Česko v prima společnosti: Naše stavební řízení připomíná Kamerun

Názor
Kamerun, Argentina, Východní Timor či Kosovo. S takovými zeměmi se může Česká republika poměřovat, pokud jde o podmínky pro získání stavebního povolení. Loni jsme byli 156. na světě.
Podle analýzy Světové banky trvá českým úřadům vydání stavebního povolení 246 dnů, tedy stejně, jako v Uzbekistánu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Naši pozici mezi čtyřiceti nejhoršími zeměmi letos opět potvrdila Světová banka. Před pár dny vydala aktuální zprávu Doing Business 2020, podle které jsme ještě o jednu příčku klesli. Aktuálně jsme 157. Hned za Moldávií, těsně před Hondurasem.

Podle analýzy Světové banky trvá českým úřadům vydání stavebního povolení 246 dnů, tedy stejně, jako v Uzbekistánu. Ten nás ovšem nejspíš brzy předběhne díky reformám, které průběžně zavádí. Nedávno například zakázal dětskou práci a vydal dokonce zákon proti mučení, násilí a jinému nelidskému, krutému či ponižujícímu zacházení.

U nás je sice takové jednání zakázáno Listinou základních práv a svobod a trestní zákon na ně pamatuje vysokými sazbami, úředníci se ale někdy dokáží chovat hůř, než středověký kat nebo kavkazský vymahač dluhů. Kdo se někdy během posledních let rozhodl postavit cokoli většího, než psí boudu, dá mi nejspíš zapravdu.

Že si v Kambodži počkáte na stavební povolení celých 652 dnů, to je jen slabá útěcha. Stejně jako to, že je tato země celosvětově poslední.

Autorka je vedoucí obchodního oddělení Natland Real Estate
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Učitelé a prodavačky odskákali zdražování bytů jako první

Zavřít reklamu ×
  1. Uředníci na stavebních úřadech za stavební legislativu, správní řád, dotčené orgány, námitky, chronické odvolatele a „inženýring“ staveb nemůžou.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Bydlení

Byty v Brně za rok zdražily o čtvrtinu

Přesně před rokem stál nový byt v Brně o milion korun méně než nyní. Meziročně to představuje zdražení v průměru o 27 procent. Nejvíce zdražily momentálně nejžádanější garsonky, a to o celých 34 procent. Našetřit si …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru