Příjmy domácností omezuje vysoká inflace

Názor
Růst průměrné mzdy v ČR podle dnes zveřejněných dat na konci loňského roku výrazně zpomalil. V meziročním vyjádření ve čtvrtém čtvrtletí činil čtyři procenta po 5,7 procenta ve čtvrtletí třetím.
Růst průměrné mzdy v ČR podle dnes zveřejněných dat na konci loňského roku výrazně zpomalil. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Důvodem zpomalení meziročního růstu byl především efekt vysoké srovnávací základny mezd ve zdravotnictví, které byly v posledním čtvrtletí roku 2020 podpořeny prvním kolem mimořádných odměn za nasazení v době covidu. V důsledku toho zde průměrná mzda klesla meziročně o 8,1 procenta.

V celém veřejném sektoru pak zhruba stagnovala, když jen velmi mírný meziroční růst o 1,4 procenta zaznamenala oblast veřejné správy. Rychlejší tempem rostly mzdy pouze ve školství (meziročně o 6,2 %), a také v kultuře (5,2 %), kde to však bylo pouze z důvodu velmi nízké srovnávací základy.

V soukromém sektoru podle našeho odhadu pokračoval svižný meziroční růst o 5,7 procenta, shodný s tím ze třetího čtvrtletí loňského roku. Na vyšší dynamiku mezd i nadále působil napjatý trh práce, když míra nezaměstnanosti v předchozích měsících dále klesala. V lednu dosáhla 2,3 procenta, což bylo jen mírně nad předkrizovou úrovní.

PSALI JSME:
Průměrný plat lékaře ve státní sféře letos poprvé v historii přeskakuje hranici 100 tisíc korun měsíčně

Ve váhově významném zpracovatelském průmyslu meziroční růst průměrné mzdy zpomalil z 5,3 procenta na 3,9 procenta, pravděpodobně vlivem přetrvávajících problémů s dodávkami vstupů a s tím spojeného omezení produkce. To však bylo vyváženo vyšší dynamikou v oblasti obchodu a služeb, kde byly nejspíše znát mírnější restrikce spojené s covidem.

V reálném vyjádření však průměrná mzda klesla meziročně o dvě procenta, zatímco ještě ve třetím čtvrtletí rostla o již tak nízkých 1,5 procenta. Důvodem byla vysoká a nadále zrychlující inflace. Zatímco ve třetím čtvrtletí činila průměrných 4,1 procenta, v tom čtvrtém již vystoupala na meziročních 6,1 procenta.

PSALI JSME:
Průměrná mzda vzrostla na 37 499 korun

Ve srovnání s naším odhadem (-1,6 % meziročně) a odhadem České národní banky (-1,5 %) byl vývoj reálných mezd jen nepatrně nižší. O poznání horší byl v porovnání s tržním konsensem, který čekal pokles pouze o 0,6 procenta.

Celkově byl však v souladu se slabým výsledkem spotřeby domácností, která se ve čtvrtém čtvrtletí snížila mezičtvrtletně o 1,8 procenta. Vysoká inflace tak již pravděpodobně začíná mít první hmatatelné dopady na reálnou ekonomiku. Působení domácí ekonomiky bylo ve čtvrtém čtvrtletí oproti prognóze ČNB mírně protiinflační.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Poslanci horší než uklízečky. Které profese mají špatnou image?

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Zaměstnání

Nabídka volných pracovních míst klesá

Navzdory nepřesvědčivým výsledkům české ekonomiky v posledním roce a půl se situace na trhu práce rozhodně nijak dramaticky nevyhrotila. Ekonomika byla sice v útlumu, na trh práce přicházeli další lidé, nicméně …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB