platebního styku. Podle prvního z nich by nám bylo lépe s eurem, neboť koruna přece kvůli koronakrizi tolik oslabila. Druhý z mýtů spočívá zase v tvrzení, že koronavirus definitivně pečetí překonanost hotovosti a měl by uspíšit přechod k plně bezhotovostnímu styku.
Přechodem na euro, pokud se zhroutí, zchudneme, stejně jako přechodem na bezhotovostní ekonomiku. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Citelně oslabená koruna není projevem zranitelnosti české ekonomiky. Z podstatné části jde o výsledek nešťastného intervenčního režimu České národní banky (ČNB) z let 2013 až 2017. Během něj „vytiskla“ přes dva biliony korun, za něž nakoupila eura, takže Česko vykazuje celosvětově jeden z nejvyšších objemů devizových rezerv v poměru k velikosti ekonomiky.

Umělé oslabování koruny podhodnotilo českou práci a zakonzervovalo tak subdodavatelský vztah Česka k Německu. Co hůř, podhodnocování české práce probíhá stále a probíhat bude, neboť biliony nově vytištěných korun a obří devizové rezervy stále působí, a brání tak koruně ve výraznějším zpevnění, resp. umocňují její slábnutí.

Dojemné tedy je, jak dnes nad slabou korunou bědují stoupenci eura. Snaží se veřejnosti namluvit, že problémem je podřadnost a zranitelnost české měny, přitom problémem není měna sama, ale špatné rozhodnutí čtyř lidí z bankovní rady ČNB z roku 2013. Vsadili na politiku slabé měny. Vsadili tedy na trvaleji znehodnocenou korunu, trvaleji znehodnocené korunové úspory a na trvaleji podhodnocenou českou práci a české mzdy. Jejich tehdejší omyl pociťujeme stále i dnes, v době koronakrize, a budeme jej pociťovat ještě dlouhá léta. Ještě dlouhá léta totiž bude koruna slabší, než by byla bez intervence.

PSALI JSME:
Při hlasování o zahájení intervencí byl v roce 2013 „jazýčkem na vahách“ Hampl

Vidíte, pokud bychom měli euro, zůstaneme omylů ČNB ušetřeni, kontrují stoupenci přijetí jednotné měny. To je však jen další mýtus. Stačí se začíst do nedávného verdiktu německého ústavního soudu. Ten přelomově dává Evropské centrální bance (ECB) tři měsíce na to, aby doložila opodstatněnost programu, v jehož rámci nakoupila dluhopisy za dva biliony nově vytištěných eur, čímž pomohla stlačit úrok italského či řeckého dluhu a zabránit tak bankrotu příslušných zemí.

Němečtí ústavní soudci ovšem svým verdiktem také naznačují, že Evropský soudní dvůr mohl překročit svůj mandát, když ECB masivní tištění eur posvětil. Jinými slovy, záchrana Řecka či Itálie před bankrotem mohla být protiústavní.

Evropská unie se prostě ocitá v ústavní krizi, kdy proti sobě stojí dvě vysoké soudní autority a ani jedna se evidentně nehodlá podvolit druhé. Německý exministr financí Wolfgang Schäuble varuje před rozpadem eurozóny, v nějž soudní klinč může vyústit. A rakouský kancléř Sebastian Kurz jasně prohlašuje: Bez pomoci EU Itálie zbankrotuje. Budou-li soudy EU rozhádané, adekvátní pomoci se Itálii vážně dostat nemusí.

PSALI JSME:
Eurozóna: Vzhůru do dluhů

Koronakrize je tedy teprve ve svém začátku, ale už se opět hovoří o rozpadu eura. Zatímco na záchranu Řecka zbytek eurozóny peníze našel, k záchraně ekonomicky mnohem větší Itálie už mohou chybět nejen peníze, ale i ochota. Ve své podstatě totiž německý ústavní soud vysílá signál, že Německo nebude ostatní země eurozóny zachraňovat věčně. Jenže jakmile Berlínu opravdu dojde trpělivost, je s eurem amen. Pokud se tak stane, bude na tom Česko rozhodně lépe s korunou, a to i po přihlédnutí k chybující ČNB.

Centrální banky chybují či způsobují ústavní krize. Přesto by jim někteří rádi přisoudili ještě další pravomoci. Vždyť ti lidé, kteří dnes třeba volají po bezhotovostní ekonomice, jelikož hotovost není hygienická, v důsledku volají po tom, abychom další část naší svobody věnovali právě centrálním bankám.

Přechod na plně bezhotovostní platební styk by znamenal, že poprvé v dějinách už žádná finanční transakce nebude záležitostí jen zúčastněných stran. Vždy se o ní bude moci dozvědět strana třetí. To je příliš zásadní změna na to, aby o ní rozhodlo pár politiků či „expertů“, včetně těch z centrálních bank.

Nechť rozhodnou lidé. Nechť rozhodne trh. Ostatně, už se tak děje. Lidé užívají bezhotovostní styk tam, kde to sami uznají za vhodné, kde to odpovídá jejich nátuře a preferencím. Úplný přechod na bezhotovostní styk si však ti prozíravější nepřejí.

PSALI JSME:
Visa vyhlásila válku hotovosti. A s ní i naší svobodě

Dochází jim totiž, že v bezhotovostní ekonomice bude moci centrální banka – v rámci „ekonomické stimulace“ nebo v rámci znehodnocování měny za účelem splácení vládního dluhu – nastavit úrokové sazby třeba na minus deset procent. To nyní nemůže, neboť by lidé vybrali účty ve své bance a hotovost uložili do matrace – lepší totiž žádný úrok než záporný.

Zkrátka a dobře, přechod na euro by znamenal přímou účast v projektu, kterým koronakrize hned ve svém počátku otřásla tolik, že už se zase mluví o jeho zhroucení. Proč nastupovat na cizí potápějící loď? Stačí, když kapitáni té naší lodi – rozuměj centrální bankéři z ČNB – už nebudou dělat chyby, jakou byla intervence za slabší korunu.

Ale protože člověk je tvor omylný, nesvěřujme centrální bankéřům – ať už těm z ECB, ČNB nebo kterékoli jiné takové instituce – raději už vůbec žádné další pravomoci a další kus moci nad naším životem. Nevzdávejme se tedy ani koruny, ani hotovosti. Vzdáním se hotovosti se totiž vzdáváme své svobody a soukromí a anonymity, které už nyní jsou stále nedostatkovějším, a tudíž vzácnějším zbožím. Co je vzácné, to má cenu. Proč se vzdávat něčeho, co má cenu? Tím bychom sami sebe přece ochuzovali.

Přechodem na euro, pokud se zhroutí, zchudneme, stejně jako přechodem na bezhotovostní ekonomiku. Jen proto, že procházíme náročným obdobím koronakrize, nepodléhejme mýtům o výhodnosti něčeho, co nás ve skutečnosti ochudí.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koruna padá, přej si něco… přej si euro! Opravdu?

×
 1. Euro je nesmysl, který nás okrade. Možná ne teď, ale na důchodech určitě, protože se budou počítat aktuálním kurzem v podstatě „na věčné časy“. No a bezhotovost je cesta do pekel krásného nového světa.

 2. Budu žrát suchej chleba a pít vodu, jen když se ta Evropská unie a Eurozóna rozpadne. Čím hůř pro unii tím líp pro nás. A hlavěn můžou si tam ty doktory a inženýry nechat…

 3. Jen manipulativní bláboly, žádná země přijetím eur nezchudla, naopak zbohatla. Vrtá mi hlavou proč někdo takto lže. Že jsou Češi přitroublí Honzové nepřekvapí, vím to, potkávám je denně na silnicích, ani řídit neumí.

   • Banky šilí,na trhu jsou volné peníze,spousta volných peněz..vašich peněz,místo aby jste je měli doma,banka chce poplatek,musí se vám o ně predce starat,opatrovat vám je.a všichni tu hru hrají,platí kreditkou a jsou světoví,cool,a in.ano přátele,svet se zbláznil:))))

  • Take s vámi souhlasím.30% teˇd nemá řádné financí tak jak můžou zchudnout??? To je nesmysl.Pokud je nijaká doba vhodná pro změnu tohohle charakteru tak je to jednoznačně TED!!!

  • Přesně směju se těm,co vykládají jak jsou díky euru za vodou,to vidíme na Slovácích i těch Italech. Tebe bych chtěl potkat za volantem,kolik ročně najezdíš,jestli řídíš jak jseš blbej to potěš koště ;-)))

 4. Evropský soudní dvůr si osvojuje pravomoci kterými odebírá suverenitu evropských států, chová se jako beranidlo prosazující zájmy skupiny vítačů, shromážděných v evropském parlamentu. Nedávný rozsudek, kdy rozhodl, že ČR se chová protiprávně, pokud odmítá přijímat migranty, kteří terorizují a vraždí obyvatelé EU je toho dalším důkazem. Náš US nemá na to odvahu, aby se ozval.

 5. Česi hlavně stratí blažený pocit z toho, že místo milionu v bance, budou mít jenom asi 28 000 eur…

  • Ano . V principu je jedno zda máte korunu , frank , či euro. Jde o to co si za svuj třeba roční plat pořídíte . Za kolik platu bydlení , auto , potraviny či nádrž benzínu .
   Nacionalismus je jen prostředek jak levně ovládat lidi

   • Až na to,že přijetím eura se zavazujete,že budete sanovat dluhy,které nasekají vlády například Řecka a Itálie,tam sice jezdím v létě na dovču,ale sorry jejich dluhy se mi tedy platit nechce.

 6. Myslim , ze pro CR by bylo Euro vyhodou vim, ze su tam rizika jako Italie a Grecko a ich zadlzenost co odrazuje prijmouti Eura v Cesku . Ale na druhe strane to treba brat s pohledu Nemecka nejsilnejsi ekonomiky v Europe a prime napojeni Ceska na nemeckou ekonomiku bude nejlepsi co nejdriv prijmout Euro . Podle me neni se ceho bat pokud Euro ma i Nemecko a Rakousko ,totiz tihle staty jsou garantem zaruky , ze nebude to az take rizikove a krome toho Euro ma taky ted i Slovensko.

 7. Musim ale pripustit , ze prijmutim Eura se razantne zvysi ceny vseho jako tovaru veskere spotreby ,sluzeb ale i vydelku , bude se pak zaokruhlovat smerem nahoru v Eurach v centech a budeme pri prepocte spetne zase na byvale ceske koruny konstatovat , ze doslo vsude k podstatnemu zdrazeni. Ale, bez toho to skratka nepujde , aby sme meli nekdy nakroceno a se nekdy dostali a vyrovnali nekdy cenam a zarobkum v tom Nemecku jake maji ted v Nemecku nini.

  • Jak dlouho má Slovensko euro? A už jste alespoň zahlídli stopu? Nikdy se naše mzdy nevyrovnají,protože pro Němce budeme vždy jen povl z východu pro podřadnou práci,proto se u nás v montovnách dělají jednoduché věci,které se pak skládají v Německu,kde získají vyšší přidanou hodnotu.

 8. Jistěže,si to euro nechte,a ty dluhy si zaplaťte sami.
  Proč asi Německo schovává marky jako záložní měnu?
  No určitě ne pro srandu králíkům.

 9. Ten Kovanda je zřejmě podplacenej Ruskem nebo Čínou. Dělá z nás všech jen pitomce. Od kdy vedou velké devizové rezervy k oslabení domácí měny? A nebylo náhodou před koronavirem euro za 24,90? Tak jak oslabily intervence v minulosti korunu dnes? Prostě nám Kovanda lže do očí! Slováci díky EUR takto u nás během týdne oslabování koruny mohou nakoupit o víc jak 10 %, dá se říct, že jsme za týden proti ostatnímu světu zchudli o více jak 10 %. Jen pro to, že nemáme EUR ….

 10. Je to trochu jinak. Ve stejné době, co intervenovala ČNB proti koruně, ECB kvantitativně uvolňovala desítky miliard eur na všechny strany světové.

  A protože více než 4/5 našeho zahraničního obchodu se týká EU, šlo v první řadě o protiopatření, které české ekonomice kompenzoval vývoj eura.

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Česku hrozí rozpočtové provizorium

Česku hrozí v roce 2021 rozpočtové provizorium. Stávající návrh státního rozpočtu pro příští rok totiž stále nemá ve Sněmovně zajištěný dostatečný počet hlasů. Komunisté svůj souhlas podmiňují desetimiliardovým …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru