Příspěvek do garančního fondu zatím letos uhradilo 711 cestovek. Těch s platnou koncesí je o 150 víc

Ještě v roce 2004 to měli klienti tuzemských cestovek s jejich ověřováním jednoduché: Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) na svém webu zveřejňovalo seznam cestovních kanceláří, které nebyly pojištěny proti úpadku. Dnes už to bohužel možné není. „Platná legislativa,“ stručně vysvětluje mluvčí resortu Vilém Frček důvod. „Rozsah údajů, které mají být zveřejňovány v seznamu cestovních kanceláří, je stanoven zákonem,“ dodává v odpovědi na otázky portálu FAEI.cz.
Ještě v roce 2004 MMR na svém webu zveřejňovalo seznam cestovních kanceláří, které nebyly pojištěny proti úpadku. Dnes už to bohužel možné není. Foto: FAEI.cz

Řeč je o zákonu č. 111/2018 o některých podmínkách podnikání v cestovním ruchu (resp. č. 159/1999 Sb.), který byl vloni novelizován a na jehož základě MMR zveřejňuje – a zpravidla jednou týdně aktualizuje – seznam cestovních kanceláří s platnou koncesí.

Jak jsme upozornili před týdnem, seznam k 21. únoru 2019 čítal 863 položek, přičemž u 143 je uvedeno, že „cestovní kancelář ministerstvu žádný doklad nepředložila“ (o svém pojištění proti úpadku nebo doklad o bankovní garanci – pozn. red.) a u dalších sedmi pak v příslušné kolonce není uvedeno vůbec nic. „Ona bílá místa v seznamu se týkají nově vznikajících cestovních kanceláří, které jsou pojištěny, neboť je to jednou z podmínek pro udělení koncese,“ říká mluvčí.

Každá nová cestovní kancelář musí v rámci řízení o udělení koncese předložit smlouvu o pojištění záruky pro případ úpadku nebo doklad o bankovní garanci. Pokud by tak neučinila, koncese pro provozování cestovní kanceláře by nedostala. „Pojistka je vystavena teprve po udělení koncese. V mezidobí, tj. od vzniku podnikatelského oprávnění do doložení pojistky, tak není v seznamu platná pojistka zveřejněna,“ vysvětluje mluvčí.

Vilém Frček v odpovědích na dotazy redakce FAEI.cz také potvrdil, že ministerstvo ví o tom, které cestovní kanceláře aktuálně nemají zajištění proti svému úpadku. Problém je v tom, že ministerstvo v seznamu, který vede, ze zákona uvádí všechny CK s platnou koncesí. A i když MMR ví, že ta či ona cestovka nemá platné pojištění proti úpadku nebo není zajištěna bankovní garancí, nemůže tento fakt zveřejnit.

Pojištění (nebo bankovní garance) přitom slouží jako klíčová ochrana zákazníků v cestovním ruchu – a pojišťovny z něj v případě potřeby plní závazky vůči klientům, kteří sice dovolenou předem zaplatili, ale kvůli krachu cestovky na ni neodcestovali, anebo zajišťují návrat do vlasti těm, které zkrachovalá CK nechala v zahraničí na holičkách.

PSALI JSME:
Nový certifikát to nezachrání. Ministerstvo neví, zda 150 cestovek má zákonné pojištění. Víme, které

„Sama skutečnost, že u cestovní kanceláře není v seznamu zveřejněna pojistka, automaticky neznamená, že není zajištěna pro případ svého úpadku,“ uvádí resortní mluvčí. V seznamu je podle něj zveřejněna každá cestovka, která je držitelkou aktivní koncese pro provozování cestovní kanceláře. „A to i přesto, že byl živnostenskému úřadu podán návrh na zrušení koncese,“ doplňuje Frček a dodává, že „MMR má přehled o tom, zda a kde je aktuálně pojištěn výše uvedený počet cestovních kanceláří, resp. že CK pojištěna není.“

„Ve spolupráci se zajistiteli je ověřováno, zda konkrétní cestovní kancelář splňuje tuto základní podmínku provozování živnosti. V případě, že některá cestovní kancelář zajištěna není, jsou činěny další kroky, především je dán návrh živnostenskému úřadu na zrušení živnostenského oprávnění pro provozování cestovní kanceláře,“ vysvětluje Frček.

Jak upozorňuje, MMR musí poměrně často vyzývat cestovní kanceláře k dodání kompletní dokumentace – zejména k dodání pojistky. „Teprve poté může být pojistka uveřejněna (v seznamu, který ministerstvo vede – pozn. red.). V mezidobí MMR ve spolupráci se zajistiteli neustále monitoruje, zda je CK zajištěna proti úpadku, a v případě, že na výzvu nereaguje, činí patřičné kroky,“ popisuje postup tiskový mluvčí.

Podle Frčka v praxi také dochází k tomu, že pojistka je vystavena až s časovým odstupem od uzavření pojistné smlouvy. „MMR tak je informováno o tom, že pojistná smlouva byla již uzavřena, ale doposud nemá k dispozici pojistku na aktuální pojistné období, kterou by mohlo zveřejnit,“ vysvětluje.

PSALI JSME:
Ke krachu cestovky RS Tour nemuselo dojít. Na vině je i šlendrián úřadů

Za dobu od nabytí účinnosti novely zákona, tedy od července 2018, MMR eviduje 35 ukončených či zahájených kontrol a 75 pravomocně skončených přestupkových řízení, informuje Frček.

V letošním roce MMR prozatím cestovním kancelářím zaslalo 147 výzev ke splnění povinností, které souvisejí s provozováním cestovní kanceláře, doplňuje. „Nejčastěji jde o výzvy k doložení pojistky či pojistné smlouvy nebo výzvy související s úhradou příspěvku do garančního fondu,“ vyjmenovává mluvčí důvody.

A současně v jedné z odpovědí na dotazy naší redakce Frček uvádí, že ke konci února vydalo MMR celkem 711 potvrzení o úhradě příspěvku do garančního fondu. Jednoduchým propočtem se tak dostaneme k potvrzení toho, že zhruba 150 tuzemských cestovních kanceláří má nějaký problém s plněním povinností, které vyplývají ze zákona o podnikání v cestovním ruchu.

Abychom si ověřili výše uvedené, redakce FAEI.cz požádala ministerstvo o poskytnutí informace, zda anebo kde je pojištěno 150 cestovek, u nichž je v ministerském seznamu uvedeno, že „cestovní kancelář ministerstvu žádný doklad nepředložila“.

„Na internetových stránkách ministerstva je zveřejněn seznam pojišťoven, které poskytují cestovním kancelářím pojištění pro případ úpadku. Doporučujeme tyto seznamy otevřít a ověřit si žádané údaje. Pakliže v těchto seznamech cestovní kancelář nefiguruje, byla ze strany MMR učiněna příslušná opatření,“ uzavírá rezortní mluvčí Frček.

Pozn. red.: Ministerstvo pro místní rozvoj se minulý týden ohradilo proti článku, který u nás vyšel na téma pojištění cestovních kanceláří, v němž jsme na základě seznamu, který MMR vede, upozornili na zhruba 150 potenciálně problematických cestovek. Na zjevnou nepravdu, která dne 20. února 2019 zazněla v Událostech, hlavní zpravodajské relaci České televize, z úst moderátora Jakuba Železného, že „v Česku je 860 pojištěných cestovních kanceláří, které platí příspěvky do zajišťovacího fondu“ ale ministerstvo podobným způsobem veřejně nereagovalo.

Reprofoto: ceskatelevize.cz

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.