Nárůst nezaměstnanosti byl způsoben hlavně dočasnými propouštěními kvůli hurikánu Beryl, což by se mělo příští měsíc zase obrátit. I kdyby zpráva o zaměstnanosti signalizovala větší problémy, Fed (centrální banka USA, pozn. red.) má nástroje, jak reagovat.
S úrokovými sazbami na úrovni 5,25-5,50 procenta a pokračujícím zpřísňováním je zde prostor pro zásah, pokud bude potřeba. Flexibilita Fedu podporuje můj pozitivní pohled na akcie. Dalším důvodem, proč nepanikařit, je solidní růst zisků.
U většiny firem z indexu S&P 500, které již ohlásily své výsledky, se zisky zvýšily meziročně o 11,5 procenta, což je nejrychlejší růst od konce roku 2021, a tržby rostly již 15 čtvrtletí v řadě. Silný hospodářský růst také podporuje optimismus.
Americký hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl ve druhém čtvrtletí o 2,8 procenta, čímž pokračuje trend růstu nad dvě procenta v sedmi z posledních osmi čtvrtletí.
I když pokles indexů ekonomických ukazatelů stavu a vývoje ekonomiky USA o 1,7 procenta v červenci vyvolal obavy, jedna zpráva neznamená, že je ekonomika v problémech, zejména v roce před volbami, kdy se očekává fiskální podpora.
Technicky vzato, trh byl ovlivněn tzv. carry trade, kdy si investoři půjčují v nízkoúročených měnách, aby investovali do výnosnějších aktiv.
Japonský jen byl v tomto ohledu populární, ale nedávné kroky japonského ministerstva financí a přísná politika tamní centrální banky, Bank of Japan, způsobily volatilitu a ukončování těchto obchodů, což ovlivnilo také další trhy včetně akcií a komodit, jako je zlato.
Celkově se zdá, že aktuální pohyby na trzích jsou přehnané a nejsou v souladu s ekonomickými základy ani měnovou politikou. Domnívám se, že akcie budou ve střednědobém horizontu nadále růst, i když cesta může být hrbolatější.
Autor je tržní analytik společnosti eToro
(Redakčně upraveno)