Problémům čelí i firmy zakladatele Arca Investments Pavola Krúpy, tvrdí advokát Langmeier

Na konci ledna skončilo na Slovensku moratorium pro finanční skupinu Arca Investments a tamní soudy by nyní měly přistoupit k řešení návrhu na konkurz společnosti, který u nich loni v prosinci podal její bývalý akcionář a dnes zřejmě věřitel Pavola Krúpa, respektive jedna z jeho firem. Ukazuje se ale, že také Krúpova skupina je ve velkých problémech.
Problémům čelí i firmy zakladatele Arca Investments Pavola Krúpy (na snímku), tvrdí advokát a insolvenční správce se zvláštním povolením Jan Langmeier. Foto: arcacapitalcee.cz

„Probíhá tu velmi vysoká hra, ve které jde o miliardy. Různí hráči si v ní přes média i právníky posílají různé vzkazy, snaží se vytvářet tlak na soudy, věřitele i jejich právní zástupce. A já tomu rozumím, protože jde opravdu o hodně,“ říká JUDr. Jan Langmeier, jehož právní kancelář zastupuje několik desítek věřitelů Arca Investments.

Věřiteli podle něj zdaleka nejsou jen milionáři, investoři nebo velké firmy. „Jsou mezi nimi i lidé, kteří v Arce utopili všechny životní úspory. Lidé, kteří se mě oprávněně ptají, jak je možné, že jim někdo jejich těžce vydělané peníze prostě vzal. Pád Arcy, to není jen právní bitva velkých hochů, jak se může zdát. Je za ním mnoho smutných lidských osudů,“ dodává.

Langmeier upozorňuje také na to, že problémem Arcy nejsou „pouze“ nesplacené směnky, ale také celá řada dalších nesplácených produktů v čele s dluhopisy, které vydávala jak finanční skupina Arca Investments, tak její členové. O ty se ale v současnosti podle advokáta a insolvenčního správce se zvláštním povolením nikdo moc nezajímá.

Dluhopisy ostatně vydával také bývalý akcionář a kdysi zakladatel Arcy Pavol Krúpa poté, co z finanční skupiny v roce 2018 odešel. Respektive vydávaly je jeho nové společnosti. A jak teď advokátní kancelář JUDr. Langmeiera zjišťuje, i ty jsou ve velkých problémech.

„Realita je taková, že Pavol Krúpa zdaleka není v této hře tou kladnou postavou a pouhým poškozeným věřitelem Arcy, kterého se ze sebe snaží v médiích vytvořit. V naší advokátní kanceláři se v poslední době sešlo hned několik věřitelů s dluhopisy po splatnosti, o kterých si tito lidé mysleli, že jdou právě za finanční skupinou Arca. Jenže, jak se ukázalo, nevystavila je Arca Investments, nýbrž společnosti vlastněné či ovládané právě Pavolem Krúpou,“ vysvětluje Jan Langmeier.

„Aktuálně máme na stole dluhopisy vystavené více než desítkou firem, za kterými stojí právě Krúpa. Všechny tyto firmy sídlí na stejné pražské adrese, kde je mimo jiné sídlo Krupa Global Investments. Věřitelů s těmito dluhopisy je stále více a my je budeme zastupovat stejně jako ty, kteří mají pohledávky vůči Arce.“

Langmeier poukazuje například na to, jakým způsobem se ke svým klientům, respektive nyní už věřitelům, staví společnost Acquisition Capital, která spadá do skupiny Krupa Global Investments.  Začátkem loňského listopadu zaslala zmíněná společnost některým držitelům dluhopisů, které přestala splácet, dopis.

V něm se odvolávala na nezaplacené pohledávky, které vymáhá po skupině Arca Investments. Zároveň přidala svůj návrh, jak situaci řešit. Věřitelům navrhla prodloužení splatnosti dluhopisů do konce roku 2026. „Tedy o šest let a hlavně bez jakéhokoliv úroku! To považuji za jednání, které rozhodně není v zájmu věřitelů. Dokonce bych řekl, že je v rozporu s dobrými mravy,“ myslí si Jan Langmeier.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB