Příští rok nastane pro řadu lidí generační příležitost ke koupi nemovitosti

Názor
Hypotéční trh v květnu zamrzl. Banky poskytly nejméně hypoték za uplynulých deset let, a sice 6203. Posledním ještě slabším květnem z hlediska počtu poskytnutých hypoték byl ten z roku 2010.
nemovitost, lupa_Depositphotos_170233990_s-2019

Důvodem je pochopitelně koronavirová krize. V květnu se na hypotečním trhu teprve projevilo březnové a dubnové „vypnutí“ podstatné části ekonomiky a opatření pro boj s koronavirem. Proces poskytnutí hypotéky totiž zpravidla trvá řádově týdny, takže v květnových číslech se zrcadlí slabší březnová a dubnová poptávka po nových hypotékách, daná právě opatřeními pro boj s koronavirem, ale také nejistotou ohledně vývoje cen nemovitostí a ohledně daně z nabytí nemovitosti.

Co ale ani v květnu nezamrzlo, byly úrokové sazby hypoték. Banky pokračovaly v jejich snižování, a to zrychleným tempem.

Průměrná sazba hypoték – Fincentrum Hypoindex – klesla na úroveň 2,3 procenta, tedy nejníže za skoro dva a půl roku, od ledna 2018. Zlevňování hypoték navíc bude pokračovat.

Poprvé od loňského září lze totiž letos v červnu hovořit o opravdu plošném zlevňování hypoték. Od 1. června citelně snížila své hypoteční sazby Komerční banka. Připojila se tak k dalším velkým bankám, které podobný krok v poslední době učinily.

U pětiletých fixací nabízí nově, od 15. června, nejnižší sazbu Fio banka, a to 1,78 procenta. Pod dvěma procenty při této fixaci nabízejí své hypotéky ještě také UniCredit Bank a mBank. Ke snížení sazeb pod hranici dvou procent se tyto banky uchýlily v důsledku koronavirové krize, která zprostředkovaně způsobuje snižování tržních úrokových sazeb, od nichž banky odvozují své hypoteční sazby.

Před koronavirovou krizí naposledy některá z bank nabízela hypotéky s pětiletou fixací za nižší, než dvouprocentní úrok začátkem roku 2018. Velké banky tyto hypotéky nabízely za méně než dvě procenta naposledy na sklonku roku 2017.

PSALI JSME:
Dvě třetiny lidí letos fixují sazby hypoték na sedm až deset let

Je pravděpodobné, že hypotéky budou zlevňovat i nadále a do konce příštího roku klesnou jejich sazby v průměru na své nové dějinné minimum, tj. pod úroveň 1,77 procenta. Banky to samozřejmě naplno neřeknou, protože by tím podnítily potenciální klienty, aby s žádostí o hypotéku ještě vyčkali. Ale přesně to se nyní jeví jako nejrozumnější postup.

Kdo nemovitost opravdu nutně nepotřebuje hned teď, měl by s jejím pořízením vyčkat. A s hypotékou také. Za rok touto dobou budou jak nemovitosti, tak hypotéky citelně levnější, než dnes (i kdyby se ceny nemovitostí vůbec nezměnily, člověk ušetří alespoň na splátkách hypotéky).

Dokonce se rýsuje generační příležitost k jejich koupi. Od roku 2022 se totiž dostaví pravděpodobný opětovný citelný růst cen nemovitostí. Člověk tak ušetří třeba statisíce za samotnou nemovitost a třeba i tisíce na měsíční splátce hypotéky.

Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Hypotéky začaly plošně zlevňovat a budou i nadále

Zavřít reklamu ×
 1. To asi těžko,když nemovitosti jsou těžce předražené a kupují je většinou cizinci jako investici.

 2. To by mne taky zajímalo, kde se pořád bere růst cen nemovitostí. Je zde nějaký pohyb obyvatel z okrajových vesnic do okresních/krajských měst. Lidi bydlí více single apod. V okresním městě na okraji republiky 3+1 cca 80m2 3miliony Kč = hypo 11k+3k služby. Z průměrného platu 22k čistého zbyde krásných 8k na jídlo, zábavu, založení rodiny 😀 Čistý nesmysl.

  Po 2030 přibyde obrovské množství lidí v postproduktívním věku, kteří se budou muset na stáří uskromnit a pravděpodobně se budou rodiny muset zase sestěhovávat do vícegeneračních domů.

  Pokud zde není plán zvát 100k lidí z východních zemí ročně, tak fakt nevidím žádný tlak na růst cen nemovitostí. Ba naopak po 2030 bych viděl velmi reálně pomalý pokles cen nejprve ve vylidňujících se oblastech, poté v blízkých okresních městech a nakonec i krajských….

 3. Zajímavé, že můj komentář z dopoledne tady ještě schválený není, ale Tatiany z 12:18 již ano….

 4. Autor článku ale ještě zapoměl na odpočet úroků z hypotéky a zrušená daň z nabytí což zlevní nákup především starších nemovitostí.

 5. Chápu, že Kovanda rozumí všemu – od trhu s auty, přes spoření, až po jízdu plachetnicí. Ovšem, že by příští rok byl nějak výhodný pro koupi nemovitosti, tak to se mýlí.
  Totiž kupovat nemovitost bude už až do III.světové války stale jenom těžší a těžší, protože budou dražší a dražší.

  • Že by jste byl realiťák???? ČNB dnes signalizuje pokles 25% a to raději jen 25% aby nevyvolala paniku. Sám jistě víte že prodeje nemovitostí jsou nyní skoro na nule.

 6. Nemovitosti jsou díky investorům z ciziny těžce předražené a vykoupeny na 10 let dopředu.Paradox je,že domy tu většinou staví cizinci a cizinci je zase kupují.Našinec s platem 18 000 čistého si nikdy svoje bydlení nepořídí.Musí počkat na dědictví,jinak není řešení.No,ještě výhra ve Sportce :-)))))))))

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Na přestupném roce vydělá stát miliardy korun

Přestupný rok má na ekonomiku samozřejmě vliv. Je to jeden den k dobru. Ovšem jak pro koho. Na přestupném roce, tedy na dnešním dni „navíc“, vydělávají extra peníze třeba lidé, kteří jsou placeni od hodiny. Naopak …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB