Připravované byty v Praze by na daních přinesly do státního rozpočtu 155 miliard

Názor
Loni se jen v Praze prodalo 7 450 bytů. Meziročně to bylo o 28 procent více a šlo o prodejně nejsilnější rok za posledních 13 let. Zatímco poptávka byla enormní, nabídka byla nejnižší za posledních deset let.
Koupě nemovitosti vždy bývala a stále je ideální prostředek, jak se vyhnout znehodnocení peněz vlivem inflace. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Aktuálně je na trhu kolem tří tisíc nových bytů (z toho více než pětina od Central Group, pozn. aut.). Zájem o byty vzhledem k vysoké inflaci, která v únoru přeskočila už 11 procent a je nejvyšší od roku 1998, bude růst i letos. Někteří developeři ale kvůli pomalému povolování už nemají co prodávat.

Koupě nemovitosti vždy bývala a stále je ideální prostředek, jak se vyhnout znehodnocení peněz vlivem inflace. Hodnota nových bytů v Praze se od roku 2015 v průměru zvyšuje o 15 procent ročně, loni dokonce o 20 procent.

Od roku 2015 už vzrostla o zhruba 130 procent. Letos podle našich analýz poroste o dalších pět až deset procent. Na spořicích účtech lidem inflace naopak úspory ukusuje. Úroky se na nich pohybují maximálně kolem tří procent.

PSALI JSME:
Stavební povolení loni v Praze získaly 1703 bytové budovy v rekordní hodnotě 35,5 mld. Kč

Nová výstavba a prodej bytů ale také významně podporuje ekonomiku. Všech 130 tisíc připravovaných nových bytů v Praze by státu jen na daních přineslo 155 miliard korun. V době, kdy sněmovna schválila rozpočet se schodkem 280 miliard, je to silný argument pro rychlejší povolování.

To po loňském zrychleném tempu, kdy se za celý rok povolilo rekordních 8 283 bytů, opět ochladá. Úřady letos v lednu povolily pouze 170 bytů v bytových domech v Praze.

Pokud by měly takto nízké tempo po celý rok, povolilo by se letos v hlavním městě jen kolem dvou tisíc bytů. To je pouhá pětina toho, co Praha každoročně potřebuje. Podle studií ČVUT a IPR by se v hlavním městě mělo povolovat a stavět alespoň deset tisíc nových bytů ročně.

Autorka je výkonná ředitelka společnosti Central Group
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Praha patří k nejlepším městům na celém světě. Na nové obyvatele ale připravena není

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Michael Žantovský: „Velká hra se bude odehrávat v jihovýchodní Asii“

Rozhovor
Uspořádání po světové a studené válce je pryč. „Myslím si, že je zřejmé, že až, jak doufám, skončí to poslední Putinovo vojenské dobrodružství katastrofou nebo přinejmenším neúspěchem pro Rusko, tak oblast, kde se bude odehrávat to, čemu diplomati říkají velká hra, tak to je přesně oblast Jihovýchodní Asie,“ říká v rozhovoru Michael Žantovský.