Proč jsou data ze sčítání obyvatel tak důležitá?

Hasiči mají na některých svých operačních střediscích k dispozici aplikaci, která jim podle dat z posledního sčítání lidu, domů a bytů pomáhá s přípravou jejich zásahu. Po zadání adresy získají základní informace o tom, kolik v hořícím domě bydlí lidí, do jakých věkových skupiny patří, z čeho je materiál nosných zdí budovy, kolik má pater nebo čím se v ní topí. Dopředu tak vědí, co u zásahu mohou očekávat a s jakými problémy se mohou při hašení požáru setkat.
Hasiči mají na některých svých operačních střediscích k dispozici aplikaci, která jim podle dat z posledního sčítání pomáhá s přípravou jejich zásahu. Ilustrační foto: hzscr.cz

Kromě integrovaného záchranného systému na data ze sčítání také netrpělivě čekají i všichni, kdo zajišťují dopravu, tedy dopravní obslužnost. Je pro ně totiž nezbytné vědět, odkud a kam lidé směřují za prací a do škol, jaké dopravní prostředky využívají a jak často. To rozhoduje například o posílení vlakových a autobusových spojů v konkrétním regionu.

Sčítání poskytne i data o dojížďce do zaměstnání a škol a o způsobu bydlení. Údaje budou navíc dostupné podle místa obvyklého pobytu, tedy obce, v níž lidé skutečně žijí.

„To znamená, že například zdravotní péči bude možné zajistit podle přesného počtu lidí, kteří na daném území žijí, a nikoli podle jejich místa trvalého pobytu, který má často pouze administrativní význam,“ vysvětluje tisková mluvčí Sčítání 2021 Jolana Voldánová.

„Údaje ze sčítání jsou zcela unikátní a jedinečné i proto, že zobrazují stav společnosti k určitému datu, v tomto případě k rozhodnému okamžiku o půlnoci z 26. na 27. března, kdy Sčítání 2021 odstartuje. Jejich hodnota mimo jiné spočívá i v tom, že jdou až do úrovně obcí a jejich částí. Je to tedy nejkomplexnější a nejpodrobnější zdroj dat za posledních deset let,“ doplňuje předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

PSALI JSME:
Příští sčítání lidu chceme udělat co nejkomfortnější, říká statistik Robert Šanda

Vyplněním sčítacího formuláře každý z nás přispěje ke kvalitě a spolehlivosti výsledných dat. Na základě údajů ze sčítání se rozhoduje o veřejných financích i veřejných službách.

„Sčítání 2021 poskytne zcela unikátní vzájemně propojená data o tom, jak vypadají české domácnosti, jakou mají strukturu, jakého vzdělání její jednotliví členové dosáhli, jestli jsou ekonomicky aktivní, tedy zda jsou zaměstnaní, nebo jsou v důchodu, či teprve studují,“ poznamenává Voldánová.

Data ze sčítání jsou podle ní klíčová pro další rozvoj naší země a veřejná správa a samospráva se bez nich neobejdou. „Jsou důležitá také pro podnikatele, vysoké školy, vědecká pracoviště, ale i pro jednotlivce. Pomohou vytvořit cenný zdroj informací o tom, jak žijeme, co nás trápí a s čím bychom potřebovali pomoct. Jsou zdarma a přístupná všem,“ uzavírá tisková mluvčí.

PSALI JSME:
Sčítání obyvatelstva letos bude. Začne na konci března přes internet

Zavřít reklamu ×
  1. To všechno v článku je pravda, ovšem když čtu, že se podle těchto dat rozhoduje naše státní správa, tak je to k ničemu! Nebo snad má někdo z pohraniční pocit, že : „„To znamená, že například zdravotní péči bude možné zajistit podle přesného počtu lidí, kteří na daném území žijí, a nikoli podle jejich místa trvalého pobytu, který má často pouze administrativní význam,“ ????“

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Pět způsobů, jak stát pomůže obětem tornáda

Tornádo nebývalé síly, jež předevčírem zasáhlo obce na Hodonínsku a Břeclavsku, způsobilo ztráty na životech a četná zranění, také však rozsáhlé majetkové škody. Ty budou vyčíslovat i pojišťovny. Dříve než se tak …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru