Zimní dovolená v exotice? Hodiny na toaletě, rizikový sex i tropické nemoci

Jaká jsou povinná a doporučená očkování při cestách do exotických destinací? I když se mezi nejprodávanějšími leteckými zájezdy tradičně drží stálice, jako jsou Řecko, jižní Itálie, Španělsko, Baleárské ostrovy, Egypt či Tunisko, v lednu či v únoru nás ale tolik nelákají. Zkrátka, nic nenahradí zimní dovolenou v pořádné exotice!
Alkohol, uvolněná atmosféra i pocit, že si nutně musíme užít, svádí k laškování. Foto: FAEI.cz

Na sociálních sítích se celebrity pyšní záběry s dlouhou písečnou pláží, žhavým sluncem i opálenou kůží. Zatímco u nás řádí sněhové kalamity a počasí je pod psa, prezentují hvězdy s úsměvem a v plavkách své štěstí na Instagramu i Facebooku. Mnozí jejich příklad rádi následují. Ovšem pozor! Útěk ze zimy do exotického tepla s sebou nese také rizika.

Střevní potíže jsou jen čajíčkem

Nárazové změny klimatu, cestovní stres, netradiční kuchyně i nedostatečná hygiena nás podle Světové zdravotnické organizace mohou až v polovině případů potrápit střevními potížemi. „Žijeme v neustálém kontaktu s miliardami mikroorganismů, které se vyskytují v našem okolí, na těle i v těle. Změna prostředí a kontakt s novými bakteriemi ovlivňuje především střevní mikroflóru,“ vysvětluje gastroenterolog MUDr. Jiří Laštůvka, primář Interního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Původcem střevních potíží jsou totiž ve 25 procentech bakteriální infekce. Nejčastějšími příčinami průjmů bývají neumyté ruce po WC, nedodržování hygienických zásad v kuchyni, kontaminovaná vejce či špatně tepelně opracované maso.

Dovolená je rájem rizikového sexu

Alkohol, uvolněná atmosféra i pocit, že si nutně musíme užít, svádí k laškování. „Rizikový sex je v podstatě každý sex, který provozujete s partnerem bez řádné ochrany nebo bez předchozího testování vás obou na pohlavně přenosné nemoci,“ popisuje hazardní chování MUDr. Veronika Horáková z Kliniky pracovního lékařství a cestovní medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze. Nejde jen virus HIV, hrozí totiž i nákaza žloutenkou typu B, ačkoli je proti ní již převážná většina turistů očkována. Nakazit se však můžete i žloutenkou typu C anebo dalšími pohlavně přenosnými chorobami.

Nově se objevila i vzácná tropická choroba Lymphogranuloma venerum, jinak taky venerický lymfogranulom či Nicolas-Favreova nemoc. V roce 2008 jí onemocněl v ČR pouze jeden pacient, o tři roky později ale počet nakažených strmě rostl. Velmi přibývá také infekce chlamýdií. Od roku 2010 se počet pacientů s tímto onemocněním zpětinásobil a v loňském roce jich bylo dokonce 2307.

PSALI JSME:
Infekci hepatitidy C šíří desítky tisíc Čechů

Skutečné trable? Tropické nemoci!

Žloutenku sice můžete chytnout i v tramvaji, ale očkování se vám při cestách do netradičních destinací rozhodně vyplatí. „Vzhledem k stále větší oblibě cestování Čechů, a to i do exotických destinací, je třeba zdůrazňovat význam očkování jako zásadního způsobu prevence onemocnění infekční chorobou při pobytu v zahraničí,“ uvádí MUDr. Pavla Lexová ze Státního zdravotního ústavu.

Očkování při cestách do zahraničí provádějí specializovaná pracoviště – střediska očkování a cestovní medicíny. Vyplatí se zajít na konzultaci a zahájit očkování včas, aby bylo možné dodržet potřebné odstupy mezi aplikací jednotlivých doporučených vakcín. Odborníci vám pak vypracují individuální očkovací plán podle možného rizika získání přenosné nemoci.

PSALI JSME:
V cizině ročně zemře až 500 Čechů, převoz vyjde na statisíce

„Očkování proti virovým hepatitidám A+B a břišnímu tyfu patří k základní prevenci. Dále lze doporučit například prevenci cestovatelských průjmů a vztekliny. Zkontrolujte si i platnost očkování proti tetanu,“ radí MUDr. Ilona Kochová z Centra cestovní medicíny společnosti Avenier. U dětí se rovněž kontroluje, zda jsou dokončena všechna schémata základního očkování. A lidem nad třicet let se při návštěvě určitých oblastí doporučuje přeočkování proti dětské obrně a záškrtu. Některá očkování mohou být ale povinná, jiná jsou pouze doporučována.

Nejlepší je zkrátka zdravotním potížím předcházet a smířit se s tím, že písčité pláže a tropickou zábavu jako daň občas doplňují i průjem, zácpa, pálení žáhy či nadýmání. Pokud se ovšem vyhnete vodě z kohoutku i jiných veřejných zdrojů, budete jíst hlavně tepelně upravenou stravu a striktně dodržovat hygienu, pak vámi vzpomínka na exotiku určitě neotřese.

Do Spojených arabských emirátů míří stále více českých turistů. Foto: FAEI.cz

Kam za exotikou?

Dominikánská republika: Pobytem na karibském souostroví Velké Antily byl nadšen už jejich objevitel Kryštof Kolumbus. Díky kombinaci hor a jezer by měl stejné pocity zažít i každý další návštěvník Karibiku.

Maledivy: Korálové ostrovy v Indickém oceánu lákají turisty na teplé a bezvětrné počasí, a to díky své poloze na rovníku. Laguny s bílým pískem a průzračnou vodou jsou kromě relaxace ideální i pro potápění.

Spojené arabské emiráty: Podle cestovních kanceláří sem míří stále více českých turistů, kteří vyhledávají netradiční zimní odpočinek. Ceny letenek i pobytových zájezdů díky tomu klesají, cesta z Prahy do Dubaje navíc trvá pouhých šest hodin.

Srí Lanka: Skvělá destinace pro surfování i obdivování přírodních scenérií. Turisté si zejména pochvalují vedle množství starých památek. K vidění jsou také velmi vzácní a ohrožení sloni indičtí.

Thajsko: Země v jihovýchodní Asii nabízí krásné pláže a ostrovy, nádhernou přírodu, skvělou kuchyni a přátelské místní obyvatele. Přímý let z České republiky trvá zhruba deset hodin.

PSALI JSME:
Jarní prázdniny v exotické cizině se mohou výrazně prodražit

Zavřít reklamu ×
  1. o prevenci cestovatelských průjmů (podáno tak, jako by se jednalo o očkování – tedy řazeno za očkování proti tyfu a před prevenci vztekliny a očkování proti tetanu) slyším prvně.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB