Proč klesají sazby z hypoték

Objem nových hypoték počítaný portálem hypoindex.cz meziročně klesl v březnu o 23 %. To je hodně, ale přece jen méně než v prvních dvou letošních měsících (-34 %, -32 %). Efekt předzásobení, které proběhlo v druhé polovině loňského roku jako příprava na nové limity České národní banky (ČNB) platné od října, tedy zřejmě pomalu slábne.
Letošní rok jako celek zřejmě zaznamená meziroční pokles nově poskytnutých hypoték. Foto: Pixabay

Z údajů portálu také plyne pokles průměrné úrokové sazby z nově poskytnutých hypoték z únorové hladiny 2,99 % na březnovou 2,90 %. V pozadí tohoto poklesu jsou jistě rozhodnutí některých velkých hráčů snížit nabízené úrokové sazby.

Pohnutkou je zde nadále tvrdá konkurence kombinovaná s tím, že v posledních loňských měsících zřetelně poklesly dlouhodobé sazby na mezibankovním trhu (primárně nejspíš pod vlivem poklesu obdobných sazeb v eurozóně). A právě dlouhodobé mezibankovní sazby jsou pro většinu bank významným vodítkem pro úvahy o hypotečních úrokových sazbách.

Vedle toho ale nelze vyloučit i „strukturální“ vliv v tom smyslu, že pod vlivem nových limitů, které přiškrcují zejména poskytování rizikovějších hypoték, jsou tyto rizikovější hypotéky – poskytované obvykle za vyšší sazby – poskytovány v menších objemech. A to by pak snižovalo průměrnou sazbu i v případě, že by žádná banka k žádnému záměrnému snížení sazeb nepřikročila.

Letošní rok jako celek zřejmě zaznamená meziroční pokles nově poskytnutých hypoték řádově o nějakých 10 až 15 %.

Autor je ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB