Přestože jsou hypotéky levnější, zájem o ně klesá

Analýza
Letošní rok se úvěrům na bydlení nedaří. Za letošních sedm měsíců bylo sjednáno celkem 43 489 hypotečních úvěrů celkem za 99 miliard korun. Oproti loňskému roku jde o značný pokles a o nějakém srovnávání s rekordními roky se ani nedá mluvit. Vyplývá to z aktuálních údajů Fincentrum Hypoindex. Prázdniny jsou spolu se začátkem roku nejslabším obdobím na hypotečním trhu.
Vývoj sazeb hypotéčních úvěrů od roku 2003. Zdroj: Fincentrum Hypoindex, červenec 2019

Banky se sice snaží bojovat o klienty a nadále snižují úrokové sazby u hypoték, ale zájem o ně nijak neroste. Právě naopak. Oproti červnu bylo v červenci sjednáno o 504 hypoték méně (celkem 6 615 hypoték v objemu za 15,435 miliard korun). Přitom úroková sazba klesla o osm bazických bodů na 2,68 procenta. V meziročním srovnání jsou letos počty nižší, ale o nepatrně vyšší objemy. Dalo by se říct, že letošní červenec kopíruje ten loňský – s tím rozdílem, že před rokem byly hypotéky ještě levnější a průměrná úroková sazba dosahovala jen 2,5 procenta.

„Z dnešního pohledu se nezdá, že by se sazby měly brzy navyšovat zpět ke třem procentům,“ domnívá se Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum, a dodává: „S kroky k uvolnění měnové politiky ve světě výrazně klesly výnosy českých státních dluhopisů, jakož i pravděpodobnost, že budou v ČR do pár let výrazně vyšší sazby. Pro banky je tak portfolio kvalitně zajištěných úvěrů, u kterých mají šanci zafixovat si příjmy na delší období, natolik lákavé, že stupňují konkurenční boj i v jinak obchodně klidných měsících.“

Srovnání červenců v jednotlivých letech

Červenec Počty Objemy Sazba
2019 6615 15,435 mld. Kč 2,68 %
2018 7016 15,386 mld. Kč 2,50 %
2017 7213 14,578 mld. Kč 2,02 %
2016 7615 15,225 mld. Kč 1,88 %

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Důvodem poklesu zájmu o hypotéky jsou podle Rajdla zpřísněné podmínky pro poskytování hypotečních úvěrů, ale i vysoké ceny nemovitostí, které pravděpodobně v dohledné době klesat nebudou. „Razantní růst cen nových bytů a domů z minulých let je definitivně u konce,“ domnívá se předseda představenstva společnosti Ekospol Evžen Korec. Podle něj počet zájemců o nové bydlení významně omezily opakované restrikce České národní banky (ČNB). „Na hypotéky nyní kvůli ČNB nedosáhne až pětina původních žadatelů, mezi klienty developerských společností přitom lidé s hypotékou tvořili až polovinu. Zcela logicky tak poptávka o něco klesla,“ vysvětluje.

Dobrou zprávou pro všechny zájemce o bydlení je podle hlavního ekonoma Czech fund Lukáše Kovandy to, že hypotéky budou zlevňovat i nadále: „Kdo hypotéku nepotřebuje nutně hned teď, může zkusit štěstí vyčkáním na ještě nižší sazby. Pravděpodobnost úspěchu je poměrně vysoká.“ Další pokles hypotečních sazeb v tomto roce je podle ekonoma prakticky jistý.

Vývoj hypoték za sedm měsíců roku 2019

Měsíc Počet (v ks) Objem (v mld. Kč) Úroková sazba (v %)
leden 4764 10,93 3
únor 4961 10,881 2,99
březen 6658 14,746 2,9
duben 6395 14,615 2,85
květen 6977 15,927 2,8
červen 7119 16,498 2,76
červenec 6615 15,435 2,68
Celkem 43489 99,032

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

„Kvůli zhoršení mezinárodní ekonomické situace světově významné centrální banky snižují úrokové sazby nebo takové snížení či jiné uvolnění měnových podmínek signalizují. Další nutnost měnového uvolnění ze strany centrálních bank si přitom ještě do konce letošního roku může vynutit tvrdý brexit nebo případné zavedení cel ze strany USA na evropská auta, k němuž by mohlo dojít v první polovině listopadu. To vše by Čechům v důsledku hypotéky dále zlevnilo,“ usuzuje Kovanda.

Tento názor zastává také Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities: „Lze očekávat, že ve druhém pololetí letošního roku se oproti prvnímu pololetí zvýší objem poskytnutých hypotečních úvěrů. Dopomohou k tomu klesající úrokové sazby na hypotékách, které by v průměru měly být nižší než v první polovině roku.“ Nízký počet poskytnutých úvěrů vysvětluje Křeček vysokými cenami nemovitostí, které i lidem s průměrnými příjmy znemožňují pořídit si vlastní bydlení. „Vysoké ceny nemovitostí však mají negativní vliv na společnost, protože vedou ke zhoršování dostupnosti bydlení,“ říká.

Souhrnné údaje Fincentrum Hypoindex červenec 2019

Údaj Data
Fincentrum Hypoindex 2,68 %
Změna oproti minulému období (b.p.) -8
Počet nových hypoték 6 615
Objem nových hypoték 15,435 mld. Kč
Průměrná výše hypotéky 2 333 315 Kč
Měsíční splátka 1 mil. na 20 let 5 387 Kč
Měsíční splátka 1 mil. na 15 let 6 753 Kč
Účelovost úvěrů
Podíl úvěrů na koupi 62 %
Podíl úvěrů na výstavbu 18 %
Podíl ostatních úvěrů 20 %

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Michal Skořepa, ekonom České spořitelny, upozorňuje na fakt, že meziroční srovnání pomáhá odfiltrovat případnou sezónnost – tedy že lidé mohou mít tendenci si každoročně brát v daném období roku jiný objem hypoték než v jiném období.

„Nicméně rozkolísanost meziročních čísel za poslední řekněme čtyři měsíce (-13 %, -5 %, -15 %, 0 %) ukazuje, že sezónnost se asi týká období delších, než jsou jednotlivé měsíce. A tak například za poslední tři měsíce činí meziroční růst objemu nových hypoték mínus sedm procent,“ dokládá Skořepa na konkrétních číslech.

„Že se zatím o žádném zřetelném oživení trhu nedá mluvit, naznačují i čísla o absolutních objemech nových hypoték: Červencový objem necelých 15,5 miliardy korun je pod průměrem od začátku roku 2013 (rovných 16 miliard; za období od ledna 2015, je to dokonce téměř 17,5 mld. Kč), ačkoli od té doby ceny nemovitostí výrazně narostly. Český hypoteční trh zkrátka po loňských – především regulací vyvolaných – výkyvech ještě zpátky v bývalé formě není,“ konstatuje ekonom.

PSALI JSME:
Zájem o hypotéky dolů, ceny nemovitostí nahoru

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Stát na dostavbě dálnice D4 ušetří až šest miliard

Dostavba dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem může začít. Francouzské konsorcium DIVia podepsalo s ministerstvem dopravy smlouvu, které mu umožní čerpat od bank úvěry v hodnotě 12,5 miliardy korun. Projekt rekonstrukce …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru