Proč Tesla zanevírá na bitcoiny?

Názor
Tesla přestala přijímat bitcoiny pravděpodobně proto, aby mohla čerpat dotace obnovitelným zdrojům. Bidenova administrativa právě příslušný program rozšiřuje. Automobilka Tesla se přihlásila do mnohamiliardového dotačního programu podpory obnovitelných zdrojů, uvádějí zdroje agentury Reuters.
Tesla přestala přijímat bitcoiny pravděpodobně proto, aby mohla čerpat dotace obnovitelným zdrojům. Ilustrační foto: Pixabay.com

Administrativa prezidenta Joea Bidena jej totiž nyní hodlá rozšířit nejvýraznějším způsobem od jeho vzniku za vlády administrativy prezidenta George Bushe mladšího. Mohla by tak do něj zahrnout právě i Teslu a další výrobce elektromobilů.

Dotační program by Tesle „přihrával“ značný objem finančních prostředků na bázi, která svojí podobou připomíná systém emisních povolenek Evropské unie. Jejich cena se dnes drží třetí den v řadě na absolutním historickém rekordu, když přesahuje 55 eur za tunu ekvivalentu oxidu uhličitého vypuštěného do ovzduší.

PSALI JSME:
Emisní povolenky EU jsou rekordně drahé, poprvé v historii stojí skoro 50 eur

Ve Spojených státech by z hlediska Tesly program fungoval tak, že by vydávala povolenky, které by od ní nakupovaly firmy z tradičního odvětví fosilních zdrojů, které tudíž mají výraznou uhlíkovou stopu. Tesla – coby reprezentant „čisté energie“ – by tak za peníze například ropných rafinérií mohla rozšiřovat svůj vlastní byznys.

Nejen elektromobily samotné, ale i například síť nabíjecích stanic, do nichž rovněž investuje. Zvýšení hustoty pokrytí země nabíjecími stanicemi pochopitelně podporuje poptávku po elektromobilech, neboť je činí uživatelsky přívětivější a konkurenceschopnější vůči vozům s tradičním pohonem.

PSALI JSME:
Jeden bitcoin stojí už skoro milion korun. Muskova Tesla jich nakoupila za 1,5 miliardy dolarů

Přihlášku Tesly do dotačního programu bude posuzovat americká Agentura pro ochranu životního prostředí. Zakladatel, šéf a největší akcionář Tesly Elon Musk, druhý nejbohatší člověk světa a celosvětově velevlivná osobnost sociálních sítí, ovšem vlastně až do předvčerejšího dne veřejně vyslovoval silnou podporu kryptoměnám typu bitcoinu nebo dogecoinu.

Navíc začátkem letošního roku Tesla ve své výroční zprávě zveřejnila informaci, že do bitcoinu investovala půldruhé miliardy dolarů a že bitcoin bude přijímat coby platební prostředek při koupi svých vozů, jak nakonec také učinila.

PSALI JSME:
Rizikový trojúhelník Tesla-Bitcoin-Ark: Akcionáři jsou v pozoru

Předevčírem však Musk kryptokomunitu šokoval svým tweetem, že od přijímání bitcoinových plateb Tesla upustí. Jako důvod uvedl vysokou energetickou náročnost těžby a provozu bitcoinu a jeho neblahý dopad na životní prostředí. Své odvrácení od bitcoinu korunoval dalším tweetem, v němž otevřeně podpořil myšlenku uhlíkové daně.

Musk tedy svým jednáním z posledních hodin a dní evidentně zvyšuje šance na přijetí Tesly do zmíněného rozšiřujícího se dotačního programu. Úředníci Bidenovy administrativy Tesle, resp. Muskovi zjevně naznačili, že bude-li se tak výrazně stavět za energeticky náročné kryptoměny, nemusí na dotace dosáhnout.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Elon Musk šokuje fanoušky bitcoinu, Tesla je nebude přijímat za svá auta

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Firmy

Společnost Holcim zveřejnila výsledky za rok 2023

Švýcarská společnost Holcim, přední světový výrobce cementu a stavebních materiálů, která v současnosti celosvětově zaměstnává 60 000 lidí, oznámila výsledky za rok 2023, informovala tuzemská pobočka firmy redakci …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Na vlastní oči: Jak fungují americké armádní „brýle“ nočního vidění

Reportáž
Vidět lépe než nepřítel a mít možnost vést plnohodnotné boje i v temné noci bylo snem všech vojevůdců v historii. Toto přání se dočkalo svého naplnění až ve 20. století. Dnes používají přístroje nočního vidění, takzvané noktovizory, všechny moderní armády včetně jednotek bojujících na Ukrajině. Jak fungují nejmodernější typy „brýlí“ nočního vidění? A jsou skutečně tak zdatným pomocníkem? Reportér Finančních a …