Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V roce 2024 se investoři ptají, zda se kryptoměna zotaví a dosáhne nových maxim.
Loni bitcoin zažil jízdu na horské dráze. Co říkají experti k predikcím pro jeho cenu v letošním roce? Ilustrační foto: Freepik.com

Halving jako klíčový faktor

Halving, neboli půlení, je událost, ke které dochází v síti Bitcoinu přibližně každé čtyři roky. Během halvingu se odměna za vytěžení bloku snižuje o polovinu. To znamená, že těžaři, kteří zajišťují chod sítě a potvrzují transakce, obdrží za svou práci méně bitcoinů.

Důvody halvingu:

Omezení inflace: Halving pomáhá udržovat nízkou inflaci bitcoinu. Celkový počet bitcoinů, které lze vytěžit, je omezen na 21 milionů. Halving zpomaluje tempo, jakým se nové bitcoiny dostávají do oběhu, čímž se omezuje inflace a udržuje se hodnota bitcoinu.

Zajištění bezpečnosti sítě: Halving pomáhá udržovat bezpečnost sítě Bitcoinu. Těžaři jsou motivováni k těžbě bitcoinů odměnou v podobě BTC. Halving snižuje tuto odměnu, ale zároveň zvyšuje hodnotu bitcoinu. To pomáhá udržovat síť v provozu a zajišťuje její bezpečnost.

Historicky se po halvingu cena bitcoinu vždy zvýšila. Je to z důvodu kombinace faktorů, jako je snížená inflace, zvýšená poptávka a rostoucí zájem investorů. Není však zaručeno, že se tento trend bude opakovat i v budoucnu. Halving probíhá automaticky a je naprogramován v protokolu Bitcoinu. Další halving je očekáván v dubnu 2024 a v očekávání této události se již nyní kurz bitcoinu mění.

Počet halvingů je omezen na 32. Po 32. halvingu v roce 2140 se odměna za blok sníží na nulu a žádné další bitcoiny se těžit nebudou.

Odborné predikce změny kurzu

PlanB, autor populárního stock-to-flow modelu, pevně věří, že bitcoin v roce 2024 dosáhne 100 000 dolarů. Jeho přesvědčení je podloženo historickým vývojem ceny a modelem, který zohledňuje vzácnost bitcoinu. Svou predikci zveřejnil na svém twitterovém účtu (@PlanB).

Raoul Pal, zakladatel Real Vision, věří, že bitcoin v roce 2024 dosáhne 200 000 dolarů. Jeho prognóza je založena na očekávaném růstu inflace a makroekonomických podmínkách, které popsal ve svém podcastu „Real Vision Daily“.

BitQuant předpovídá, že BTC/USD před dubnem 2024 překročí 69 000 dolarů, přičemž využívá grafy Elliott Wave a porovnává chování bitcoinu v předchozích cyklech, aby předpověděl ATH a cíl 250 000 dolarů po půlení.

Standard Chartered reviduje svou předpověď ceny bitcoinů na 120 000 dolarů do roku 2024, přičemž připisuje oživení bitcoinu a potenciálnímu hromadění těžařů kvůli zvýšené ziskovosti na vytěžené bitcoiny.

Je důležité si uvědomit, že predikce ceny bitcoinu jsou vysoce spekulativní a nemohou být zaručeny. Existuje mnoho faktorů, které mohou ovlivnit cenu bitcoinu, včetně regulace, makroekonomických podmínek a konkurence ze strany jiných kryptoměn. Investoři by měli pečlivě zvážit všechny faktory, které by mohly ovlivnit cenu, než se rozhodnou investovat.

Jak je vidět, ani odborníci se neshodnou na vývoji kurzu bitcoinu v roce 2024. Predikce se pohybují od 30 000 do 200 000 dolarů, s většinovou shodou na růstu ceny oproti roku 2023.

Důvody pro růst ceny zahrnují halving, rostoucí zájem institucionálních investorů a vnímání bitcoinu jako ochrany proti inflaci. Na druhou stranu je nutné brát v úvahu volatilitu trhu a další faktory, které cenu bitcoinu ovlivňují.

Investoři by proto měli pečlivě sledovat vývoj trhu a zvážit všechny relevantní informace, než se rozhodnou investovat do bitcoinu. Vzhledem k rozmanitosti predikcí je vhodné diverzifikovat portfolio a investovat do bitcoinu jen s částí volných financí.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.