
Zvláště v oblasti průmyslu, například automobilového, jsou patrné znaky jistého ochlazování přehřátého trhu práce. Evidenční počet zaměstnanců v průmyslu klesá v meziročním vyjádření v letošním roce měsíc co měsíc, přičemž pokles se postupně prohlubuje. Aktuálně ten počet klesá o 1,5 procenta, což zadělává na nejvýraznější čtvrtletní pokles od krizového roku 2013.
Jisté ochlazování vysoce přehřátého trhu práce je zřejmé také z čísel k volným pracovním místům. Jejich počet v září klesl v absolutním vyjádření nejvýrazněji za poslední léta, o více než pět tisíc pozic, na 345 400 pozic. Stále se však drží blízko svého historického rekordu, na nějž dosáhl letos v srpnu překonáním úrovně 350 tisíc volných pracovních míst.
V září skončilo období dovolených a vrcholné období letních brigád a sezónního zaměstnávání a firmy naplno rozjely výrobu. Trh práce absorboval převážnou část zbývajících čerstvých absolventů. Právě působení těchto faktorů celkově způsobilo stagnaci míry nezaměstnanosti na srpnové úrovni.
Míra nezaměstnanosti už prakticky nemá kam klesat a v příštím roce začnou výrazněji sílit tlaky na její růst, který bude způsoben předně nepříznivou situací v zahraniční, například v Německu, na němž jsme ekonomicky notně závislí. Za celý letošní rok vykáže míra nezaměstnanosti úroveň 2,8 procenta, v příštím roce pak vzroste na 3,3 procenta. I tak však bude nadále nejnižší v rámci celé EU.
Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)