Proč diváci Primy znali výsledky voleb dříve než ostatní?

Výzkumné agentury STEM/MARK a STEM realizovaly pro TV Prima exkluzivní volební predikci, jejímž cílem bylo odhadnout konečné výsledky o několik hodin dříve, než budou sečteny všechny hlasy. Z predikce bylo od začátku patrné, že ČSSD, KSČM ani Přísaha nepřekročí pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do parlamentu.
Volební predikce. Zdroj: STEM/MARK

„Predikce, která velmi dobře odhadla volební účast, zároveň správně ukazovala, že se koalice SPOLU a hnutí ANO poperou o celkové vítězství,“ informoval dnes večer redakci FAEI.cz analytik STEM/MARK Radek Pileček.

Podle odborníků se praxe ze sčítání výsledků z minulých voleb, kdy jsou obvykle nejprve sečteny malé okrsky na vesnicích a až v samotném závěru jsou známy výsledky z velkých okrsků ve městech, se potvrdila i letos.

Průběžné součty publikované ČSÚ mají tendenci zpočátku nadhodnocovat zisk stran jako KSČM, ANO či SPD s vyšší podporou na venkově

A naopak podhodnocovat volební zisk pravicových, liberálně orientovaných uskupení, jež mají své voličské základny spíše ve městech (což znamená ve větších okrscích, pozn. red.).

Právě tuto nerovnoměrnost predikce STEM/MARK a STEM korigovala.

První volební predikce šla do televizního vysílání TV Prima v 15:30 hod. Tehdy bylo sečteno něco málo přes dvacet procent okrsků. „Zatímco průběžné výsledky v tento okamžik zachycovaly rozdíl mezi ANO a SPOLU vyšší než šest procentních bodů (ve prospěch ANO, pozn. red.), výsledky naší predikce předpovídaly již tehdy, že půjde o velmi těsný souboj,“ sdělil analytik Pileček.

Během sobotního odpoledne se predikce nadále zpřesňovala. „Důležitý okamžik nastal těsně po půl páté (tehdy bylo sečteno 76 % okrsků, pozn. red.), kdy sice průběžné výsledky stále hlásily hnutí ANO o zhruba tři procentní body před koalicí SPOLU, ale predikce STEM/MARK mezi nimi neviděla rozdíl vůbec žádný, ba naopak SPOLU se dostávalo do mírného vedení,“ doplnil analytik.

Konečné výsledky voleb, na které se ještě dlouho čekalo, pak tento předpoklad potvrdily. Model volební predikce rovněž dokázal velmi záhy určit pořadí všech kandidujících subjektů. Jediným problémem byla právě situace kolem celkového vítěze.

PSALI JSME:
Web dvou středoškoláků odhaluje, co budoucí poslanci skutečně říkají

Důvodem bylo to, že v Praze bylo sčítání kvůli velkým okrskům a nadprůměrně vysoké volební účasti relativně pomalé a odhadované výsledky za skupinu liberálních pražských okrsků tak vykazovaly určitou míru nepřesnosti.

Jak upozornil datový analytik STEM/MARK Matěj Šimlovič, „nejužším místem naší predikce je právě potenciální změna poměru volební účasti mezi jednotlivými skupinami okrsků a také malý podíl sečtených okrsků uvnitř některé ze skupin“.

Predikce ukázala, že jednotlivé obce Česka volí čím dál rozdílněji a že společnost je opravdu roztříštěná. Zároveň ovšem dokázala, že pomocí analýz a statistických metod lze tuto roztříštěnost odhadnout a poskytnout veřejnosti velmi kvalitní odhad konečných výsledků voleb již hodinu a půl po zavření volebních místností.

PSALI JSME:
Letošní volby budou o úsporách běžných lidí více, než se zdá

O finálních výsledcích voleb do sněmovny pak informoval server České noviny: Koalice Spolu, která ve sněmovních volbách získala nejvíce hlasů, bude mít podle propočtů ČTK ve Sněmovně 71 křesel, druhé ANO obsadí díky změně pravidla přepočtu hlasů 72 křesel a třetí PirSTAN 37 mandátů. SPD získala 20 křesel. Jiné strany se do sněmovny nedostaly.

Předešlé volby před čtyřmi lety vyhrálo s velkou převahou hnutí ANO, které ve dvousetčlenné dolní komoře parlamentu obsadilo 78 míst. Druhá ODS tehdy získala 25 mandátů, její současný koaliční partner KDU-ČSL skončil sedmý s deseti mandáty a TOP 09 osmá se sedmi poslanci. Piráti a STAN tehdy kandidovali samostatně. Piráti skončili třetí s 22 mandáty, stejně jako SPD na čtvrtém místě. STAN na devátém místě získali šest křesel.

Ze 164 zákonodárců, kteří letos obhajovali svoje mandáty, se jich do sněmovny vrátí 98. Ve sněmovně zůstanou předsedové stran vítězné koalice Spolu Petr Fiala (ODS), Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a také lídr hnutí ANO a premiér Andrej Babiš. Ten se ale během sobotní tiskové konference nechal slyšet, že je „manažer a jeho místo je ve vládě“.

PSALI JSME:
Babiš během svých premiérských let zchudl o 43 miliardy korun

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Česko vymírá tempem 2500 lidí měsíčně

V Česku letos během prvního čtvrtletí zemřelo o takřka třetinu méně lidí, než ve stejném období loňska. I přes ústup covidové pandemie, jež představuje stěžejní příčinu loňského extrémně vysokého počtu zemřelých, …

Zuby nebo urna s popelem. Co lidé zapomínají v taxících

Mobilní telefony, klíče nebo peněženky patří mezi zapomenuté věci v taxících, které patrně nikoho nepřekvapí. Pak je tu ovšem kategorie méně tradiční. Společnost Uber sestavila už poněkolikáté žebříček nejčastěji …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB