Předvolební sliby se dotýkají i transferových cen. Jak je volby mohou ovlivnit?

Názor
Z předvolebních inzercí k nám začínají intenzivně pronikat různé předvolební sliby. Jeden z nich zní: „Zabráníme odlivu 300 miliard korun, které z ČR každý rok vyvedou nadnárodní firmy (ČSSD).“ Je to smělá myšlenka, nebo může důslednost daňových kontrol transferových cen přispět ke splnění tohoto cíle?
Zabráníme odlivu 300 miliard korun, které z ČR každý rok vyvedou nadnárodní firmy, hlásí ČSSD. Ilustrační foto: MPSV

Veřejně je uváděno, že každý rok z České republiky ve formě dividend odtéká zahraničním vlastníkům až 300 miliard korun. Zjednodušeně řečeno je dividenda podíl na zisku. Na její výši má vliv hospodářský výsledek společností a rovněž také záměr vlastníků společnosti. Ti mohou zjednodušeně zisk investovat zpět do společnosti, nebo si tento zisk vyplatit.

Zrušení osvobození od daně z příjmů z výplaty podílů na zisku může logicky vést k odlivu zahraničních firem a vlastníků či vykazování nízkého zisku.

Mohlo by být přitom efektivnější klást důraz na správné stanovení transferových cen, provádění důsledných a efektivních daňových kontrol při respektování základních daňových principů. Uvidíme, co přinese budoucnost transferovým cenám.

Pro mnoho z nás je pojem transferová cena pojmem tajemným. Jsou to ale právě transferové neboli převodní ceny, které slouží jako nástroj spravedlnosti na trhu, potažmo v daních. Principem pravidel pro použití transferových cen je zamezení neoprávněné optimalizaci daňové povinnosti mezi dvěma či více daňovými subjekty.

Zjednodušeně si můžeme představit snahu některých firem přesunout své základy daně do zemí s nižší mírou zdanění, a to pouze na základě optimalizačních snah s cílem platit nízké či nulové daně.

Podstatný milník v oblasti transferových cen představovala koronavirová situace, kdy docházelo vlivem mimořádných opatření vlád jednotlivých států k uzavírání provozoven, omezování volného pohybu osob, uzavírání hranic, resp. vlivem samotné pandemie pak rovněž ke zvýšené nemocnosti zaměstnanců, snižování počtu pracovníků ve vazbě na karanténní opatření či snahu o omezování kontaktů.

PSALI JSME:
Každý Čech přichází o 50 až 60 tisíc korun ročně. Z Česka odtéká třetí největší podíl vytvořeného bohatství v rámci OECD

Uváděné faktory se bezesporu značně podepsaly na hospodářských výsledcích společností, jež se ve většině případů potýkaly s poklesem ziskovostí či samotnou ztrátovostí, byť v některých segmentech (výrobci a distributoři zdravotnických prostředků, e-shopy aj., pozn. aut.) docházelo naopak k intenzivním růstům zisků, což mělo jednoznačně dopad do výsledného ocenění transakcí mezi spojenými osobami.

Z tohoto důvodu byl v rámci převodních cen vydán Pokyn k dopadům pandemie covid-19 na převodní ceny (přeloženo na webu Finanční správy ČR společně s vydáním oficiální informace Generálního finančního ředitelství k dopadům pandemie covid-19 na převodní ceny navazující na tento pokyn, pozn. aut.) reagující na tyto změny v podnikatelském prostředí u spřízněných podniků.

Předmětný pokyn se zaměřuje primárně na dopady pandemie na srovnávací analýzu a skutečnost, jak postupovat při aplikaci některých metod transferových cen a jejich stanovené pro příští období.

A to vzhledem ke skutečnosti, že benchmarkové analýzy, jejichž výstupem je stanovení obvyklé výše vybraného ukazatele ziskovosti sloužícího pro stanovení transferové ceny, vycházejí zpravidla z dat několika předchozích let (standardní průměr je 3-5 let), v jejichž rámci zcela logicky nemohou být promítnuty dopady pandemie z přelomu let 2019 a 2020.

PSALI JSME:
Banky v Česku nadále snášejí zahraničním vlastníkům zlatá vejce

V pokynu je věnována pozornost rovněž vládním dotacím a podporám či problematice, jak přistupovat k již uzavřeným předběžným cenovým dohodám. Pokyn neobsahuje žádná nová pravidla či legislativní novinky.

Pouze uvádí, jak postupovat v aktuálních podmínkách ekonomické koronakrize, která významným způsobem ovlivnila srovnávací analýzy, uzavírané cenové dohody, přinesla nové vládní dotace a podpory a vygenerovala ztráty a významné náklady.

Pandemie covid-19 v oblasti transferových cenách ukázala, jak je důležité mít precizně zpracovanou funkční a rizikovou analýzu, která je nedílnou a podstatnou částí každé dokumentace k převodním cenám.

Jak je již popsáno výše, pandemie dopadla na různá odvětví, dokonce i na různé transakce, různou silou. Proto je nanejvýš důležité, aby každá společnost dokázala popsat dopady pandemie a jejich vliv na realizované transakce mezi spojenými osobami. Je nutné vědět, zda krize ovlivnila transakci, kterou ovládá například mateřská společnost, nebo dceřiná společnost.

Autor je partner V4 Group, autorka daňová specialistka V4 Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Kontrola převodních cen: Co vlastně říká zpráva ministerstva financí?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kolo stojí desetitisíce. Tak proč ho nemáte pojištěné?

Poradna
První jarní paprsky každoročně vylákají ven i ty, kdo se za sportovce zrovna nepovažují. Ať už na kole trháte rekordy, nebo jste spíše kochací typy, měli byste si být vědomi, že kolo není spojeno jen s příjemnými zážitky, ale také celou řadou rizik. Na většinu z nich myslí pojištění.