Pětkrát více Čechů euro určitě nechce, než kolik jich jej rozhodně chce

Letošní kolo debaty o přijetí eura a argumenty jeho příznivců zatím nechávají Čechy chladnými. Jejich podpora přijetí jednotné evropské měny se oproti minulosti příliš nemění. O osobním prospěchu z přijetí eura je totiž přesvědčeno jen 21 procent z nich, z toho pouze osm procent to tvrdí s určitostí.
Z lednového průzkumu Medianu je zřejmé, že stoupenci eura musejí přijít s novými argumenty v jeho prospěch; otázkou je, zda je ještě mají kde brát. Ilustrační foto: Pixabay.com

Více než pětkrát tolik Čechů, 42 procent, ovšem zase s určitostí říká, že by jim euro osobně nijak neprospělo. To vše ukazuje lednový průzkum Medianu pro Český rozhlas, zveřejněný v neděli. Stoupenci přijetí eura tak budou muset nabídnout veřejnosti nové argumenty. Ovšem těžko říci, zda mají kde brát.

Finanční přínosy eura jsou totiž spíše mikroekonomického rázu a navíc v čase klesají (kvůli měnovým aplikacím v chytrých mobilech, jež zlevňují a zpohodlňují směnu měn, nově kvůli možnosti českých firem účtovat v euru, pozn. aut.); v podstatě jde o již konečný a smrskávající se účet. Přínosy eura se budou hledat stále hůře.

Finanční náklady eura jsou zato spíše makroekonomického rázu a jejich účet je otevřený a v čase narůstající. Země EU s eurem se totiž zadlužují více a rychleji než ty bez eura a jejich rating se přitom převážně zhoršuje, zatímco rating zemí EU bez eura se zlepšuje. Náklady eura se tudíž jeho kritikům budou hledat stále snáze.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 3
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Da DG alias MALîŘ

    To dá rozum, inflace nedávno 20 procent, konverze znehodnotí původní menu zcela. EU je za pár let minulost..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB