
Po světě ročně cestuje bezmála 1,5 miliardy lidí a jejich počet neustále stoupá. Přibývá i těch, kteří míří do exotických zemí. Až 70 procent z nich má posléze zdravotní potíže. Mnozí z turistů včetně Čechů přitom opomíjejí preventivní zdravotní opatření.
Jak ukázala rozsáhlá studie mezi pacienty Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce v Praze, čeští cestovatelé dostatečně nevyužívají předvýjezdové poradenství, z velké části nejsou očkovaní a nevěnují pozornost případným doporučením pro bezpečné chování v rizikových oblastech.
„Z celkového počtu bezmála tisíce pacientů – cestovatelů, kteří byli ošetřeni s obtížemi po návratu z rizikových oblastí, pouze 44,4 procenta absolvovalo před odjezdem konzultaci u lékaře. Očkováno bylo podle mezinárodně platných a racionálních doporučení pouze 33,4 procent z nich,“ konstatoval Milan Trojánek z této kliniky.
Jak to vidí pojišťovna
Před dalšími riziky na prázdninových cestách varuje pojišťovna Uniqa. Často nejsou primárně zdravotní, do nemocnice vás ale mohou snadno dostat. Například při cestách autem do Chorvatska nebo Itálie, které Češi podnikají nejčastěji, jsou typické újmy na zdraví při dopravních nehodách. Cestovatelé vyrážejí autem, často hned po práci, a tak roli hraje přetížení a únava.
Řecko je zase podle pojišťovny specifické svou „organizací“ zdravotnictví a jeho nedostatečnou kapacitou. Často chybí ošetřovatelský personál, protože standardní je péče rodinných příslušníků přímo v nemocnici. Uniqa proto nabízí k cestovnímu pojištění asistence, kdy vysílá na místo svého ošetřovatele.
Egypt je podle pojišťovny zase zemí s asi největším výskytem zažívacích obtíží. Rovněž případů tonutí, zánětů uší a očí je velké množství, což souvisí zřejmě i s oblibou Egypta pro potápěče. Také opalování a různé vodní atrakce v resortech skrývají mnohá rizika.
Rekreanti by se měli rozhodně vyhnout konzumaci nebalené vody, a to i v podobě ledových kostek v nápojích. Místním zvykem je také nastavovat klimatizaci na velký teplotní rozdíl v porovnání s venkovní teplotou, což vede k angínám a nachlazení.
Na exotiku si dejte pozor
Zmíněné destinace ale nelákají v zimních měsících. To přichází na řadu exotika. Nárazové změny klimatu, cestovní stres, netradiční kuchyně i nedostatečná hygiena nás ale podle Světové zdravotnické organizace mohou až v polovině případů potrápit střevními potížemi.
„Žijeme v neustálém kontaktu s miliardami mikroorganismů, které se vyskytují v našem okolí, na těle i v těle. Změna prostředí a kontakt s novými bakteriemi ovlivňuje především střevní mikroflóru,“ vysvětluje gastroenterolog Jiří Laštůvka, primář Interního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.
Původcem střevních potíží jsou totiž ve 25 procentech bakteriální infekce. Nejčastějšími příčinami průjmů bývají neumyté ruce po WC, nedodržování hygienických zásad v kuchyni, kontaminovaná vejce či špatně tepelně opracované maso.
Dovolená svádí k laškování
Alkohol, uvolněná atmosféra i pocit, že si nutně musíme užít, svádí k laškování. „Rizikový sex je v podstatě každý sex, který provozujete s partnerem bez řádné ochrany nebo bez předchozího testování vás obou na pohlavně přenosné nemoci,“ popisuje hazardní chování Veronika Horáková z Kliniky pracovního lékařství a cestovní medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze.
Nejde jen virus HIV, hrozí totiž i nákaza žloutenkou typu B, ačkoli je proti ní již převážná většina turistů očkována. Nakazit se však můžete i žloutenkou typu C anebo dalšími pohlavně přenosnými chorobami.
Nově se objevuje i vzácná tropická choroba Lymphogranuloma venerum, jinak taky venerický lymfogranulom či Nicolas-Favreova nemoc. V roce 2008 jí onemocněl v ČR pouze jeden pacient, o tři roky později ale počet nakažených strmě rostl. Velmi přibývá také infekce chlamydií. Od roku 2010 se počet pacientů s tímto onemocněním zpětinásobil a v loňském roce jich bylo dokonce 2 307.
Petr Kaláb
Ilustrační foto: Depositphotos.com