Z trhu mizí další kampelička, garanční systém vyplatí asi 50 milionů

Do sedmi pracovních dní bude zahájena výplata základní náhrady vkladů fyzickým a právnickým osobám, které měly k dnešnímu dni vloženy peníze v Československém úvěrním družstvu (ČSUD), jež je od konce letošního března v likvidaci. Redakci FAEI.cz o tom informoval Garanční systém finančního trhu.
Náhrady vkladů v Československém úvěrním družstvu bude vyplácet Komerční banka, s níž má Garanční systém uzavřenu smlouvu na zajištění výplaty náhrad pohledávek z vkladů. Na snímku pobočka banky v Třebíči. Foto: Frettie – Vlastní dílo, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=6181587

Garanční systém finančního trhu rovněž informoval, že dnes obdržel oznámení České národní banky (ČNB) o neschopnosti kampeličky Československé úvěrní družstvo v likvidaci „dostát závazkům vůči oprávněným osobám za zákonných a smluvních podmínek“.

Garanční systém proto ihned požádal likvidátora družstva o předání podkladů k provedení výplaty náhrad pohledávek z vkladů. Očekávaná výše výplaty náhrad podle garančního systému činí přibližně 50 milionů korun. Nárok na náhradu mají lidé i firmy až do výše sto procent svých vkladů, maximálně však do limitu 2 547 500 Kč na jednoho vkladatele (ekvivalent 100 000 eur, pozn. red.).

Garanční systém musí zahájit výplatu základních náhrad vkladů nejpozději do sedmi pracovních dní od rozhodného dne (ode dneška), přičemž výplaty budou probíhat po dobu tří let od jejich zahájení. Náhrady bude vyplácet Komerční banka, s níž má garanční systém uzavřenu smlouvu na zajištění výplaty náhrad pohledávek z vkladů.

PSALI JSME:
„Vklady Čechů jistí 30 miliard,“ říká Renáta Kadlecová, šéfka Garančního systému finančního trhu

Při výplatě základních náhrad nemusí klienti likvidované kampeličky vyplňovat žádný formulář. „Stačí, když se na pobočce Komerční banky prokáží platným průkazem totožnosti, v případě fyzických osob – podnikatelů pak ještě dokladem o oprávnění k podnikání,“ informoval garanční systém.

Pro výplatu náhrady vkladů právnických osob je podle jeho pokynů nutné se prokázat originálem, úředně ověřenou kopií nebo elektronicky podepsaným platným výpisem z obchodního či jiného veřejného rejstříku ne starším než tři měsíce a průkazem totožnosti osoby, která je zástupcem právnické osoby.

Bezhotovostní výplata náhrady může být realizována i korespondenčně, a to zasláním písemné instrukce (vyplněného formuláře „Žádost o převod plnění“, pozn. red.) s úředně ověřeným podpisem poštou na adresu: Komerční banka, a.s., CKB útvar 2192, Václavské náměstí 42, Praha 1, PSČ 114 07.

PSALI JSME:
Kampelička ANO mění kvůli hnutí Babiše název. Nově se jmenuje NEY

Mohou nastat situace, kdy si vkladatel nemůže náhradu vkladu vyzvednout osobně. V tomto případě může někoho zmocnit k vyzvednutí plnou mocí – vzor plné moci, stejně jako vzorový formulář k vyplnění instrukce „Žádost o převod plnění“ či reklamační formulář najde vkladatel na webových stránkách garančního systému https://www.garancnisystem.cz/dokumenty-vyplata.

Československé úvěrní družstvo rozhodlo o svém zrušení s likvidací s okamžitou účinností letos 25. března. Vzniklo v roce 1996 jako Vinohradská vzájemná družstevní záložna, od roku 2008 kampelička nesla název Akcenta, spořitelní a úvěrní družstvo. To pak v roce 2017 změnilo název na Československé úvěrní družstvo.

Zatímco v roce 1996 existovalo v Česku celkem 46 kampeliček, aktuálně už je na trhu jen sedm společností s licencí družstevní záložny. Po krachu dvou kampeliček – Metropolitního spořitelního družstva v roce 2013 a WPB Capital v roce 2014 – přijala ČNB opatření proti krachům družstevních záložen a každá s aktivy nad pět miliard korun se do roku 2018 musela přeměnit na banku. Akcenta v roce 2016 pětimiliardových aktiv nedosahovala.

PSALI JSME:
Záložna Creditas končí, přichází banka

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Region v červeném

Středoevropský region se v úterý topil v červených číslech. Nejvíce ztrácel maďarský forint (1,1 %). Dolehlo na něho snížení ratingového výhledu agenturou S&P ze stabilního na negativní. Ta ho spojila s riziky …

Vnější pozice Česka se dále zhoršuje

Už pět měsíců za sebou končí běžný účet platební bilance deficitem, který v červnu dokonce překročil 45 miliard korun. Od začátku roku se tak schodek vnější bilance země zvýšil na -86 miliard, zatímco za celý loňský …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Máme více platebních terminálů, než ekonomicky vyspělejší Německo

Analýza
V různých ekonomických ukazatelích včetně hrubého domácího produktu (HDP) na jednoho obyvatele sice Česká republika s Německem jasně prohrává, ale jsou i oblasti, kde jsou na tom čeští obyvatelé překvapivě lepší. Jednou z nich je dostupnost platebních terminálů, kde Česko patří ke „zlatému“ evropskému středu, zatímco Německo tento žebříček uzavírá spolu se Slovenskem.