Přísnější hypotéky jsou na scéně

Hypotéční úvěry jsou jednou z možných cest, jak se dopracovat k vlastnímu bydlení. Posledních několik měsíců však doba nepřeje žádným typům úvěrů. Půjčka tohoto typu značným způsobem zdražila, o což se postarala rostoucí inflace a situace na realitním trhu. Aby toho nebylo málo, Česká národní banka (ČNB) přišla ještě se zpřísňujícími podmínkami pro žadatele o hypotéční úvěry.
Ilustrační foto: Pixabay.com

Jaké jsou přísnější podmínky hypoték?

Pojďme se nejprve seznámit s tím, jak nyní vypadají přísnější hypotéky podle ČNB. Ta zavedla nejenom striktnější limity, ale zároveň omezila žadatele starší 36 let.

  • Limit LTV se snižuje na 80 %.
  • Limit DSTI je nově 45 %, u osob starších 36 let je to dokonce 50 %.
  • Limit DTI má nyní hodnotu 8,5, respektive 9,5.

Některé limity se vrátily na úroveň, která panovala před érou levných hypoték, jiné naopak přibyly. Typickým příkladem je znevýhodnění žadatelů starších 36 let. Z toho plyne, že dnes je zapotřebí mít naspořeno alespoň 20 % z hodnoty nemovitosti. Takové hypotéky mohou odradit nejednoho žadatele, potažmo se pro něj stanou doslova nepřístupné.

Bankovní či nebankovní hypotéka?

Jestliže si myslíte, že bankovní hypotéky převezete tím, že se zaměříte na nebankovní sektor, asi vás zklameme. Podmínky platí pro všechny poskytovatele na trhu pyšnící se licencí od České národní banky. To znamená, že na hypotéky bez doložení příjmu v bance rovnou zapomeňte. Ano, můžete vsadit na nebankovní segment, který je možná trochu benevolentnější. Ten vám však přinese výhody trochu jiného charakteru.

  • Rychlejší vyřízení hypotéčního úvěru.
  • Trochu jednodušší podmínky schválení.
  • Prodloužení data splatnosti.

I přes zdražení zájem o hypotéky neustává

Jeden by si řekl, že aktuální vývoj na trhu se stane strašákem pro mnohé potenciální žadatele o hypotéky. Do jisté míry tomu tak je, přesto však neopadá celkem značný zájem o tento typ úvěru. Přes vyšší ceny nemovitostí a vyšší úrokové sazby lidé jednoduše chtějí hypotéky na vlastní bydlení. Pro jejich získání je pochopitelně důležité splnit několik základních podmínek.

Pokud v tomto směru hledáte pomocnou ruku při výběru hypotéky, vsaďte na internetový portál Půjčka.co. Jde o srovnávač hypotéčních úvěrů. To znamená, že na jednom jediném místě máte přehledný seznam hypoték, z nichž můžete volit na základě nejrůznějších kritérií.

Díky tomu se dopracujete k nejvýhodnější hypotéce šité přímo na míru vašim potřebám. Přínosný je fakt, že hypotéční úvěry nejenom snadno a rychle porovnáte, ale můžete o ně také požádat skrze on-line formulář.

I přesto, že došlo ke zpřísnění podmínek pro získání hypoték, stále je tu možnost, jak na ně dosáhnout a vybrat si tu nejlepší právě pro vás. Tak neváhejte a využijte této bezplatné možnosti.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Začal Global Money Week 2024

Od pondělí 18. do neděle 24. března 2024 se v České republice koná 12. ročník celosvětové vzdělávací akce Global Money Week. Česká bankovní asociace letos v jeho rámci opět pořádá národní kolo finančně-vědomostní …

Jak zajistit pojištění kola proti krádeži

Plánujete pořízení nového jízdního kola, abyste si již brzy mohli užívat první jarní vyjížďky? Pak byste měli pamatovat na to, že krádeže kol jsou v České republice velice časté. Podle policejních odhadů je ročně …

Predikce ceny bitcoinu v roce 2024: Co říkají experti?

Rok 2023 pro bitcoin znamenal jízdu na horské dráze. Po rekordním růstu v roce 2021 zažila tato nejstarší a nejrozšířenější kryptoměna (BTC) v roce 2022 prudký pokles a klesla pod 20 000 amerických dolarů (USD). V …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.