Česko v prima společnosti: Naše stavební řízení připomíná Kamerun

Názor
Kamerun, Argentina, Východní Timor či Kosovo. S takovými zeměmi se může Česká republika poměřovat, pokud jde o podmínky pro získání stavebního povolení. Loni jsme byli 156. na světě.
Podle analýzy Světové banky trvá českým úřadům vydání stavebního povolení 246 dnů, tedy stejně, jako v Uzbekistánu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Naši pozici mezi čtyřiceti nejhoršími zeměmi letos opět potvrdila Světová banka. Před pár dny vydala aktuální zprávu Doing Business 2020, podle které jsme ještě o jednu příčku klesli. Aktuálně jsme 157. Hned za Moldávií, těsně před Hondurasem.

Podle analýzy Světové banky trvá českým úřadům vydání stavebního povolení 246 dnů, tedy stejně, jako v Uzbekistánu. Ten nás ovšem nejspíš brzy předběhne díky reformám, které průběžně zavádí. Nedávno například zakázal dětskou práci a vydal dokonce zákon proti mučení, násilí a jinému nelidskému, krutému či ponižujícímu zacházení.

U nás je sice takové jednání zakázáno Listinou základních práv a svobod a trestní zákon na ně pamatuje vysokými sazbami, úředníci se ale někdy dokáží chovat hůř, než středověký kat nebo kavkazský vymahač dluhů. Kdo se někdy během posledních let rozhodl postavit cokoli většího, než psí boudu, dá mi nejspíš zapravdu.

Že si v Kambodži počkáte na stavební povolení celých 652 dnů, to je jen slabá útěcha. Stejně jako to, že je tato země celosvětově poslední.

Autorka je vedoucí obchodního oddělení Natland Real Estate
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Učitelé a prodavačky odskákali zdražování bytů jako první

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Další z rubriky Bydlení

Růst cen nemovitostí v EU zatím nepolevuje

Poslední čísla o vývoji cen bytů v zemích EU opět potvrzují, že inflace na realitním trhu i nadále přetrvává. V celé unii byly ve třetím čtvrtletí loňského roku meziročně vyšší o 4,1 %, oproti druhému kvartálu …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …

Do důchodu v 65 letech. Nebo bude všechno jinak?

Čím jsme starší, tím více vyhlížíme magickou hranici 65 let, kdy budeme moci začít čerpat starobní důchod. Finanční prostředky, které jsme každý měsíc či jednou za rok platili státu, se nám konečně začnou vracet a …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Návrat Milana Janků mezi developery komplikují nové dluhy a insolvence

Analýza
O insolvenčním řízení se společností Geone Holešovice One, jejíhož jednatele, developera Milana Janků, u soudu zastupuje bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán, informoval v polovině loňského prosince portál FAEI.cz jako první. A doposud také jako jediné z tuzemských médií. Máme novinky a v příštích dnech přineseme další souvislosti.
Rolovat nahoru