Při dýchání výfukových plynů hloupneme, ukázala nová studie

Všichni víme, že dopravní znečištění škodí plicím a srdci, ale věděli jste, že může mít také negativní vliv na mozek? Výzkum zjistil, že znečištění ovzduší související s dopravou může vést k poklesu mentálních funkcí. Nová studie vědců z University of British Columbia a University of Victoria ukázala, že běžné úrovně znečištění dopravou mohou narušit funkci lidského mozku už během pouhých několika hodin.
Lidé si podle doktora Carlstena dvakrát rozmyslí, až příště uvíznou v zácpě, zda budou mít stažená okna svého vozu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

„Po mnoho desetiletí se vědci domnívali, že mozek může být před škodlivými účinky znečištění ovzduší chráněn,“ řekl hlavní autor studie Dr. Chris Carlsten, profesor a vedoucí respirační medicíny. „Tato studie, která je první svého druhu na světě, poskytuje čerstvé důkazy podporující spojení mezi znečištěním ovzduší a mozkem.“

Pro účely studie vystavili vědci 25 zdravých dospělých výfukovým plynům z nafty a filtrovanému vzduchu v různých časech v laboratorním prostředí. Aktivita mozku byla poté měřena před a po každé expozici pomocí funkční magnetické rezonance.

Změny v mozku byly dočasné a konektivita účastníků se po expozici vrátila k normálu. Doktor Carlsten spekuloval, že účinky by mohly být dlouhodobé, pokud je expozice nepřetržitá. Znečišťující látky, jako je ozon, oxid dusičitý a částice, mohou způsobit respirační problémy a zvýšit riziko astmatu, chronické obstrukční plicní nemoci a dalších chorob.

Nedávné poznatky rovněž naznačují, že dlouhodobé vystavení těmto znečišťujícím látkám může také vést ke zvýšenému riziku ischemické choroby srdeční, mrtvice či rakoviny. Výsledky tak nepřímo ukazují, že znečištěné ovzduší ovlivňuje naše zdraví a správné funkce organismu více, než jsme si připouštěli.

Lidé si podle doktora Carlstena dvakrát rozmyslí, až příště uvíznou v zácpě, zda budou mít stažená okna svého vozu. „Je důležité, aby vzduchový filtr vašeho auta byl v dobrém stavu, a pokud jdete pěšky nebo na kole po rušné ulici, zvažte použití méně frekventované trasy.“

Studie se může stát novým argumentem fundamentálních ekologických aktivistů i elektromobilistů, kteří už dnes blokují ulice velkoměst po celém světě a hlasitě upozorňují na zdravotní rizika spojené s provozem spalovacích motorů. Vždyť jde nejen o naše zdraví, ale také zdraví našich dětí a budoucích generací a konečně také o zdravý rozum.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Poslanecká sněmovna je u frekventované silnice? Aspoň si zavírejte okna!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB