Při úsporách energií mohou firmám pomoci dotace

Velkoobchodní ceny energií za poslední rok vzrostly několikanásobně a vzhledem k aktuální geopolitické situaci se kvůli válce na Ukrajině nedá očekávat, že by začaly klesat. Tuzemské firmy proto budou muset hledat cesty k úsporným řešením a alternativním zdrojům.
Nosné konstrukce na střeše a kabely jsou technickým zhodnocením budovy, zatímco fotovoltaické panely budou odepisovány pod dobu 240 měsíců. Ilustrační foto: Pixabay.com

Na cestě na pomoc jsou naštěstí evropské i národní dotace. Skvělým příkladem možné úspory energie jsou populární investice do solárních panelů. Na začátku roku 2021 byla průměrná návratnost investice do fotovoltaiky ve firmách 15 let.

Momentálně se tyto investice vrátí už za sedm let a při využití aktuálních dotací programů NPO (Nová zelená úsporám, pozn. red.) nebo českého Modernizačního fondu dokonce za čtyři roky. Avšak za předpokladu, že ceny energií už dál neporostou.

PSALI JSME:
Nový chatbot nabízí podnikatelům komplexní přehled o možnostech získat dotace

Solární panely nejsou jedinou cestou k úsporám energie. V letošním roce startují minimálně výzvy zaměřené na úsporu energie pro podnikatele (například zateplení, různé technologie nebo stavební úspory, pozn. aut.) z programů OP TAK nebo Modernizačního fondu. Chystají se také programy na projekty úspory vody a cirkulární ekonomiky.

Je ale důležité, aby projekt zapadal do firemního investičního plánu. Zkušenosti ukazují, že firmám, které vytvářejí projekty jen kvůli dotaci, se investované prostředky často nevrátí. „Dotace by pro firmy neměla být základním cílem. Nejprve by si měly ujasnit, do čeho chtějí investovat i bez dotace a až pak se poohlížet po vhodném programu,“ uvedl Jiří Kvíz z agentury enovation.

PSALI JSME:
Česko zaplaví tisíce nových slunečních elektráren. Míří k nim miliardové dotace

„Často se setkáváme s dotazy, jaký mají dotace vliv na daň z příjmů,“ sdělil Michal Škrabiš, daňový poradce ze společnosti PKF Apogeo. Podle něj zákon o dani z příjmu nijak nedefinuje daňový režim dotací, což znamená, že se vychází primárně z účetnictví. V případě podnikatelských subjektů to znamená, že přijatá dotace na pořízení dlouhodobého majetku snižuje vstupní cenu takového majetku.

Podle odborníků ke třeba si dát pozor na to, že když půjde např. o solární panely umístěné na střeše budovy, bude třeba investici rozdělit na samostatné části, které budou mít různé režimy daňových odpisů.

PSALI JSME:
Jak správně účtovat granty, dotace nebo dary?

Část, která se vztahuje k nosným konstrukcím na střeše a kabely, jsou technickým zhodnocením budovy (5. případně 6. odpisová skupina, což znamená minimální dobu odpisování 30, resp. 50 let), zatímco samotné fotovoltaické panely budou odepisovány pod dobu 240 měsíců (20 let).

Podobně se mohou chovat i různé další projekty spojené s úsporou vody a cirkulární ekonomikou, kdy bude vždy nutné posoudit, zda jde o majetek, který se odepisuje samostatně, nebo o takzvané technické zhodnocení budovy, které se stává její součástí a odepisuje se spolu se stavbou.

PSALI JSME:
Dotace nakonec budou. Bylo ale nutné zapojovat média?

Zavřít reklamu ×
  1. Pokud chtějí udržet konkurenci schopnost tak zlevnit energie. Jiné řešení není. Jinak se firmy odstěhují tam kde je levněji…..

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Ekonomové: Letos už reálná mzda v Česku začne opět narůstat

Analýza
Reálné mzdy Čechům klesaly také v poslední loňském čtvrtletí. Dokonce mírně více, než se čekalo. Reálná mzda loni se v měsících říjnu až prosinci totiž meziročně snížila o 1,2 procenta. Analytici oslovení agenturou Bloomberg přitom ve střední hodnotě svých odhadů předpokládali propad pouze o 1,1 procenta.