Zimní dovolená v exotice? Hodiny na toaletě, rizikový sex i tropické nemoci

Jaká jsou povinná a doporučená očkování při cestách do exotických destinací? I když se mezi nejprodávanějšími leteckými zájezdy tradičně drží stálice, jako jsou Řecko, jižní Itálie, Španělsko, Baleárské ostrovy, Egypt či Tunisko, v lednu či v únoru nás ale tolik nelákají. Zkrátka, nic nenahradí zimní dovolenou v pořádné exotice!
Alkohol, uvolněná atmosféra i pocit, že si nutně musíme užít, svádí k laškování. Foto: FAEI.cz

Na sociálních sítích se celebrity pyšní záběry s dlouhou písečnou pláží, žhavým sluncem i opálenou kůží. Zatímco u nás řádí sněhové kalamity a počasí je pod psa, prezentují hvězdy s úsměvem a v plavkách své štěstí na Instagramu i Facebooku. Mnozí jejich příklad rádi následují. Ovšem pozor! Útěk ze zimy do exotického tepla s sebou nese také rizika.

Střevní potíže jsou jen čajíčkem

Nárazové změny klimatu, cestovní stres, netradiční kuchyně i nedostatečná hygiena nás podle Světové zdravotnické organizace mohou až v polovině případů potrápit střevními potížemi. „Žijeme v neustálém kontaktu s miliardami mikroorganismů, které se vyskytují v našem okolí, na těle i v těle. Změna prostředí a kontakt s novými bakteriemi ovlivňuje především střevní mikroflóru,“ vysvětluje gastroenterolog MUDr. Jiří Laštůvka, primář Interního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Původcem střevních potíží jsou totiž ve 25 procentech bakteriální infekce. Nejčastějšími příčinami průjmů bývají neumyté ruce po WC, nedodržování hygienických zásad v kuchyni, kontaminovaná vejce či špatně tepelně opracované maso.

Dovolená je rájem rizikového sexu

Alkohol, uvolněná atmosféra i pocit, že si nutně musíme užít, svádí k laškování. „Rizikový sex je v podstatě každý sex, který provozujete s partnerem bez řádné ochrany nebo bez předchozího testování vás obou na pohlavně přenosné nemoci,“ popisuje hazardní chování MUDr. Veronika Horáková z Kliniky pracovního lékařství a cestovní medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Nejde jen virus HIV, hrozí totiž i nákaza žloutenkou typu B, ačkoli je proti ní již převážná většina turistů očkována. Nakazit se však můžete i žloutenkou typu C anebo dalšími pohlavně přenosnými chorobami.

Nově se objevila i vzácná tropická choroba Lymphogranuloma venerum, jinak taky venerický lymfogranulom či Nicolas-Favreova nemoc. V roce 2008 jí onemocněl v ČR pouze jeden pacient, o tři roky později ale počet nakažených strmě rostl. Velmi přibývá také infekce chlamýdií. Od roku 2010 se počet pacientů s tímto onemocněním zpětinásobil a v loňském roce jich bylo dokonce 2307.

Skutečné trable? Tropické nemoci!

Žloutenku sice můžete chytnout i v tramvaji, ale očkování se vám při cestách do netradičních destinací rozhodně vyplatí. „Vzhledem k stále větší oblibě cestování Čechů, a to i do exotických destinací, je třeba zdůrazňovat význam očkování jako zásadního způsobu prevence onemocnění infekční chorobou při pobytu v zahraničí,“ uvádí MUDr. Pavla Lexová ze Státního zdravotního ústavu.

Očkování při cestách do zahraničí provádějí specializovaná pracoviště – střediska očkování a cestovní medicíny. Vyplatí se zajít na konzultaci a zahájit očkování včas, aby bylo možné dodržet potřebné odstupy mezi aplikací jednotlivých doporučených vakcín. Odborníci vám pak vypracují individuální očkovací plán podle možného rizika získání přenosné nemoci.

„Očkování proti virovým hepatitidám A+B a břišnímu tyfu patří k základní prevenci. Dále lze doporučit například prevenci cestovatelských průjmů a vztekliny. Zkontrolujte si i platnost očkování proti tetanu,“ radí MUDr. Ilona Kochová z Centra cestovní medicíny společnosti Avenier. U dětí se rovněž kontroluje, zda jsou dokončena všechna schémata základního očkování. A lidem nad třicet let se při návštěvě určitých oblastí doporučuje přeočkování proti dětské obrně a záškrtu. Některá očkování mohou být ale povinná, jiná jsou pouze doporučována.

Nejlepší je zkrátka zdravotním potížím předcházet a smířit se s tím, že písčité pláže a tropickou zábavu jako daň občas doplňují i průjem, zácpa, pálení žáhy či nadýmání. Pokud se ovšem vyhnete vodě z kohoutku i jiných veřejných zdrojů, budete jíst hlavně tepelně upravenou stravu a striktně dodržovat hygienu, pak vámi vzpomínka na exotiku určitě neotřese.

Do Spojených arabských emirátů míří stále více českých turistů. Foto: FAEI.cz

Kam za exotikou?

Dominikánská republika: Pobytem na karibském souostroví Velké Antily byl nadšen už jejich objevitel Kryštof Kolumbus. Díky kombinaci hor a jezer by měl stejné pocity zažít i každý další návštěvník Karibiku.

Maledivy: Korálové ostrovy v Indickém oceánu lákají turisty na teplé a bezvětrné počasí, a to díky své poloze na rovníku. Laguny s bílým pískem a průzračnou vodou jsou kromě relaxace ideální i pro potápění.

Spojené arabské emiráty: Podle cestovních kanceláří sem míří stále více českých turistů, kteří vyhledávají netradiční zimní odpočinek. Ceny letenek i pobytových zájezdů díky tomu klesají, cesta z Prahy do Dubaje navíc trvá pouhých šest hodin.

Srí Lanka: Skvělá destinace pro surfování i obdivování přírodních scenérií. Turisté si zejména pochvalují vedle množství starých památek. K vidění jsou také velmi vzácní a ohrožení sloni indičtí.

Thajsko: Země v jihovýchodní Asii nabízí krásné pláže a ostrovy, nádhernou přírodu, skvělou kuchyni a přátelské místní obyvatele. Přímý let z České republiky trvá zhruba deset hodin.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. la lajika

    o prevenci cestovatelských průjmů (podáno tak, jako by se jednalo o očkování – tedy řazeno za očkování proti tyfu a před prevenci vztekliny a očkování proti tetanu) slyším prvně.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB