Přijetí eura, programová priorita Pirátů a STAN, povede k dalšímu zdražení nemovitostí a ještě nižším úrokům na vkladech

Názor
Cíle volebního programu Pirátů a STAN někteří přirovnávají k Marshallovu plánu. Což je pochopitelně nepatřičně nebetyčné zveličení, pokud tedy za světodějné nepokládáme třeba zdanění konopí. Program podle všeho nebude dláždit ani cestu k druhé transformaci české ekonomiky, což je další PR slogan, jenž kolem něj v médiích koluje.
Přijetí eura je základním stavebním kamenem ekonomické dimenze dvojkoaličního programu. Ilustrační foto: Pixabay.com

Představa další transformace je ostatně spíše děsivá. Základy české ekonomiky jsou totiž od 90. let položeny dobře, o čemž svědčí třeba to, že ČR vykazuje nejlepší souhrnný rating ze všech zemí bývalého východního bloku.

Tedy ze zemí, které si transformací z centrálně plánované ekonomiky na tržní rovněž prošly. Tři světově nejvýznamnější ratingové agentury hodnotí Česko lépe i než Estonsko, Slovinsko či Slovensko, které přitom platí eurem.

Česko transformaci nepotřebuje, upotřebí evolučně, postupně a s minimem sociálních otřesů uskutečněnou změnu modelu svého fungování posledního zhruba dvacetiletí a „skoncování s levnou ekonomikou“ – toto heslo z programu Pirátů a STAN už realitě odpovídá. Je skutečně žádoucí, aby příští vládní garnitura k dosažení něčeho takového plně napřela své síly.

Ovšem popsaná evoluční proměna by měla probíhat „zdola“. Úkolem politiků ideálně nechť je „jen“ vytváření podmínek pro to, aby podnikatelské a tvůrčí instinkty lidí a firem dostaly co nejvolnější průchod, aby nebyly zbytečně pokřivovány, spoutávány a dušeny. To ale rozhodně není základní vize programu Pirátů a STAN.

Pirátská strana sice možná kdysi chtěla klíčit a růst z étosu jakési volnomyšlenkářské nespoutanosti a občas si na to ještě zkouší hrát, čistě však jen v rámci svého marketingu. Realita je taková, že program dvojbloku je středolevým souborem převážně očekávatelných, nijak vybočujících kroků, jež zhusta spojuje to, že „stát nejlépe ví, co je pro občana správné a dobré“.

PSALI JSME:
Letošní volby budou o úsporách běžných lidí více, než se zdá

Jestliže už došlo na euro, jeho přijetí je základním stavebním kamenem ekonomické dimenze dvojkoaličního programu. Program sice deklaruje pouze cíl vstupu do Evropského mechanismu směnných kursu II, ale to už je de facto přijetí eura. Všechny země, které se v minulosti v tomto mechanismu ocitly, euro během několika let také přijaly. Výjimkou je jedině Dánsko, které si vyjednalo z přijetí eura trvalou výjimku.

Piráti a STAN chtějí do mechanismu vstoupit údajně proto, aby snížili nákladnost obsluhy vládního dluhu. Nedodávají už, že s poklesem tohoto úroku dále klesne, výhledově třeba i do záporu, také úrok na bankovních vkladech českých střadatelů nebo úrok na hypotékách. Nižší úrok na hypotékách zesiluje spekulativní poptávku po nemovitostech, takže výsledkem bývá jejich další zdražení a dodatečný pokles jejich dostupnosti.

Což je paradoxní, neboť Piráti ve svých interních diskusích ve stranickém tisku usilovně přemítají nad tím, jak dostupnost bydlení naopak zvýšit. Kontroverzně diskutovali myšlenku jednoprocentní daně z nemovitosti. Ta si však cestu do oficiálního programu naštěstí nenašla, takže volič se zatím musí spokojit s plánem postupného zdanění komerčních nemovitostí.

Zdanění komerčních nemovitostí ale celkově zhoršuje investiční klima v Česku. Jde tak proti dalšímu zásadnímu cíli programu Pirátů a STAN, jímž je zatraktivnění investičního prostředí v ČR. Sám o sobě je ale cíl zatraktivnění investičního klimatu správný a patří mezi nejlepší ze všech záměrů dvojkoalice.

Z Česka odtékají stovky miliard korun ročně na dividendách, takže pokud by politici vytvořili podmínky atraktivní natolik, že tu opravdu třeba 100 miliard korun z těchto peněz zůstane, v podobě dalších investic, půjde nepochybně o „terno“.

PSALI JSME:
K programu Pirátů a STAN: Bez realistického plánu rozpočtových škrtů přijde euro a daň z nemovitostí

Jenže proti tomu cíli jde i další plán Pirátů a STAN, jímž je zvýšení podnikové daně, zřejmě z 19 na 21 procent. Pro představu, takové navýšení by do rozpočtu přineslo zhruba 15 miliard korun ročně. Zároveň ale může zapříčinit, že firmy méně investují, nebo dokonce Česko opustí.

Piráti a STAN správně poukazují na to, že stabilizace veřejného zadlužení lze dosáhnout i jinak než rozpočtovými škrty nebo navyšováním daním. A sice zajištěním svižného ekonomického růstu.

Důležitější než objem samotného zadlužení je jeho poměr k velikosti ekonomiky, tedy k hrubému domácímu produktu (HDP). Čím výrazněji se podaří růst HDP „nakopnout“, tím spíše se zadlužení ČR stabilizuje i bez drastických škrtů nebo umrtvujícího růstu daní.

Škoda, že se dvojblok ve svém programu od této linie uvažování až příliš často odchyluje. Do roku 2025 se zavazuje stlačit schodek veřejných rozpočtů pod tři procenta, aby Česko plnilo příslušné maastrichtské kritérium pro přijetí eura. To znamená, že hledá úspory, případně dodatečné příjmy v souhrnu za 120 miliard korun ročně.

Jestliže se mu ovšem podaří pořádně nakopnout růst HDP, postačí třeba jen zalátat manko v souhrnu za méně než sto miliard. A to už je realistický cíl – ostatně tolik by tu mohly firmy nechávat v investicích namísto dividend.

Je to realistický cíl, pokud si tedy Piráti a STAN odpustí zakládání dalších zbytečných agend a úřadů, jako je ten vládního zmocněnce pro problematiku návykového chování nebo v programu též zamýšlená Národní kosmická agentura ČR. Česko má teď hledat samo sebe, ne ve vesmírných dálavách.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Koalice Spolu slibuje třikrát nižší schodek, než s jakým počítá Mezinárodní měnový fond

Zavřít reklamu ×
 1. To není jediná katastrofa co chystají, peníze na spořících účtech o třetinu dolů, a další laskominy a mladí hýkají blahem , protože nic nemají , rodiče je přece uživí. Opravdu vyhlídky jako hrom a co teprve doktoři a inženýři s Afriky ty tu pozvednou blahobyt.

 2. Ekonom Lukáš Kovanda v komentáři s názvem „U voleb pozor na úspory“ (MF DNES, 22. 5.) konstatuje, že přístup koalice Pirátů a STAN je v ekonomické oblasti docela realistický. V tom s ním zcela souhlasím. Zároveň se však uchyluje ke lživému tvrzení, že tato koalice „zatajuje občanům, že jim za účelem splácení státního dluhu zdaní celoživotní úspory“.

  Neznám jeho politickou motivaci, proč se ve svém článku uchyluje k očividné lži. Chápal bych to, kdyby byl politikem. Nechápu to, když to udělá mediálně známý ekonom. Dále proto uvádím argumenty prokazující nepravdy a manipulace pana Kovandy.
  1/ Daň je povinná platba uložená zákonem, která je příjmem veřejných rozpočtů. Daň z úspor v programu koalice Pirátů a STAN není, nikdy nebyla a nikdy nebude, protože to je hloupost. Tuto skutečnost lze snadno ověřit nahlédnutím do našeho programu na webu piratiastarostove.cz.
  2/ Pokud Česko vstoupí do Evropského mechanismu směnných kurzů (ERM II), jak navrhuje náš program, dojde k dramatickému snížení úroků placených každoročně věřitelům českého státu (odhadujeme až o 50 miliard každý rok, což je cena výstavby 300 km nových dálnic, nebo suma, která by stačila na důchodovou reformu). Pan Kovanda lidi záměrně straší, že pokud stát díky vstupu do ERM II ušetří tyto astronomické částky, budou oni mít v bance nižší úrok na úložkách. Ano, v eurozóně jsou nižší úroky, ale pan Kovanda zapomíná říci, že v zemích eurozóny je také významně nižší inflace.
  K čemu jsou lidem vyšší úroky, když jim úspory znehodnocuje inflace? Inflace v ČR je nyní přes tři procenta. Úroky z úspor jsou nyní v ČR významně nižší než inflace, v některých bankách dokonce záporné. A to ještě nejsme ani v eurozóně, ani v ERM II.
  3/ Podle pana Kovandy bude mít Česko v případě vstupu do ERM II zajisté záporné úroky. Ale úrokovou sazbu bude i po vstupu do ERM II stanovovat Česká národní banka, stejně jako to dělá dnes. ČNB je zcela nezávislá na vládě a výší úrokových sazeb sleduje především míru inflace. Takže záleží jen na ČNB a bankách, jaké budou v Česku úrokové sazby na úložkách občanů.
  Shrnuto a podtrženo: velká část komentáře, který publikoval Lukáš Kovanda a nyní se šíří po sociálních sítích, je záměrnou manipulací české veřejnosti s jediným cílem – viditelně poškodit koalici Pirátů a Starostů před nadcházejícími volbami.

  Autor: Věslav Michalik pro MF Dnes

  • Vážený pane, není to právě naopak než tvrdíte. Vždyť co dosud nebylo může být, a to ať v souvislosti s nápravpu státního rozpočtu nebo k závazkům k EU. Pokud bude přijato EUro tak na to doplatí větší část obyvatelstva a tok jak na úsporách, pojištěních cen nemovitostí apod. Požadují referendum k přijetí EUra a to pod mezinárodní kontrolou. Referenda by se mělo využívat více tak jako např. ve Švýcarsku a nedělat z našeho národa poslušné ovce-jednou jste nás zvolili tak držte huby.

 3. Tak nemovitosti určitě nikdo nezdaní, když hradlakomci mají nahrabaných nemovitostí X. Vypadá to nepopulárně, tak se to připisuje Pirátům, pochybuju, že jsou jediní z nich, koho to napadlo. Nezdaní. To by museli elitvepři hrábnout do svých kapes, což nehrozí.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Stavebnictví konečně nabralo dech?

Květnové výsledky stavebnictví byly ve znamení růstu. Nejenom toho meziročního, kterých vycházel z nízkého srovnávacího základu, ale především i toho meziměsíčního (+3 %). Tentokrát se dařilo nejenom inženýrskému …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru