Příspěvky do Garančního systému finančního trhu vzrostly na pět a půl miliardy

Banky, družstevní záložny, stavební spořitelny a vybraní obchodníci s cennými papíry v rámci pravidelných příspěvků do Garančního systému finančního trhu (GSFT) letos odvedli částku 5 616,7 milionů korun. Většina této sumy, konkrétně 4 332,6 mil. Kč, zamířila do Fondu pro řešení krize. O částku 1 278 mil. Kč se zvýšily rezervy Fondu pojištění vkladů.
Příspěvky do Garančního systému finančního trhu vzrostly na pět a půl miliardy korun. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Částka vybraných příspěvků se oproti sumě z loňského roku (4 908,9 mil. Kč) zvýšila o 707,8 milionů korun, informoval GSFT s tím, že důvodem je zejména nárůst objemu vkladů, z něhož se vypočítává výše příspěvků a který se meziročně pozvolna zvyšuje. Letos byl nejvyšší v historii. V příštím roce by celkový příspěvek měl činit zhruba 5,3 miliardy korun.

Dalším parametrem ovlivňujícím výši příspěvků je rizikovost dané finanční instituce.

Celkově spravuje nyní garanční systém finančního trhu ve Fondu pojištění vkladů a Fondu pro řešení krize finanční prostředky v hodnotě 58,2 miliardy korun.

Přímo ve Fondu pojištění vkladů je v současnosti k dispozici částka 37,1 miliard korun.

Ta zajišťuje základní připravenost garančního systému na zahájení výplaty náhrad vkladů klientům pro případ, že by se některá finanční instituce dostala do finančních problémů.

Nejde ale o jediné prostředky, k nimž by měl GSFT přístup. Dodatečné zdroje financování, které zahrnují případné vypsání mimořádných příspěvků, příjmy z prodeje dluhopisů, poskytnutých úvěrů či půjček od zahraničních fondů nebo ze státního rozpočtu, mohou jeho finanční zdroje v rychlém čase rozšířit.

PSALI JSME:
Z trhu mizí další kampelička, garanční systém vyplatí asi 50 milionů

Ve Fondu pro řešení krize má garanční systém k dispozici celkovou částku 21,1 miliardy korun. Tento fond neslouží k přímým výplatám náhrad vkladů. Finanční prostředky v něm nashromážděné mohou být použity v případě ohrožení stability některé z finančních institucí při splnění dalších zákonných podmínek.

Výši příspěvků do Fondu pro řešení krize stanovuje Česká národní banka (ČNB) po projednání s garančním systémem. Centrální banka je přitom povinna zohlednit, že cílová částka ve Fondu pro řešení krize má do 31. 12. 2024 dosahovat jedno procento z celkového objemu krytých vkladů, tj. částku ve výši přibližně 37 miliard Kč.

PSALI JSME:
Odvody do Garančního systému finančního trhu meziročně mírně stouply

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Koruně se na úvod týdne dařilo

Do velikonočního týdne vstoupily středoevropské měny povzbudivě. Polský zlotý, maďarský forint i česká koruna během pondělní seance posilovaly. Společným jmenovatelem byl slábnoucí dolar na trhu s eurem, což lze ale …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.