Při sjednávání pojištění věnujte pozornost výlukám, vyhnete se zklamání

Názor
Každé pojištění obsahuje výluky, které pokud nastanou, tak pojišťovna plnit nebude. Vztahují se jak k povinnému ručení a havarijnímu pojištění, tak i k možným připojištěním, která jsou v rámci těchto produktů sjednávány. Proto je dobré se s nimi seznámit ještě před uzavřením pojistné smlouvy, abychom nebyli nemile překvapeni, když nastane škodní událost.
Mezi standardní výluky je možné zařadit škody, které nastaly mimo pozemní komunikaci - tedy např. škody vzniklé na závodních okruzích a jiných veřejně nepřístupných tratích. Foto: Pixabay

Havarijní pojištění je dobrý pomocník, s ním se nemusíte starat o zajištění peněz na opravu rozbitého auta v případě pojistné události. Pojistit se je možné proti havárii, živlům nebo odcizení. Nejdražším rizikem je havárie. To znamená, že v případě nárazu vozidla do jakéhokoliv předmětu může pojištěný nárokovat pojistné plnění, pokud ovšem nenastane situace, která je vyloučena pojistnými podmínkami.

Nehodu na silničním okruhu pojišťovna neuhradí

Mezi standardní výluky je možné zařadit škody, které nastaly mimo pozemní komunikaci. Pod tím si představme například odření auta najížděním, nebo vyjížděním z garáže.

Dále jsou vyloučeny škody vzniklé na závodních okruzích a jiných veřejně nepřístupných tratích.

Zpozornit by tedy měli zejména milovníci rychlé jízdy a majitelé silných vozů, nebo silničních motocyklů. V případě nehody na uzavřeném okruhu jim pojišťovny hradit nebudou a opravu rozbitého vozidla budou muset hradit ze svého.

Další běžnou výlukou jsou například škody na pohonných hmotách, ať již dojde v důsledku nehody k proražení nádrže a jejich úniku, nebo k jejich odcizení ze zaparkovaného automobilu.

Mezi další výluky lze uvést škody vzniklé při opravě nebo údržbě vozidla, nebo v přímé souvislosti s těmito pracemi, dále škody vzniklé trvalým vlivem provozu vozidla (korozí, přirozeným opotřebením a podobně), nebo činností vozidla jako pracovního nástroje (například vyklápění, nakládání) a škody vzniklé při použití vozidla k jinému účelu, než ke kterému je výrobcem určeno.

PSALI JSME:
Výluky v pojistných smlouvách? Největší háčky vězí v detailech

I povinné pojištění má výluky

Zatímco uzavření havarijního pojištění je dobrovolné, povinné ručení, neboli pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla nařizuje vlastníkovi nebo spoluvlastníkovi vozidla sjednat zákon. A proto velkou část jeho výluk určuje zákon. Některé pojišťovny ale mohou tyto výluky upravit ve prospěch klienta.

Mezi výluky, které si pojišťovny jednotlivě upravují, patří například jízda pod vlivem alkoholu či omamných látek, škody v příčinné souvislosti s technicky nezpůsobilým vozidlem, škody způsobené úmyslně nebo škody způsobené řidičem bez řádného řidičského oprávnění.

Řidiči a majitelé vozidel by si měli před sjednáním pojistné smlouvy prostudovat jednotlivé podmínky, a to včetně těch zákonných. Nabídky pojišťoven se mohou u základní nabídky drobně lišit, větší prostor pro rozdíly pak nabízí oblast připojištění.

Autor je analytik neživotního pojištění společnosti Broker Consulting
(Redakčně upraveno)

Sdílet:

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Pojištění

Pátek třináctého nebo prokleté pondělí?

Nejvíce pojistných událostí vzniká první den pracovního týdne, všimla si pojišťovna Allianz. Zkontrolovala totiž statistiky všech pojistných událostí od roku 2015 a výsledek je jednoznačný – v pondělí byste raději …

Jak na pojištění invalidity

Často se setkávám s dotazem, jaký produkt na trhu je ten nejlepší a jaký bych doporučila. Zdánlivě jednoduchá otázka, ale odpověď už tak zcela jednoznačná není. Vždyť ani klienti nejsou stejní – nemusejí mít stejné …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Část domácností se řítí do finanční propasti

Hospodaření některých českých domácností je dlouhodobě jen těžko udržitelné. Ačkoli se majetková a finanční situace za poslední dvě dekády celkově zvedla, je tu i jeden hodně rizikový faktor: v porovnání s výší mezd …

Nákupní centra před Vánoci? Ochranka vše nevyřeší, říká streetworker

Rozhovor
Tomáš Klumpar pracuje s dětmi a mladými lidmi z problematického prostředí na pražském Žižkově a v Nuslích. Je vedoucím Beztíže - specializovaného oddělení Domu dětí a mládeže Praha 3 – Ulita. Se svým týmem se pokouší snižovat v této skupině výskyt drogové závislosti nebo drobné kriminality. „Nedávno jsme s kolegy počítali, na kolik vyjde takový problémový mladý člověk daňové poplatníky, pokud s ním nikdo nezačne …

Partneři Portálu

NOOL
Rolovat nahoru