Zájem o hypotéky dolů, ceny nemovitostí nahoru

O propadu na hypotečním trhu se v poslední době píše stále častěji. Prognózy na letošní rok ukazují propad mezi 15 až 30 %. Úrokové sazby ale v posledních měsících spíše klesají. Hlavním důvodem je boj bank o klienty a o podíl na trhu. Jak se ale vyvíjí ceny nemovitostí?
Meziroční nárůst cen nemovitostí o 9,4 % je však pouze celorepublikový průměr, situace v některých městech ČR je mnohem horší. Foto: Depositphotos.com

Hypoteční trh po zásazích České národní banky (ČNB) značně ochladil. Ta loňskou regulací a zvyšováním úrokových sazeb ovlivnila stranu poptávky a zájem o hypoteční úvěry tak prozatím nedosahuje loňských čísel. Ceny nemovitostí však na zásahy ČNB příliš nereagovaly a stále mají vzestupnou tendenci.

Důvod této situace můžeme spatřovat především v nižší nabídce nemovitostí na trhu, která je zapříčiněna českým procesem stavebních povolení. V žebříčku Světové banky v rychlosti vyřízení stavebního povolení se umístila Česká republika na 156. místě ze 190 sledovaných zemí a dlouhodobě se propadává na horší pozice.

Vlivem vyšších úrokových sazeb a růstem cen nemovitostí hypotéky značně podražily a dnes už nejsou natolik atraktivní, jako byly například minulý rok. Jak ukazují data Broker Consulting, tak v červnu „průměrná“ hypotéka s pětiletou fixací byla za úrokovou sazbu 2,93 %, kdežto ještě minulý rok v létě se „průměrné“ hypotéky pohybovaly blízko hranice 2,5 %.

Podle zveřejněných dat evropského statistického úřadu Eurostatu nemovitosti v České republice zdražovaly v prvním čtvrtletí meziročně o 9,4 % a Česká republika se tak umístila za toto období na druhé pozici v růstu cen nemovitostí z celé Evropské unie. Více než v České republice meziročně zdražovaly nemovitosti pouze v Maďarsku, kde byl nárůst cen nemovitostí 11,3 %. Po České republice v pořadí následovaly Portugalsko s nárůstem 9,2 %, Slovinsko s 8,4 % a ostatní země EU. Jediná země, kde cena nemovitostí klesla, byla Itálie s poklesem o 0,8 %.

Aktuální situace ve městech ČR

Meziroční nárůst cen nemovitostí o 9,4 % je však pouze celorepublikový průměr, situace v některých městech ČR je mnohem horší, než se může zdát. V tabulce níže můžeme vidět vývoj průměrné ceny bytů o velikosti 60 m² v jednotlivých městech České republiky. V jediném městě ČR v Pardubicích byty meziročně zlevnily o 3,7 %. Naopak největší nárůst můžeme vidět v Ústí nad Labem, kde byty meziročně zdražily o 24,4 %, ve Zlíně o 18,8 % a v Českých Budějovicích, kde ceny bytů vzrostly o 16,7 %.

Zatímco v Praze meziročně byty o velikosti 60 m² zdražily o 5,5 %, v jednotlivých pražských městských částech je situace podobná jako v jednotlivých městech ČR. Na jedné straně spektra stojí Praha 3, kde ceny bytů vzrostly o 1,2 % a Praha 9, kde ceny meziročně vzrostly o 3,7 %, a naopak na straně druhé stojí Praha 2 s nejvyšším nárůstem v Praze o 27,3 % a Praha 7 s nárůstem cen bytů o 17,7 %.

Nečekejte, že cena nemovitostí výrazně poklesne

Ceny nemovitostí jsou vždy výsledkem několika faktorů (poptávky, lokality, specifických vlastností nemovitosti, občanské vybavenosti a dalších faktorů). Obecně však platí, že cena nemovitosti není tolik volatilní směrem dolů. Prodejce nemovitosti přirozeně nebude výrazně snižovat cenu, když ceny dlouhodobě rostou. Cena nemovitosti se snižuje zpravidla až po čase, kdy se nedaří nemovitost při stanovené ceně prodat. Nepřijde-li výrazná recese, tak spíše můžeme očekávat pokles tempa růstu cen nemovitostí, případně v určitých lokalitách stagnaci cen nemovitostí.

 

Autor je produktový analytik společnosti Broker Consulting
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB