Statisíce Čechů opět vyrážejí do exotiky, jedničkou je Thajsko

Zájem českých cestovatelů o relaxaci a poznávání exotických zemí se vrací na předcovidovou úroveň, což dokládají prodeje zájezdů v tuzemských cestovních kancelářích. V roce 2019 mimo Evropu vycestovalo okolo 600 tisíc českých turistů. Konstatuje se to ve zveřejněné zprávě Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), kterou má redakce FAEI.cz k dispozici.
Stále více Čechů vyráží na dovolenou do exotických zemí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Češi se vrací do exotických zemí také proto, že mnohé země, zejména v Asii, byly pro cestovní ruch kvůli koronavirové pandemii uzavřeny a postupně se začaly znovu zpřístupňovat až v polovině loňského roku. A i přes globální zvyšování cen, vyjdou prodávané zájezdy v průměru stejně jako před pár lety. Do oblíbených letovisek, jako je například Thajsko, se současně obnovilo letecké spojení.

Právě Thajsko je u Čechů nejoblíbenější exotickou zemí. Rádi ale jezdí také do dalších asijských států, jako je Kambodža, Vietnam, Malajsie nebo na ostrov Bali v Indonésii.

Bohatá klientela si už během pandemie oblíbila tzv. luxusní trojúhelník v Indickém oceánu, tedy Maledivy, Seychely a Mauricius, přestože průměrná cena pobytu v posledních letech podražila o dvacet až třicet procent.

Obdobně se zvýšily ceny i v dalších luxusních oblastech, jako jsou Havajské ostrovy nebo Francouzská Polynésie. Podle AČCKA poklesl zájem o pobyty na Kubě a Srí Lance, které byly v minulosti hodně oblíbené.

Pláže, příroda i historie

Výkonná ředitelka asociace Kateřina Chaloupková připomněla, že exotické destinace lákají nejen na bílé pláže a tyrkysové moře, ale i na tropickou přírodu, gastronomii a často také koloniální historii: „Leteckou dopravu z České republiky využívají tuzemští turisté jak na přímých charterových letech, tak i v komfortních pravidelných linkách, ideálně s jedním přestupem.“

Dodala, že s ohledem na průměrnou cenu prodávaných týdenních zájezdů, jež se pohybuje okolo 35 tisíc korun na osobu, se takové dovolené týkají především střední a vyšší příjmové skupiny obyvatel. „Pro tuto klientelu není cena rozhodujícím faktorem a nedopadá na ni citelně zvýšení cen energií,“ vysvětlila Chaloupková.

Z aktuálních prodejů v českých cestovních kancelářích a agenturách vyplývá, že zájem je nejen o „blízkou exotiku“, kam se dá doletět do šesti hodin, tedy například do Spojených arabských emirátů nebo Ománu, ale také do vzdálených exotických zemí, které mnohdy leží na druhém konci světa.

Do ciziny s pojištěním

S obnoveným zájmem o cestování varovaly pojišťovny v tiskové zprávě před tím, aby lidé nejezdili do zahraničí bez cestovního pojištění. Připomněly, že jen od loňského června do srpna zemřelo za hranicemi 139 českých občanů, přičemž za celý rok to obvykle bývá bezmála šest set a další tisíce se zraní.

V takovém případě se náklady na repatriaci mohou vyšplhat na statisíce, u velmi vzdálených zemí až do milionů korun. Pokud se člověk spoléhá pouze na Evropský průkaz zdravotnického pojištění, musí počítat s tím, že bude minimálně část nákladů muset hradit ze svého.

„U naší klientky, která byla v listopadu na dovolená na Bali, musela být bohužel po nehodě na skútru provedena nadkolenní amputace. Náklady na ošetřování a operaci činily asi 1,5 milionu korun, stejnou cenu měl transport postižené zpět domů na speciálním stretcherovém lehátku v linkovém letu s odborným doprovodem,“ informovala, tisková mluvčí Uniqa Eva Svobodová.

Do exotiky vyrážejí nejčastěji lidé ve věku 40 až 59 let. Více než polovinu cestovatelů tvoří páry, necelá čtvrtina jsou rodiny s dětmi.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. ka karelka

    Dneska si lidé vydělaji peněz jako šlupek.Ale znám několik rodin, které žijí z majetku který nahospodařili rodiče a dědové….

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB