Pro přijetí eura je mírná většina členů AMSP ČR

Mírná většina tuzemských menších podniků a živnostníků je pro přijetí společné evropské měny. Ukázala to anketa mezi členy Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR), která proběhla v druhé polovině ledna formou dotazníkového šetření. Ankety, jejíž výsledky má redakce FAEI.cz k dispozici, se zúčastnilo téměř šest stovek podnikatelů a živnostníků. 
Členové AMSP ČR jsou většinově přesvědčeni, že o přijetí eura by mělo proběhnout referendum. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Na klíčovou otázku, zda je dotázaný pro přijetí eura, odpovědělo téměř 39 procent respondentů „ano, určitě, jakmile bude ČR plnit Maastrichtská kritéria“ a dalších 12 procent pak zvolilo variantu „ano, ale později podle situace“. Proti přijetí eura se vyslovilo mírně přes 39 procent dotázaných. Pro téměř deset procent respondentů není otázka přijetí nebo nepřijetí společné měny důležitá.

Výsledky šetření znamenají určitý posun v názorech tuzemské podnikatelské veřejnosti. Při předchozích výzkumech, které se ale uskutečnily před delší dobou, členská základna AMSP ČR přijetí eura vcelku výraznou většinou odmítala.

Zdroj: AMSP ČR (2024), údaje v grafu uvádějí nejprve počet respondentů a následně zaokrouhlená procenta z celku (N=573)

„Názorový posun je zde nezpochybnitelný. Na druhou stranu ale musíme varovat před jednoznačnou interpretací výsledku šetření, protože většinová podpora je těsná a je třeba zdůraznit, že v rámci statistické chyby mohl být výsledek stejně dobře v podobě podpory nižší než polovina respondentů,“ poznamenal k tomu předseda představenstva AMSP ČR Josef Jaroš.

Obvykle se má za to, že podpora eura mezi podnikateli roste úměrně s tím, jak je pro ně důležitý export. Tedy, že exportéři euro podporují, zatímco ostatní podnikatelé jsou v této věci „vlažnější“. Výzkum tuto představu v jisté míře potvrdil, nikoliv však důsledně – i mezi těmi, kteří neexportují vůbec, je podpora společné evropské měny téměř poloviční.

Zdroj: AMSP ČR (2024), údaje v grafu uvádějí nejprve počet respondentů a následně zaokrouhlená procenta z celku (N=573)

Výzkumníci položili v rámci dotazníkového šetření i hypotetickou otázku, jaký názor na přijetí eura by měli respondenti v případě, že by v budoucnu nastala volba „buď euro nebo odchod z Evropské unie“. V této volbě by euro a setrvání v EU vybralo 63 procent otázaných (určitě ano 44 %, spíše ano 19 %). Necelá třetina respondentů by v této konstelaci volila opuštění EU (31 %).

Členové AMSP ČR jsou většinově přesvědčeni, že o přijetí eura by mělo proběhnout referendum. Určitě si to myslí 37 procent respondentů, spíše ano odpovědělo dalších 16 procent. To znamená, že jednu z forem souhlasu vybralo 53 procent dotázaných. Za zbytečné považuje referendum 44 procent členů AMSP ČR.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    ANO,přijmout euro je další věc jak ožebračit občany…..Tleskám vládě,která se stává nevolitelnou a může sestavit klidně šestikoalici!

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB