Hlavním viníkem tohoto neutěšeného stavu je stát. Stávající legislativa neumožňuje developerům stavět dostatečně rychle. Stavební řízení u nás trvá dle aktuálních dat déle než v rozvojových zemích jako Irák, Svazijsko či Rwanda. Všechny tyto státy mají rychlejší povolovací procesy než Česká republika. Ta v délce stavebních řízení aktuálně obsazuje 165. místo ze 180 zemí světa.
Například v Praze chybí zhruba dvacet tisíc bytů. Stát se situaci snaží řešit půjčkami mladým rodinám do 36 let. Letos na ně vyčleňuje 650 milionů koruny, v příštím roce pak miliardu. To je z hlediska objemu hypotečního trhu v ČR „plivanec v moři“. Vždyť v letošním roce si zatím Češi sjednávají hypotéky v průměrném měsíčním objemu 17,4 miliardy korun.
Za jediný měsíc tak na hypotéky jde takřka 27krát více peněz, než je ve zmíněném programu státních půjček přiděleno pro celý letošní rok. Ani zmíněná miliarda, kterou stát vyčlení v roce příštím, však bydlení pro mladé rodiny dostupnějším neučiní. Jde tak o populistický krok politiků, kteří se zjevně chtějí na předvolebních billboardech chlubit tím, jak mladým otevírají cestu k bydlení.
Skutečným řešením by však bylo to vzít z úplně jiného konce a usnadnit legislativu týkající se stavebních řízení. Jejich zdlouhavost neumožňuje developerům pružně reagovat na růst poptávky po bydlení. V důsledku toho pak rostou ceny nemovitostí, ale i nájemného. Opravdu účinná změna legislativy by si však vyžádala úplně nový stavební zákon a zřejmě i omezení počtu stavebních úřadů. To je však z hlediska většiny politiků příliš citlivý krok, pročež se snaží situaci líbivě „řešit“ z druhé strany, a to na účet daňového poplatníka.
Autor je hlavní ekonom společnosti Czech Fund
(Redakčně upraveno)
Víš proč na bydlení vyděláváme tak dlouho Kovando? ( teda jenom někdo , někdo vydělává i rychle) Protože máme malý platy a v kapitalismu 19. století vše řeší trh. Zrychlení stavebního řízení nic nevyřeší, protože stavební materuály a energie máme za světové ceny a ten kdo investuje chce svoji investici zpět.
Tzv. sociální státní výstavba skonči za 30 až 50 let tak jako ta předcházející – stát se těch „opotřebovaných bytů bude chtít zbavit. Pokud si lidé ( hlavně mladí mileniáni s tetováním stravující se v Mc Donaldech, KFC a dalších ) bydlení krvavě nezaplatí tak si ho nebudou vážit a nejen oni – známe třeba Chanov že?