Převzetí Avastu je historicky největší akvizicí původem české firmy

Dnes ráno oznámila tuzemská „antivirová“ společnost Avast výsledky za první polovinu roku, respektive za druhý kvartál. V něm firma dosáhla tržeb ve výši 234,2 milionu dolarů a EBITDA se vyšplhala na 136,5 mil. USD.
Akcie antivirové firmy Avast dnes rostly o zhruba 3,2 procenta, jak na pražské, tak na londýnské burze. Ilustrační foto: Avast

Za celý první půlrok pak tržby představují meziroční nárůst skoro o devět procent na 471,3 milionu dolarů, EBITDA se meziročně zvýšila o téměř dvanáct procent na 270,2 mil. USD a čistý zisk dosáhl 205,8 mil. USD a je meziročně vyšší více než o pětinu. Navržená mezitímní dividenda je 4,8 centu na akcii.

„Čísla rostla v meziročním srovnání a překonala naše odhady. Nicméně zároveň došlo ze strany společnosti Norton k nabídce na celý Avast. To staví silné výsledky na druhou kolej a cena akcií Avastu na burze se bude řídit právě zmíněnou nabídkou,“ informoval dnes redakci analytik Komerční banky Bohumil Trampota.

Norton podle Trampoty nabízí akcionářům Avastu při koupi celé firmy dvě možnosti: Tou první je větší podíl hotovosti, tedy 7,61 dolaru za jednu akcii Avastu plus 0,0302 akcie Nortonu. „Tato varianta oceňuje jednu akcii Avastu na 180,6 Kč, což je prémie 6,2 procenta. Při výpočtu kalkulujeme se včerejší zavírací cenou Avastu (170,1 Kč) a Nortonu (24,15 USD),“ vysvětlil analytik.

Druhou možností pro akcionáře Avastu je nižší cena za akcii, ale větší podíl akcií Nortonu, tedy 2,37 dolaru za jednu akcii Avastu plus 0,1937 akcie Nortonu. „Tato varianta oceňuje jednu akcii Avastu na 152,7 Kč, což o 10,3 procenta pod včerejší zavírací cenou Avastu,“ uvedl Trampota.

„Hodnota nabídky s větším podílem hotovosti je mírně nad naší cílovou cenou (180 Kč) pro akcie Avastu. Předpokládáme, že bude pro mnohé akcionáře atraktivní,“ dodal analytik Komerční banky s tím, že transakci musí schválit regulátoři (hlavně v USA) a samozřejmě akcionáři. Management Avastu podle něj a podporuje druhou variantu s větším podílem akcií Nortonu.

Výsledky společnosti Avast za druhé čtvrtletí 2021
mil. USD 2Q 20 2Q 21 y/y KB 1H 20 1H 21 y/y KB
Tržby 221,8 234,2 5,60% 236 433,1 471,3 8,80% 473,1
EBITDA 123,5 136,5 10,50% 131,3 241,4 270,2 11,90% 265
marže 55,70% 58,30% 2,6 pb 55,70% 55,70% 57,30% 1,6 pb 56,00%
Čistý zisk 169,8 205,8 21,20%
Zdroj: Avast, Ekonomický a strategický výzkum, Komerční banka; čísla v tabulce jsou upravena

„Akcie antivirové firmy Avast dnes rostou o zhruba 3,2 procenta, jak na pražské, tak na londýnské burze,“ informoval redakci hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda s tím, že trh přijímá informaci o převzetí Avastu americkou softwarovou společností NortonLifeLock pozitivně.

Transakce, jejíž hodnota přesahuje v přepočtu 186 miliard korun, podle ekonoma představuje historicky největší akvizici původem české firmy. „Objemově zhruba odpovídá pět let starému nákupu Plzeňského Prazdroje a dalších čtyř pivovarů,“ doplnil pro srovnání Kovanda.

Mezi největší akvizice poslední doby, jež se týkaly původně české firmy, patří zmíněné převzetí Plzeňského Prazdroje japonskou pivovarnickou skupinou Asahi. „Japonci jej ovšem pořídili v rámci balíků pěti východoevropských pivovarů. V roce 2016 se přitom dohodli na ceně podle tehdejšího kursu přesahující 197 miliard korun za celý tento balík,“ dodal ekonom. Největší transakcí loňska, jak připomněl, bylo dokončení převzetí mediální skupiny CME skupinou PPF za 47 miliard korun.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Historická maxima ze začátku týdne vydržela až do pátku; Praha díky Avastu v čele

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Proč Messi musí v Barceloně skončit?

FC Barcelona představuje nejbohatší klub nejen fotbalový, ale obecně sportovní. V roce 2018 se jako první sportovní klub dějin přehoupla svými tržbami přes miliardu dolarů. Jak je tedy možné, že nemá na to, aby si …

Společnost SAS plánuje vstoupit na burzu

Společnost SAS, světový lídr v oblasti analýzy dat a umělé inteligence, připravuje do roku 2024 vstup na burzu (IPO – Initial Public Offering, pozn. red.). Firma o tom informovala v tiskové zprávě.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Většina Čechů zažila při pandemii ztrátu příjmu

Průzkum
Koronavirová pandemie měla na peněženky Čechů větší dopad, než jinde v Evropské unii. Aspoň o část příjmu přišlo 59 procent obyvatel republiky, což je o devět procent více, než činí evropský průměr. Mezi hlavní důvody patří snížení platu a zkrácení pracovního úvazku.