Prezident Zeman vetoval Stanjurovu 14miliardovou „úsporu“ v rozpočtu

Názor
Prezident Miloš Zeman v pondělí vetoval legislativu zmrazující platby na státní zdravotní pojištěnce. Zmrazení prosadila Fialova vláda v rámci zimního „překopávání“ původního rozpočtu ještě Babišovy vlády.
Proti zmrazení plateb na státní pojištěnce typu důchodců či dětí se od počátku hlasitě ozývají zdravotnické odbory. Ilustrační foto: FAEI.cz

Stranám stojícím v opozici proti Babišově vládě se před loňskými volbami podařilo navodit dojem, že s ozdravováním veřejných financí je třeba pospíchat. A s tím právě volby vyhrály. Bylo by pak tedy zvláštní, pokud by nyní nepospíchaly. Ztratily by kredit u veřejnosti.

Pospíchaly tedy. A v režimu provizoria „překopaly“ rozpočet. Bylo tedy zřejmé, že bude tedy třeba značné politické odvahy a neoblomnosti, aby si své rychlé škrty obhájily zejména u těch, kteří jsou jimi „rychle a nečekaně“ dotčeni, ba tedy zaskočeni.

Zmrazení plateb na státní pojištěnce typu důchodců či dětí, proti němuž se od počátku hlasitě ozývají zdravotnické odbory, bylo snad vůbec nejodvážnějším škrtem. Nyní musí Fialova vláda projevit svoji neoblomnost nejen vůči odborům, leč i vůči Hradu.

PSALI JSME:
Schodek státního rozpočtu se v červenci prohloubil

Národní rozpočtová rada přitom v zimě upozorňovala, že pro zmrazení plateb, které představuje škrt za 14 miliard korun, chybí legislativní opora. A navíc, pokud současně se zmrazením plateb nedojde k úpravě výdajů zdravotních pojišťoven, přenesou se náklady snížení schodku na ně.

To se stalo. Opticky se tudíž snížil schodek státního rozpočtu, ale jenom proto, že dopady tohoto snížení se měly přenést a zatížit zdravotní pojišťovny. Jenže ve výsledku státní rozpočet i rozpočty zdravotních pojišťoven představují jeden systém.

Systém veřejných rozpočtů. Škrtem za 14 miliard by se místo státního rozpočtu jen zatížila jiná část systému veřejných rozpočtů. Nejde o skutečnou úsporu. Pro daňového poplatníka, který ve finále vše platí, totiž zůstane zátěž beze změny.

PSALI JSME:
Češi si možná připlatí za lékaře. Daň z mimořádných zisků totiž nic neřeší

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Německá inflace překonala 70leté maximum

Důvěra v ekonomiku se v eurozóně nadále zhoršuje, v září se souhrnný indikátor propadl na hodnotu 93,7 bodu, což je nejnižší úroveň od listopadu 2020. K propadu přispěly jak oblast služeb, tak i průmyslu, nicméně …

Úrokové sazby ČNB zůstávají beze změny

Česká národní banka (ČNB) na svém zářijovém zasedání rozhodla o ponechání základní repo sazby na sedmi procentech. To bylo v souladu s očekáváním analytiků i finančního trhu. Na příštím zasedání by sazby měly dle …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB