Odvody do Garančního systému finančního trhu meziročně mírně stouply

Třicet tři bank, družstevních záložen a stavebních spořitelen a dvanáct obchodníků s cennými papíry v rámci pravidelných poplatků do Garančního systému finančního trhu (GSFT) letos odvedlo 3,965 miliardy korun. Většina této sumy - 3,025 mld. Kč skončila ve Fondu pro řešení krize, přes 940 milionů korun bylo uloženo do Fondu pojištění vkladů. Vyplývá to z informací zveřejněných pak Garančním systémem.

Příspěvky do FPV v roce 2017 neodvedla ERB bank, která se ocitla v platební neschopnosti. Foto: Firmy.cz

Garanční systém finančního trhu po prvním pololetí roku 2017 hospodaří s částkou 34,7 miliard Kč, která je rozdělena na Fond pojištění vkladů (28,7 mld. Kč) a Fond pro řešení krize (6 mld. Kč). Od 1. ledna 2016 výši odvodů vypočítává a stanovuje jednotlivým institucím Česká národní banka (ČNB) na základě vypočtené rizikové váhy. Výše odvodů se liší jak v závislosti na objemu vkladů uložených v každé instituci, tak na míře rizikovosti každé z nich.

Oproti loňsku celkové odvody mírně vzrostly, stále však nedosahují výše z roku 2015, kdy banky bez ohledu na svoji rizikovost fixně odváděly 0,04 %, stavební spořitelny 0,02 % a družstevní záložny 0,08 % z celkového objemu vkladů.  Za rok 2015 na základě tohoto systému odvedly 4,559 mld. Kč.

3,5 MLD. KČ PRO KLIENTY ERB BANK

Když v minulém roce začal platit systém odvodů stanovovaných ČNB, finanční instituce musely do Garančního systému převést 3,838 mld. Kč, o necelých 127 milionů korun méně než letos. „I přes mírný meziroční nárůst, který je způsoben zejména rostoucím objemem krytých vkladů, stále pokračujeme v trendu, kdy banky, družstevní záložny nebo stavební spořitelny odvádí oproti dřívějšímu systému výrazně méně,“ uvedla výkonná ředitelka Garančního systému finančního trhu Renáta Kadlecová. „A to i přes to, že jsme loni na podzim zahájili výplatu náhrad vkladů ERB bank, která se ocitla v platební neschopnosti. Jejím klientům jsme již vyplatili 97 % pojištěných vkladů ve výši téměř 3,5 miliardy korun,“ dodala.

Objem prostředků ve Fondu pojištění vkladů přesáhl minimální úroveň stanovenou evropskou regulací (0,8 % objemu pojištěných vkladů, tj. cca 17 mld. Kč), a proto odvody do něj mohou být stanoveny nižší sazbou. Celkem je nyní ve fondu téměř 29 mld. Kč.

V případě Fondu pro řešení krize, který byl založen loni, jsou příspěvky vybírány tak, aby do konce roku 2024 došlo k jeho naplnění na 1 % objemu pojištěných vkladů (předpoklad cca 27 mld. Kč). Tento fond nyní hospodaří s finanční rezervou ve výši cca 6 mld. Kč. Příspěvky do FPV v roce 2017 neodvedla ERB bank, která se ocitla v platební neschopnosti.

POJIŠTĚNÍ VKLADŮ – 100 000 EURO

Finanční prostředky do FPV jsou odváděny jednou ročně, a to z vkladů podléhajících pojištění až do výše 100 000 Euro na jednoho vkladatele u jedné finanční instituce. Jednou ročně jsou také odváděny příspěvky do Fondu pro řešení krize. Základem pro odvod těchto příspěvků je objem dluhů finanční instituce snížený o její kapitál a objem vkladů podléhajících pojištění (za tyto pojištěné vklady již banka hradí příspěvky do FPV).

Objem pojištěných vkladů ke konci roku 2016 ve srovnání s koncem roku 2015 vzrostl o 7 %. Od roku 2016 se hradí příspěvky pouze z objemu vkladů nepřevyšujících 100 000 Euro na jednoho vkladatele v jedné instituci.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Výrazně zdražuje benzín, lihoviny i voda

Červnová inflace činila v meziročním vyjádření 2,8 procenta, takže je výraznější než předpoklad České národní banky (ČNB) z její aktuální prognózy, čítající 2,7 procenta. Inflace je nadále poměrně výrazná, poblíž …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru